sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (77)
 • medya (0)

77. Çocukluğumda nerdeyse 3 dakkika da bir olduğum hastalık. İlaç içmekten midem bulanırdı artık. Şimdi her sabah İlk iş yarım limon sıkılmış ılık suyumu içmek. Benim için ciddi oranda koruyucu.

20 mart 18:14

76. Yıllar evvel bu şikayetle gittiğim acil serviste bir doktor, sistitin kabızlık kaynaklı da olabileceğini ve sistitin yanında kabızlığın da tedavi edilmesi gerektiğini söylemişti. Tabi ki kronik kabız olarak ben bu hastalığı da es geçemezdim.  Hemen sistit tedavisine bir de kabızlık giderici ilaçlar eklendi. O dönemlerdeki gibi şiddetli sancılar yaşamıyorum artık tabii ama dikkat etmezsem hortlayabiliyor sevimsiz şey. He bir de unutmadan sert cinsel ilişki bu hastalığa zemin hazırlıyor arkadaşlar aman diyim...

20 mart 02:30 27 mart 10:13

75. yurtta kalmaya başladığım ilk sene başıma bela olan hastalık. idrarımdan kan gelesiye kadar pek ciddiye almadım. ateşim çıkıyordu, geceleri ağrıdan uyuyamıyordum. sonra doktora gittim antibiyotik kullandım. yine de tekrarladığı oldu. doktor enfeksiyonun böbreklerime kadar ilerlediğini söylemişti zaten. ama en ufak bi sızlamada purinol içerek bi şekilde atlattım son bi senedir hiç yollarımız kesişmedi kendisiyle. yine de korkumdan ve o günlerdeki azabımı asla unutamadığım için evde hep purinol bulunduruyorum. zorda kalmadıkça umumi tuvalet kullanmamaya çalışıyorum. Aşırı korkunç bi süreçti benim için. bazen regl dönemlerimde sistit sancısına benzer bir şeyler oluyor aha diyorum yine geliyor o kara günler. bol bol su içmek her şeye olduğu gibi buna da iyi geliyor tabi. su içmenin önemini kafama kazıyan rahatsızlık oldu benim için.

20 mart 01:50

74. Bir kere bu hastalığı geçirince sürekli en ufak dikkatsizliğinizde nüksedecek olan hastalık. Bir yıldır kendisiyle deli dolu bir ilişkimiz var. Her noktaya her ayrıntıya dikkat ediyorum ama bir kereliğine dikkat etmemişsem muhakkak o gün kendisiyle boğuşuyoruz. Bu rahatsızlıkla karşılaşmışsanız  Dikkat etmeniz gereken hususlar

-bol bol ve bol temiz su içmelisiniz

-umumi tuvaletleri özellikle klozeti kullanmamaya özen gösterin

-gün içerisinde terlemişseniz mutlaka normalden daha fazla su tüketmelisiniz

-cinsel ilişkiden veya mastürbasyondan sonra ilk on dakika içerisinde mutlaka idararınızı yapmalısınız

-acı ve aşırı baharatlı yemeklerden sakınmalısınız

-ayaklarınızı sıcak tutmaya çalışın

Eğer belirtiler başlarsa da size tavsiyem maydanozu saplarıyla kaynatıp suyunu günde bir kaç kez için, maydanoz hem c vitamini bakımından zengin hem de böbrek faaliyetlerini hızlandırıp sık idrarla enfeksiyonu atmaya yarıyor. ada çayı da tüketebilirsiniz. Yirmi dakikada bir sıcak su ile de karnınıza kompres uygulayın, bu da çok rahatlatıyor. Tabi en kısa sürede mutlaka ama mutlaka doktora görünün. Yoksa enfeksiyon böbreklere kadar ilerlemiş oluyor. Bu yazdığım çözümler geçici dönemde, doktora hemen gidilemeyecekse yapılabilecek alternatifler. Zaten ilaç kullanımıyla beraber de yapabilirsiniz.

20 mart 01:00

73. Doktorum,:

Ağır kaldırmanin,

Üşütmenin,

Havuzda çok kalmanın,

Fazla tavuk tüketmenin,

Az su içmenin

Sonucunda yine tekrarlayacığından bahsetmişti. Ve yıllar içinde dediği gibi de oldu. Bitmiyor sürekli dikkat edilmesi gereken bir konu.

19 mart 14:13

72. en büyük çaresi benim için taze fesleğen (gizlinot: feslikan, reyhan) otu. yöreye göre adı değişmekte. salatalara ve yemeklere de konan bir yeşillik türüdür. kimine hoş kimine ağır bir kokusu vardır. (gizlinot: hatayda sokak çiçeği olarak ekilirmiş, duyduğumda çok şaşırmıştım)

bir bağa yakın taze fesleğeni yavaş yavaş yerseniz idrar yollarındaki iltihabı atıp (en kötü ihtimalle) 1 gün içerisinde sistit geçmiş oluyor.

kışın fesleğeni nereden bulacağım diyenler için; yazdan alıp kurutuyorum kışın bardağın içine bolca kurusundan koyup demliyorum.

19 mart 10:28

71. öldürmeyip süründüren bir hastalık. Eğer eczaneye veya aktara gidemeyecek durumdaysanız evde uygulayabileceğiniz en iyi yöntem bol bol, litrelerce su içmektir. Mesanede biriken iltihabı atmak için işemek gerekiyor çünkü. Ayaklarınıza bulabildiğiniz en kalın çorabı giyin, hatta kat kat çorap giyin ve sobanın, kaloriferin ya da sıcak su torbasının üzerine yaslayın, emin olun çok iyi gelecek.

22 aralık 2018 11:18

70. Kızılcık şerbeti ya da kompostosu mu demeliyim bilemedim ama bu illete çok iyi gelir. İlaçsız atlatmanıza bile yardımcı olur bol su desteği ile birlikte. Tabii yine de bir doktora danışmakta fayda var her hastalıkta olduğu gibi. 

9 eylül 2018 23:05

69. Defalarca kere yaşadığım hastalık. Aylardır uzak duruyordu benden, bu akşam yine başladı. İşin kötü yanı, bugün fark ettim ki psikolojime göre gelebiliyor. Bunu ilk olarak işe başladığım gün fark etmiştim aslında ama “yok ya ne alakası var” demiştim. Şimdi birkaç geçmiş vakamı düşündükçe daha mantıklı gelmeye başladı. Çok stresli bir gün geçirmişsem, çok mutsuzsam o gün, akşamına sistit oluyorum. 

Bu geceyi bana zorlu geçirtecek bu, belli...

9 eylül 2018 22:21

68. Özellikle böbrekler açısından tehlikeli olabilen çok iğrenç bir hastalık. Daha yeni atlattım. Meğer uzun süre anlamamışım olduğumu. Arkadaşlarla bir bira içtim ve arkasından sabaha kadar kusmak, ateş basması, titreme, inleme ve bayılma ile acile gittik. Ben de kendime şaşırmıştım bir bira bile bunu mu yapıyor bana diye meğer sistit almış başını gitmiş. Doktorlar da halimden hemen sistit olduğumu anlayıp, idrar tahlili istemişlerdi. Yani sinsi bir şekilde ilerleyip mide bulantısı, ateş, kasılmalar şeklinde aniden kendini belli edip acillerde süründürebilir. İhmale gelmez böbreklerinizin de canına okur. 

26 temmuz 2018 21:57