yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (63)
  • medya (1)

  63. içme suyu, istediğiniz meyve, şeker, nohut, ekmek kabuğu gibi malzemelerle çok rahat yapılabilecek malzeme. eliniz alışınca kolaylaşıyor. çoğu yerde tarifi var. elimde kalan meyvelerin çoğunu sirke olarak değerlendiriyorum.

  11 temmuz 16:04

  62. evde devamlı biten malzeme. evde hayvan olduğu için elma sirkesi ve beyaz sirke her yer silme suyuna katılır. üzüm sirkesi ise her salataya. balzamik sirke zeytinyağına (kahvaltılık olarak). mesela bazen aklıma esince lavaboları karbonat sirkeyle temizlerim. bir de sprey şişesine mutlaka beyaz sirke doldurur ve muslukları onunla temizlerim çünkü kireç lekesini bir tek o geçiriyor. çamaşır ve bulaşık makinasını haftada bir temizlemek için sirke ve karbonat kullanırım. bulaşık makinasına 500 ml sirke (elma sirkesi veya beyaz sirke kullanıyorum) üzerine de karbonat. çamaşır makinasına da tambura koyuyor, uzun programda 60 derece de boş çalıştırıyorum. şiddetle tavsiye ederim. ek bilgi: hayvanlar evinize tuvaletini yaptığında sadece sirke ile temizleyin önce. o şekilde tuvalet kokusunu çıkarabilirsiniz.

  edit: evde hayvan olduğu için dediğimde hayvanlar eve tuvaletini yapıyor diye algılanabilir. hayvanlar olduğu için elimden geldiğince doğal malzeme kullanmaya çalışıyorum. patilerini yaladıklarında ağır kimyasal vücutlarına girmesin diye.

  11 temmuz 10:11 11 temmuz 10:32

  61. Sirkeyi ben de evin her köşesinde kullananlardanım. Sebzeleri yıkarken, yer silme suyuna, cam duşa kabini temizledikten sonra en son parlatmak amacıyla vs kullanıyorum en çok.

  Son zamanlarda bir de bir tarif keşfettim refikanın mutfağından. Tavuk sote yaparken tavukların sosuna bir kaşık sirke ekliyorum çok daha lezzetli oluyor. Çürümesini hızlandırdığı için uzun süre marine etmeye gerek kalmadan lezzetini arttırıyormuş.

  11 temmuz 00:37

  60. Sebzeleri sirkeli suda bekletirim mutlaka ama yemekte sevemedim maallesef bir türlü. Bir ara sürekli kabızlık problemi yaşıyordum. Sabahları Bir iki damla sirke damlattığım bir bardak su içerek halletmiştim ama uzun süre kullanamadım bu yöntemi. 

  Tezgahı zaten sirkeli suyla siliyorum sürekli çünkü deterjanla silip sonra temiz diye üstüne gıdarı koymak bana garip geliyor. 

  Evde kedi olduğundan günlük süpürme silme işlerini zaten yapıyordum ama çamaşır suyuyla sildiğim yerlerden kedimin geçmesini istemiyordum zarar verir diye. Son bir yıldır hafta içleri sirkeli suyla siliyorum evi. 

  Geçen yıl yüzümde aşırı bir yağlanma oldu. Ve ben anlık bir çözüm arayışındayken sirke aklıma geldi. Yaz olduğu için iki hafta kullandım sadece ama gerçekten cildime müthiş bir parlaklık vermişti ve yağlanma sorununu söküp atmıştı. Lekeri açtığını da düşünüyorum. 

  ÖZet olarak temizlik anlamında beni hem tatmin ediyor hem de temizlik hissini veriyor. Üstelik doğal olduğu için de korku duymuyorum. Deterjanlara alerjimde var çünkü eldivensiz vs. İş yapamam asla. Ve tabiki kedimden yana da içim rahat oluyor. Ona zarar vermeyeceğini biliyorum. 

  Ve diğer bir nokta; evi sirkeyle baştan sona her silişimde sanki evin enerjisi güzelleşiyor ve ferahlatıyor gibi geliyor. Kokusunun kalıcı olduğunu da düşünmüyorum ya da ben alıştım, ondan emin değilim. 

  Herkese tavsiye ediyorum. Sirke kesinlikle bir nimet. 

  10 temmuz 22:31

  59. Bugün patates haşlarken suyu bitmiş ve tenceremin dibi yanmıştı. Bende bir çay bardağı karbonat ve iki çay bardağı sirkeyi tencereye koyup kaynattım sonra onu döküp tel ile ovaladım ve içindeki tüm leke gitti. Tencereyide parlattı. Mutfakta müthiş yardımcı. 

  10 temmuz 22:13

  58. Normal şartlar altında kokusunu bile sevmediğim, ama iki gündür mucizelerine tanık olduğum faydalı şey. Bende sık sık tekrarlayan vajinal mantar var. Gene nüksedince , sadece travazol yetmeyince bir deneyeyim diyerek sirke aldım. Gün içinde birkaç kere suyla seyreltip kullandım. Hazır almışken banyoda durulama suyumla saçıma döktüm biraz. Mantardan kaynaklı kaşıntı, yanma, aşırı akıntı ciddi oranda azaldı. Aynı gün Üç kişi saçıma ne yaptığımı sordu. Biri, boyadın mı parlak görünüyor, dedi. İki kişi kestirdin mi diye sordu. Ben hem daha canlı hem de daha az kabarık göründüğünü düşünüyorum. 

  23 şubat 13:09 23 şubat 13:09

  57. Kuşlarımızın suluğuna 1 damla elma sirkesi ekliyorum. Bağışıklık sistemlerine iyi geliyormuş. 15 günde 1 veya ayda 1 kere yapıyorum. Onun dışında saç derime pek bir faydası olmadı belki düzenli uygulamadığım için olabilir.

  2 şubat 2018 22:19

  56. Yeşilliklerin yıkama suyuna koyuyorum mikrobik pıtırcıkları öldürsün diye,

  Yer silme suyuna, temizleyiciye ek olarak  2-3 yemek kaşığı koyuyorum,

  Bir donem siyah saç boyamı c vitaminiyle akıtmaya çalışıp sıcccak sularla yıkarken sirkeli su yöntemini kullanıyordum ve bunca yıpratan işleme karşı saçlarım inanılmaz parlıyordu,

  Ayrıca londra’da bir türk kızı, paylaştığı bir videosunda beyaz sirkenin platin ve sarı saçlarda soguk ve gümüşi yansımaya sebep olduğundan bahsetmişti. Saçlarım bu renk ama henüz denemedim çünkü beyaz sirke bulamadım ama denemeye değer, sonuçta sirke başlı başına saç ve kafa derisi dostu,

  Son olarak, sivilce izlerimin uzerine sürüyorum kışın renklerinde epey açılma var, sürmeye devam ediyorum hala.

  Not: girdide bahsettiğim sirkeli her şey elma sirkesidir.

  2 şubat 2018 22:15

  55. Annemin sirkeden çok güdük kadına benzeyen sirkesini sizlerle paylaşmak istedim. Görselde sirke kişisini bulabilirsiniz.

  ilgili medya:
  1
  2 şubat 2018 19:36

  54. saçımı yumuşatması ve saç derisinde oluşan kaşıntı için pek düzenli olmasa da sık sık kullanıyorum. Yarım litrelik su şişesinin dibine bir parmak kadar sirke koyuyorum sonra duşta en son çıkmadan önce şişeyi suyla tamamlayıp kafamdan aşağı yavaş yavaş döküyorum diplere parmaklarımla ulaştığından emin olarak. Sonra durulamadan normal saçımı sıkıp havluya sarıp çıkıyorum. Kepek problemini de büyük ölçüde çözüyor bu yöntem. 

  2 şubat 2018 18:17