sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (316)
 • medya (6)

316. strese ve çikolata gibi sivilce oluşumunu destekleyici şeyleri tüketmeme bağlı olarak belli periyotlarda yoğunlaşan sivilcelerim var.

öncelikle fotoğraf yüklesem birçoğunuzdan linç yerim buna sivilce mi diyorsun sen diye. en çok alnımda çıkıyorlar ve böyle fısır fısır mı denir minik ama birsürü şekilde. kozmetikler açısından ben de değerlendirme yapamıyorum çünkü hem bu aralar stres seviyem çok yüksek hem de hergün mutlaka bir adet gofret/çikolata tüketiyorum. hamur işi de yemekten geri kalmıyorum. aslında doğru beslensem muhtemelen sivilce sorunum ortadan kalkacak.

şimdi pazartesi gününden itibaren muhtemelen b12 + demir eksikliği ilaçlarına başlamam gerekecek. onların da sivilce yaptığı muhakkak. bundan sonraki süreçte sanırım bol bol sabıra ihtiyacım var. çünkü demir eksikliğine yönelik ilaçlar kullanırken çıkan sivilceler çok fena görünüyor.

sivilce tedavisi olan süslülere selamlar, hepimize bu zorlu tedavi sürecinde sabırlar :/

12 nisan 21:43

315. Bu sorundan dolayı intiharın eşiğindeyim. Gerçekten insanın öz güvenini hayata karşı enerjisini yok ediyor

12 nisan 10:47

314. Oldum olası tek tük sivilceler hep vardı yüzümde ve ben ‘şu ürün sivilceye sebep oldu’ gibi çıkarımlarda bulunamıyorum ne yazık ki. Yalnızca yeme düzenimin sivilceyi çok fazla etkilediğini biliyorum. Geçen ay diyete başladım ve şekeri ekmeği komple bir ay boyunca ağzıma sürmedim( diyetimin sebebi kilomdan çok yüzüm içindi resmen). Ve evet çok çok fazla etkili oldu bir kere o kırmızı iltihaplı sivilceler gitti, alnımdaki beyaz pütürcükler gitti. Yani beslenme düzeni sivilcenin en büyük sebeplerinden.

21 mart 12:05

313. Herşeyi denediniz ve kurtulamıyor musunuz? Kistik akne diye doktorunuz türlü ilaçlar mı kullandırıyor? Sadece çenenizde çıkıyor diye roacutane da kullanamıyorsunuz. Öyleyse 1 ay süt ürünü tüketmeden geçirin zamanınızı, 23 yıl sonra anladım ki benim süt ürünlerine intoleransım varmış, belki siz de benzer bir sorunla karşı karşıyasınızdır. Deri altımdaki pütürler dahi gidiyor. 

21 mart 00:31

312. 10 yılı aşkın süredir savaştığım lanet oluşum. bu yazı daha çok bir iç dökme gibi olacak, önden uyarayım.

ergenliğe girdiğim dönemden beri yani yaklaşık 13-14 yaşlarından beri problemli bir cildim var. Zaten kuru ve alerjik olan cildime bir de sivilce problemi eklenince ne sürsem daha kötü hale gelen bir suratla gezdim uzun bir süre. bulunduğum şehirdeki tüm cilt doktorlarını gezmiş ve o dönem piyasada olan tüm sivilce kremlerini/losyonlarını kullanmış olabilirim. bir sürü dermokozmetik ürünü de kullandım aslında ama çok bilinçli değildim, ya da yanlış yönlendirildim sanıyorum. üç kere ilaç tedavisi gördüm (bir kez tetradox iki kez roaccutane), üçünden de sonuç aldım ama o sivilce problemi geri döndü bir şekilde. hormonal bir problemim yoktu sadece gen, alerji, stress ve ergenlik kaynaklıydı her şey. en son ilaç tedavimi 2013 yılında aldım ve sonrasındaki 2-3 yıl kısmen rahattı cildim (sivilce izleri/çukurları ve arada çıkan 1-2 sivilce hariç).

2016 yılında hormonal bir sıkıntı patlak verdi ve hooop tüm problemim geri döndü. kullandığım hormon ilaçları ve cilt bakımı konusunda bilinçlenmemle 6-7 ay içinde kesin sonuç aldım, kistik aknelerim tamamen yok oldu. o dönemden öğrendiğim en yararlı şey cilt bakımının önemi oldu. iyi temizleme, nemlendirme, cilde ihtiyacı olan içerikleri vermek iyi bir cilt için temel taşlar. şimdi sadece arada birkaç tane sivilcem çıkıyor. genel olarak geçmişten gelen izlerimle savaşıyorum.

Cilt bakımı sadece dışarıdan uyguladığımız ürünlerle olmuyor maalesef, yediğimiz içtiğimiz de çokça cilt yapımızı etkiliyor. Alınan takviye gıdalar da bir miktar yardımcı oluyor.

Sivilce ne kadar ufak bir şey de olsa ciltteki miktarı ciddi anlamda arttığında psikolojik olarak etkisi büyük bir oluşum. özellikle ergenlik dönemi kadar hassas kendimize olan güvenimizi inşa ettğimiz bir dönemde birçok genç bireyin ruh sağlığını etkiliyor. o yaşlardaki ergenler bildiğimiz üzere çok acımasız olabiliyor maalesef. görmezden gelip 'ben kendimi seviyorum' diyebilmek zorlaşıyor.

demem o ki eğer bu dertten muzdaripseniz, pes etmeyin ve sabırlı olun. elbet geçiyor, cildiniz sakinliyor. ilk olarak cildiniz için yararlı ürünleri bulmaya çalışın, araştırın. cilt bakımınızı aksatmayın, güneş kremi kullanın. elinizden geldiğince temiz beslenmeye çalışın, bol su için, gerekirse ihtiyacınıza yönelik takviye alın. doktora gidin, olası fizyolojik sebepleri elimine edin. doktorun size önerdiği tedavi yöntemlerini takip edin. ama en önemlisi cilt bakımını asla aksatmayın. temizlemek, nemlendirmek ve korumak çözümün en büyük anahtarı.

20 mart 18:39 20 mart 18:40

311. Yine soluğu burada aldığıma inanamıyorum bıktım ben artık bu sivilcelerden. Ağır İlaç kullanacak kadar yoğun sivilcelerim yok.ancak birkaç büyük sivilce benim sürekli elimle oynamam sayesinde sürekli yara haline gelip göze batıyor. Nemlendirici sürüyorum sivilce yapıyor, gül suyu sürüyorum sivilce yapıyor. Sivilce karşıtı la roche posay effaclar duo kullanıyorum ona da sivilce yapıyor. Çözümü ben bulamadım. Şu derinin altını bir kazısam içim rahatlayacak. Off süslüler of, takığım ben bu ifrite.

7 mart 20:36

310. bu illet yüzünden 13 - 14 yaşlarımı hatırlamak dahi istemiyorum. ergenliğe daha yeni yeni giriyorsun, vücudun bir sürü hormon değişikliğiyle savaşıyor, kendinde olan değişiklikleri kabul etmeye çalışıyorsun, bunların üstüne yüzün resmen mayın tarlasına dönmüş, aynaya dahi bakamıyorsun.

yüzümdeki sivilceler yüzünden yaz tatilinde bir iki ay evden çıkmadığımı biliyorum. üstüne üstlük ne zaman dışarı çıksam bilinçsiz, düşüncesiz insanlar yüzüme uzuuuun uzun bakıp “ayyy nolmuş yüzüne seniiiiin” diyip acıyarak bana kocakarı ilaçları, saçma saçma maske tarifleri veriyorlardı. 13 - 14 yaşlarındaki bir kızın bunlardan ötürü ne kadar özgüven eksikliği yaşadığından bahsetmeme gerek yok sanırım.

şükürler olsun doktora gittim ve verdiği kremler sayesinde o iğrenç günleri geride bıraktım. şimdi de ufak tefek izleri kaldı ama buna da şükür deyip önüme bakıyorum.

siz siz olun sokakta gördüğünüz henüz ergenliğe yeni girmiş, yüzünde sivilceler olan kızların yüzüne öküzün trene baktığı gibi bakıp onların sinirini bozmayın. bunun ne kadar kötü bir şey olduğunu çok iyi biliyorum çünkü.

4 mart 21:35

309. İlk resimden sonra 10 gün geçti ve rutinime yeni ürünler ekledim bu sürede.cildim iyiye gidecek derken daha çok kızardı ve yeni sivilceler çıktı.cilt bakımına resmen servet veriyoruz ve sonuç sıfır.bazen hiçbirşey süresim gelmiyor.Yarın the ordinary ürünlerim gelecek.salisilik asit ve niacinamide 10 + zinc 1.artık onları sürmektende korkuyorum.karmadan yağlıya dönük cildime neyi nasıl süreceğimi şaşırdım artık :(

Tavsiyeleri olan varsa dinlerim seve seve

ilgili medya:
1
4 mart 20:38

308. Son iki yıldır yüzümün içine eden meret. Doktor pcos kaynakli oldugunu söylüyor ama doğum kontrol hapı kullanamıyorum.

Bir de lanet olası izleri var. Sıksan izi kalır ellemesen hem kistik kistik orada durur hem kızardıkça kızarır.

Başımda büyük dertler var ama dün bir şeyi degistirme şansım olsa neyi değiştirirdim diye düşündüm. Sivilcesiz olmakmış en büyük dileğim. Güneşten nefret etmek zorunda kalmamakmış. Yanaklarımdan utanmamakmış.

Çok yoruldum sözlük çok. Herkesin sormasından, akıl vermesinden...

3 mart 19:30

307. birine beddua edecekseniz eğer geçmeyen kistik sivilcelere gömül deyin yeter başka bir şeye gerek yok. zaten o sivilceler kişiyi öldürmekten beter edecektir süslü kardeşlerim.bende birinden bu bedduayı aldığımı düşünmeye başladım. resmen bir organım olan sivilcelerim var. ne ilaçlar ne jeller kremler neler neler denedim ama olmuyor.artık değiştiremediğimi kabul edeyim dedim ve sivilcelere karşı bakış açımı değiştirmeye çalışıyorum bu aralar. (''yakışmıyor da değil keretalar ya'' gibi)

24 şubat 19:09 24 şubat 19:23