yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (64)
  • medya (1)

  64. Sayesinde iki haftadır saç kremi, saç maskesi, saç yağı ve benzerlerini bıraktığım asitli sıvı. Bana kalırsa işe yaramasının başat nedeni, sudaki kireci nötrlemesi. Yani muhtemelen saf suyla duş alabilsek benzer bir etki yaratacak.

  Yaşadığım yerde yazları kurak ve sıcak, kışları kurak ve sıcak, baharlarsa yok. Dümdüz çöl yani.(gizlinot: Swh) aksi gibi su da çok kireçli, her gün, bazen günde iki kez duş aldığım için saç kremi vs yorucu oluyordu. Migros elma sirkesini bir-iki kapak orta boy bir bardağa koyup saçlarımın uçlarını içine batırıyorum. Kuruyan kadar sirke kokuyor ve yumuşamıyor. Ama saç kuruduktan sonra yumuşacık, pırıl pırıl oluyor. Sadece uçlarına sürüyorum çünkü başta tüm saça kullandığımda hacmi gitti, zaten düz, ince telli saçlarım kafama yapıştı.

  30 temmuz 19:02

  63. Saçım aşırı yağlı olduğunda (gizlinot: İğrenç biliyorum ama gerçekten değil yıkanmak oturup nefes bile alamayacak kadar yoğun bir okul/iş tempom oluyor) 3 kere şampuanlasam bile sanki dipleri temizlenmiyormuş gibi oluyor. Böyle zamanlarda sirkeyi fısfıslı bir kaba koyup saçımı ıslattıktan sonra diplerine masaj yapa yapa yediriyorum. Bayağı etkili bir çözüm hem şampuanlandığı için kokusu da kalmıyor.

  22 kasım 2021 16:36

  62. Ev temizliğinde de günlük yaşamda da temiz içerikli ürünler kullanmak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu ürün. ancak ben sirkeyle temizlik yapmaya kalktığımda çok midem kalkıyor kokusundan :( saça da çok önerilmesine karşın kullanamıyordum. sonra hindistan cevizi kokusu sevdiğim için bunun sirkesine (gizlinot: fersan aldım ben) bir şans verdim. üzüm veya elma kadar keskin kokulu olmamasıyla gönlümü fethetti. temizlik için kullanmaya pahalı olur ama saç, cilt bakımı vs. için kullanılabilir.

  15 eylül 2020 13:15


  61. Bir su bardağı su içine bir yemek kaşığı organik elma sirkesi içiyorum ve dört günde en azından sabahları dümdüz bir karın elde etmeye başladım. Ayrıca bağırsak faaliyetlerini düzenliyor ve reflüm olmasına rağmen midemi kesinlikle rahatsız etmiyor. Bir ay devam edip kilo konusunda bir etkisi olup olmadığını da kontrol edeceğim.

  23 temmuz 2020 14:01

  60. sars-cov-2'ye karşı etkili olmayan temizlik ve gıda maddesi. bunu yazma ihtiyacı hissettim çünkü çok arkadaşımdan salgına karşı evi elma sirkesiyle silme tavsiyesi aldım. oysa hiçbir güvenilir kaynakta sirke covid-19'a karşı ne temizlik ne de dezenfektan olarak yer alıyor. evini klor ve benzeri sert kimyasallara maruz bırakmak istemeyenler için tek seçenek sabun ve su.

  20 mart 2020 21:55 20 mart 2020 22:33

  59. evde devamlı biten malzeme. evde hayvan olduğu için elma sirkesi ve beyaz sirke her yer silme suyuna katılır. üzüm sirkesi ise her salataya. balzamik sirke zeytinyağına (kahvaltılık olarak). mesela bazen aklıma esince lavaboları karbonat sirkeyle temizlerim. bir de sprey şişesine mutlaka beyaz sirke doldurur ve muslukları onunla temizlerim çünkü kireç lekesini bir tek o geçiriyor. çamaşır ve bulaşık makinasını haftada bir temizlemek için sirke ve karbonat kullanırım. bulaşık makinasına 500 ml sirke (elma sirkesi veya beyaz sirke kullanıyorum) üzerine de karbonat. çamaşır makinasına da tambura koyuyor, uzun programda 60 derece de boş çalıştırıyorum. şiddetle tavsiye ederim. ek bilgi: hayvanlar evinize tuvaletini yaptığında sadece sirke ile temizleyin önce. o şekilde tuvalet kokusunu çıkarabilirsiniz.

  edit: evde hayvan olduğu için dediğimde hayvanlar eve tuvaletini yapıyor diye algılanabilir. hayvanlar olduğu için elimden geldiğince doğal malzeme kullanmaya çalışıyorum. patilerini yaladıklarında ağır kimyasal vücutlarına girmesin diye.

  11 temmuz 2019 10:11 11 temmuz 2019 10:32

  58. Sirkeyi ben de evin her köşesinde kullananlardanım. Sebzeleri yıkarken, yer silme suyuna, cam duşa kabini temizledikten sonra en son parlatmak amacıyla vs kullanıyorum en çok.

  Son zamanlarda bir de bir tarif keşfettim refikanın mutfağından. Tavuk sote yaparken tavukların sosuna bir kaşık sirke ekliyorum çok daha lezzetli oluyor. Çürümesini hızlandırdığı için uzun süre marine etmeye gerek kalmadan lezzetini arttırıyormuş.

  11 temmuz 2019 00:37


  57. Sebzeleri sirkeli suda bekletirim mutlaka ama yemekte sevemedim maallesef bir türlü. Bir ara sürekli kabızlık problemi yaşıyordum. Sabahları Bir iki damla sirke damlattığım bir bardak su içerek halletmiştim ama uzun süre kullanamadım bu yöntemi. 

  Tezgahı zaten sirkeli suyla siliyorum sürekli çünkü deterjanla silip sonra temiz diye üstüne gıdarı koymak bana garip geliyor. 

  Evde kedi olduğundan günlük süpürme silme işlerini zaten yapıyordum ama çamaşır suyuyla sildiğim yerlerden kedimin geçmesini istemiyordum zarar verir diye. Son bir yıldır hafta içleri sirkeli suyla siliyorum evi. 

  Geçen yıl yüzümde aşırı bir yağlanma oldu. Ve ben anlık bir çözüm arayışındayken sirke aklıma geldi. Yaz olduğu için iki hafta kullandım sadece ama gerçekten cildime müthiş bir parlaklık vermişti ve yağlanma sorununu söküp atmıştı. Lekeri açtığını da düşünüyorum. 

  ÖZet olarak temizlik anlamında beni hem tatmin ediyor hem de temizlik hissini veriyor. Üstelik doğal olduğu için de korku duymuyorum. Deterjanlara alerjimde var çünkü eldivensiz vs. İş yapamam asla. Ve tabiki kedimden yana da içim rahat oluyor. Ona zarar vermeyeceğini biliyorum. 

  Ve diğer bir nokta; evi sirkeyle baştan sona her silişimde sanki evin enerjisi güzelleşiyor ve ferahlatıyor gibi geliyor. Kokusunun kalıcı olduğunu da düşünmüyorum ya da ben alıştım, ondan emin değilim. 

  Herkese tavsiye ediyorum. Sirke kesinlikle bir nimet. 

  10 temmuz 2019 22:31

  56. Bugün patates haşlarken suyu bitmiş ve tenceremin dibi yanmıştı. Bende bir çay bardağı karbonat ve iki çay bardağı sirkeyi tencereye koyup kaynattım sonra onu döküp tel ile ovaladım ve içindeki tüm leke gitti. Tencereyide parlattı. Mutfakta müthiş yardımcı. 

  10 temmuz 2019 22:13

  55. Kuşlarımızın suluğuna 1 damla elma sirkesi ekliyorum. Bağışıklık sistemlerine iyi geliyormuş. 15 günde 1 veya ayda 1 kere yapıyorum. Onun dışında saç derime pek bir faydası olmadı belki düzenli uygulamadığım için olabilir.

  2 şubat 2018 22:19