sivilce

girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (274)
  • medya (2)

274. lise ve ergenlik dömimde hiç sivilcem olmamasına rağmen üniversite 2. sınıfta yoğun bir sivilce problemi yaşadım, üniversite bitti sivilcelerim hala benimle.

daha önce sindirim sistemimin içine etmek istemediğimden ilaç yoluyla tedaviyi reddedip doktorlarımdan krem, merhem vs tavsiyesi istemiştim. iki kere bu yollarla tedavi süreci yaşadım, işe yaramadılar. girl, artık yapacak bir şey yok diyerek kaderime razı oldum ve özel bir hastanede iyi olduğunu okuduğum bir doktora göründüm. doktor cildimi inceledi ve verdiği tepki "ergenlik sivilcesi bunlar lol" oldu, 30 yaşına kadar çıkıyormuş bu ergenlik sivilceleri.

doktorum ağız yoluyla alınan tetradox ve cilde uygulanan eritretin ile sivex jel yazdı reçeteme. ilaç mideyi biraz rahatsız ediyor, kullanınca iki saat yatmamak gerekiyormuş, sivex ve eritretin'i de dönüşümlü olarak uyumadan önce uyguluyorum. ten makyajı yapmıyorum, yıkama jeli olarak (link: https://www.suslusozluk.com/bioderma-sensibio-mild-cleansing-foaming-gel-temizleme-jeli bioderma sensibio foaming jel) nemlendirici olarak da sivilce tedavisi gören ciltler için üretilen (link: https://www.suslusozluk.com/bioderma-sebium-hydra-nemlendirici bioderma sebium hydra nemlendirici) kullanıyorum. güneşten de (link: https://www.suslusozluk.com/missha-all-around-safe-block-essence-sun-spf-45-g%C3%BCne%C5%9F-kremi missha'nın essence içeren güneş kremi) ile korunuyorum.

iki hafta kadar oldu tedavime başlayalı; aktif sivilcelerim sönmüş durumda, komedonlarım azalmakla beraber kaybolmadı. yeni sivilceler çıkarıyorum ama eskisi kadar sık değil, burnumdaki siyah noktalar tamamen gitti.

tedavim altı ay sürecekmiş. olumlu bir ilerleme kaydedersem burada belirli periyodlarla neler olduğunu yazacağım.

7 şubat 10:34

273. Saçlarımıza yağ vs sürdükten sonra da dikkat edilmezse baş veren oluşumlar.

yanaklarımın alt kısmında yani çene bölgemde sivilce çıkıyordu.dikkat edince saçlarımın değdiği bölge olduğu için ondan olabileceğini düşündüm , bakım yağını sürdükten sonra saçlarımı toplamaya başladım , yüzüme değmemesine dikkat ettim.sivilce de çıkmadı bir daha.

böyle küçük nüanslardadır işte sivilcenin oluşumu diyerek özlü sözümle girdimi sonlandırıyorum.

3 şubat 20:38

272. İlk adım; sivilcelerinizi yatıştıracak bir ürün bulun, onu ilk önce kullanın. Ve ürün kullanımı

sonrasında;

cep telefonlarınızı asla ama asssla yüzünüze yapıştırmayın, kulaklık kullanın. Yüzünüzün bir tarafında fazla sivilce olmasının baş nedeni. Tuvaletin kapı kolu bile daha temiz telefonlarımızdan.

Cildinize uygun temizleme ürünü kullanın, temizleme ürünü inanılmaz önemli. Über önemli hatta. Baktınız sivilcelerde değişiklik yok, ürünü değiştirin, demek ki iyi gelmemiş size. 

Fırçalarınız da temiz olsun ve kimseyle paylaşmayın. 

Hangi ürün olursa olsun, azar azar kullanın. 

Mümkünse buhar banyosu yapın haftada bir kez.

Bu söylediklerime dikkat edin, bir ayda ciddi şekilde azalacaktır. 

3 şubat 17:34


271. yüzümdeki 1 tane sivilceye roaccutane vermişti doktor, aklıma o geldi.sivilce de sivilceydi ama kadın napsın :d

onu kullanmak istemiyorum dedim kullan bi daha çıkmaz dedi ben yine de istemedim.bi ilaç yazdı gerçekten düzenli içtim ama sivilce yine normal sürede geçti yani, içmesem de olurmuş bi etkisini görmedim.

bi öneride bulunmak istiyorum "sivilce çıkmadan önce" hani hissettiğinizde, o yere hametan sürerseniz çıkmıyor süslüler. defalarca denedim, gördüm. sonra gittiğimde doktora sordum bir faydası olmaz nemlendirici o dedi. tamam dedim ben de.ama olur da işinize yararsa dua edersiniz bana :)

2 şubat 22:08

270. Yüzümün sol tarafı yanak kısmı full sivilce ama öyle böyle değil ergenlikte bile böyle sivilce cıkarmadım kıpkırmızı ve acılı.. çok taktığımdan değil ama belli ki bir şey yanlış gidiyor ya da cildime dokunuyor. Bir süre clindoxyl jel kullandım cildim biraz yatıştı ama şu an tüm yanağım kırmızı ve acılı sivilcelere teslim :( fondoten vs gibi kapatıcı ürünleri sürmüyorum aylardır allık bile kullanmıyorum nerede hata yapıyorum yarebbim ? Bugün saçlarımı sola doğru ayırıp bergenimsi bir tarz ile günümü tamamlamayı planlıyorum ama ya sonra?? 

2 şubat 10:45

269. eğer 1 kere bu sorunla karşılaşırsanız birdaha peşinizi bırakmıyor, üzgünüm. ergenliğe girdiğimde sivilcelenmeye başladım. ilk başlarda umursamıyordum ama zamanla moralimi bozmaya başlayınca doktora gittim. ve doktor gezme maceram böylelikle başladı. o yaşımdan beri kaç tane doktora gittiğimi sayamam. kaç tane ilaç kullandığımı da sayamam. üniversite hastanelerinde profesörlere de gittim farklı şehirlerdeki devlet hastanelerine de. sonuç: roaccutane. lise 4'te yıldım ve doktora gidip roaccutane kullanmak istiyorum dedim. 1 yıl boyunca 20 mg. dozla kullandım ve bitti. bebek poposu gibi olmadı ama sonuç tatmin ediciydi bence. bana kattığı en güzel şeyler sırtımdaki sivilceleri tamamen yok etmesi ve aşırı yağlı cildimi karma cilde dönüştürmesi. hâlâ stresten, reglden, beslenme düzenimden dolayı sivilcelerim çıkıyor. ama artık önemsememeyi öğrendim. kendi haline bırakınca geçiyorlar zaten. tek yaptığım yüzümü temizleyip nemlendirici kullanmak. less is more demişler. böylesi daha iyi geldi bana.

7 ocak 13:35

268. bu allahın cezaları liseyi bitirene kadar yoklardı ortada.o dönemlerimde regl zamanı 1 tane ya çıkar ya çıkmazdı,resmen sinsice herkesin sivilcelerinin geçmesini beklemişler.arkadaşım madem çıkacaktın herkesle bir çıkaydın ya 20li yaşlarda vurgun yapmana gerek var mıydı?? yine de çikolata dondurma yemezsem çıkmıyolarmış yaz bitince fark ettim sonraki yaz karar veririm artık dondurmayı mı cildimi mi daha çok sevdiğime.

ama asıl sorun sivilce değilmiş,asıl sorun sivilce iziymiş.daha da büyük sorun ise o izleri geçiricem diye yapılan işlemlerin cildi mahvetmesiymiş.ben fark edip ucundan döndüm ama yine de pişmanım bu kadar uğraştığıma.

nolurdu çikolata yiyince hemen çıkıvermeseniz

8 aralık 2017 13:07


267. sivilceden kurtulmak uğruna insanlar tüm bağışıklık sistemlerinin çökmesine, intihara varan depresyonlara girmeyi göze alıyor. şaşırıyorum.

sivilceler, sandığınız kadar kötü oluşumlar değiller. heleki ruh sağlığınızı bozmanız gereken oluşumlar hiç değiller.

herkeste var ve var olmasının da bir sebebi var. hormonal düzensizlikleri bildiriyor, vücudunuzdaki problemleri bildiriyorlar. sevin azıcık kendinizi ve saygı duyun. bir kimse sivilcelisiniz diye sizden iğreniyorsa ya da sizi beğenmiyorsa o sivilceler olmasa bile size takacak bir küp bulur. evet bunu yapan kişi siz bile olsanız. o sivilceler gittikten sonra da kendize bir şey bulacaksınız.

kendini seven insnalara bakın. sivilcelerini bile seviyor o insanlar.

ben seviyorum sivilcelerimi mesela.

sivilcelerim bana regl dönemimin geldiğini söylüyorlar.

sivilcelerim bana su tüketmediğimi söylüyorlar.

sivilcelerim bana yanlış beslendiğimi söylüyorlar.

sivilcelerim kullandığım ürünün bana uygun olmadığını söylüyorlar.

sivilcelerim kendime çok yüklendiğimi rahatlamamı söylüyorlar.

vücudunuzun ısteklerine cevap verdiğiniz ve düzenli olarak profesyonel bakımınızı yaparsanız ne bağışıklık sisteminizin çökmesine ne de ruh sağlığınızan olmanıza sebep var. üstellik tüm o fedakarlıklardan sonra da geri sivilcelenmeyeceğinizin hiçbir garantisi yok. düşünün sivilcelerden kurtulmak için bedeninize ve ruhunuza zarar veriyorsunuz ama tam kurtulduğunuzu düşündüğünüzde sivilceler geri geliyor. ee ne anladım ben bu işten?

7 aralık 2017 18:20

266. Ergenlikten beri süren, rouccatane'ı iki kez reddedip antibiyotik ve kremler(gizlinot: Benzamycin differinler filan) sonrasında doğum kontrol hapı kullanmama rağmen geçmeyen komedon şeklindeki sivilcelerim Süt ve Süt ürünlerini keserek geçti. Mutlaka deneyin. Bazısında da şeker ya da ekmek(gizlinot: Içindeki bi madde adını hatırlamıyorum şu an)sebep olabiliyormuş. Şimdi sıkıntı lekeler

6 aralık 2017 23:08

265. 2 roaccutane tedavisi sonucu enkaz bir ciltle hayatımı sürdüren biri olarak çözüm roaccutane değildir. Çözüm stabil ruh sağlığı, uyku, beslenme düzeni ve cilt bakım rutinidir.

5 aralık 2017 23:33