yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (314)
  • medya (6)

  314. (bkz: Akne) Ergenliğin başlaması ve sebum salgısının üretimiyle (bazı kişilerde aşırı üretilir cildimizin yağlı olması bundandır) ostium folliculare dediğimiz kıl kökleri dolmaya başlar. Aynı zamanda burada bazı insanlarda 28 günde yenilenip atılan deri kalıntıları (aslında keratin olur bunlar) atılamaz ve bunlar da o kanalı tıkamaya başlar. Sebum biriktikçe bölgeye mikroorganizmalar da gelir. Çünkü sebum onlar için besindir. Ve bütün bunların sonucunda komedon, papül, püstül, nodül, kist gibi aknenin çeşitli lezyonları ortaya çıkar. Yani sonuç olarak dış etkenlere oldukça bağlı olmakla birlikte akne oluşumunda biraz da bünyesel faktörler önemli oluyor. Yani mesela sebumu az üreten veya kanalı keratinle tıkanmayan, keratinin atılabildiği bünyelerde sivilce oluşumu sık olarak gerçekleşmiyor.

  Ben de ergenlikten beri bu dertle uğraşıyorum. Ortaokul ve lise dönemim boyunca çok ileri boyutlarda olmasa da her zaman sivilcem olmuştur cildimde. Lakin bunlar düzeldiğinde ne hiperpigmentasyon (kırmızı lekeler) ne de skar (yara gibi çöküklük) oluştururdu. Ne olduysa üniversite hayatım başlayınca oluşan bu akneler çılgın gibi cildimde kırmızı lekeler bırakmaya başladılar. Tabi ben tedaviyi aksattığım için (halbuki okuldaki hocamdan gayet basit bir şekilde yardım isteyebilirdim) bunlar iyice arttı. En sonunda 3. Sınıftayken görüştüm yalnız o dönem nisan ayı civarıydı roaccutane yerine clindoxyl tarzı benzoil peroksitli preperatlara başladım (belirteyim hala nodül oluşumu yoktu ki olsa mecburen oral tedavi başlanır) düzenli kullanım sonucunda gerçekten fayda aldım lekelerin çoğu açılmıştı (benzoil peroksit özellikle lekeleri çok iyi açıyor) ertesi sene artık ilacı bıraktıgımda aynı sorunlar tekrar oluşmaya başladı. Yani hiçbir zaman bebek gibi pürüzsüz cildim olmadı. Ben artık 4. Sınıftım ve dermatoloji stajı  almaya başlamıştım. Orada akne dersini işlerken hocamız ek bir bilgi verdi. Süt ve süt ürünleri (yoğurt hariç çünkü o mayalanıyor) inek hamileyken alındığı için Dht (dihidrotestosteron - ki bu hormon da akne oluşumunda ana nedendir) seviyesi çok yüksekmiş. Bu yüzden akne oluşumuna sebep oluyormuş. Ve ben gerçekten buna dikkat etmeye başladım. Süt ve içinde süt olan hiçbir şeyi, peyniri tamamen bıraktım. Ve arkadaşlar eğer gerçekten sivilcelerinize gerçekten anlam veremiyorsanız artık bunu bir deneyin. Bende inanılmaz etkili oldu. Aynı zamanda gluten ile de bir ilişki yazılmış o da şu açıdan doğru olabilir gibi geldi aslında çoğumuzda gluten intoleransı varmış bu herkeste çölyak tarzında görünmüyor daha hafif formlarla da seyredebiliyor. Ancak glutensiz beslenmek benim için çok zor oldugu için onu deneyemedim. Tabiki besinlerin yanında cildimizi temizlemek makyajdan güzel arındırmak da önemli (ki zaten sürekli tıkanabilen kıl kökü kanallarımızı daha da tıkamayalım dışardan etkilerle) Bildiklerimi aktarmaya çalıştım lütfen dermatolog ile halletmeye bakın kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin. Ben zamanında yaptım bu tarz şeyler pişmanım. Umarım faydalı bir girdi olmuştur.

  23 temmuz 12:17

  313. kış mevsiminin bitmesiyle kurtulduğum illet. son 3 yıldır kışın ergenliğim boyunca çıkarmadığım sivilcenin 50 katını çıkarıyorum (çünkü ergenliğimde çıkarmadım) havalar ısındı da rahatladı cildim. sonbahar- kış en sevdiğim iki mevsim olmasına rağmen cildimi aşırı derecede mahvediyorlar.

  19 mayıs 22:47

  312. Murphy kanunlarını kendine amaç edinmiş, umursamadığınızda çıkmayan ama özel günlerinizde sizi asla yalnız bırakmayan cilt lezyonu. Ayrıca sıkması da pek zevklidir. Kendini sıkmadan tutabilen bence cindir.

  28 nisan 23:47

  311. Canı nerde isterse orda çıkıyor tipini sivdiğim.

  28 nisan 18:31

  310. Yerli yersiz çıkan, kıllarla birlikte hayattan nefret etme sebebim ..

  27 nisan 10:55

  309. Ergenlik döneminde bile sivilce çıkarmamış bir insanken üniversiteye başladım ve üniversitenin ikinci senesi yüzümde, özellikle yanaklarımda sivilce çıkmaya başladı. Gitmediğim doktor kullanmadığım ürün kalmadı. Sivilce oluşturması imkansız olan ürünler bile sivilceye sebep oluyordu. Başka bir sebebi olabileceğini düşündüm ama sonuçlarım temiz çıktı. Vücudumun stresle başa çıkma yöntemi olduğunu söylediler. Yeni yeni kendime uygun nemlendiriciyi buldum. Okulum eskisi kadar stresli olmadığından ve Vejetaryen beslenmeye başlamamın da etkisiyle sivilcelerim azaldı. Regl dönemlerinde çıkıyorlar artık. Ama yüzümde önceki sivilcelerin izleri var. Şimdi onları geçirmeye çalışıyorum. Çok uzun ve yorucu bir süreç. Umarım kimsenin sivilcesi çıkmaz. 

  27 nisan 10:17

  308. 22 yaşında başıma gelen şey. benzamycin, imex, tetradox, cleocin t... hepsini ve daha bi çoğunu kullandım. 1.5 - 2 sene sonunda roaccutane'a başladım. iyi ki başlamışım. 27 yaşındayım yüzümde tek bir iz yok. ilacı bıraktıktan 13-14 ay sonra hamile kaldım. şükürler olsun sağ salim doğum yaptım. ilacın psikolojik etkileri tamamen kişinin kendine bağlı. bu ilaç intihara sürüklüyomuş diye beynine kodlarsan tabii ki depresyona girersin ama inanarak devam ettiğinde gerçekten atlatılabilen bir serüven.

  26 nisan 13:52

  307. üniversitenin ilk yıllarından başlayıp neredeyse 10 yıldır benimle olan cilt problemim. Olduğuna değil de aknetrent kullandığım 1 yılıma yanarım yazık olmuş gerçekten. Kullanırken iyi kullandıktan sonra 2 yıl daha iyi sonra hop geri dönüşler. Yanağımda paso 1-2 tane var ki neredeyse hep benimleler. cilt bakımımı hiç aksatmam ama ne lekelere derman olundu ne sivilcelere. Yoğun olduğu dönemlerde 'aa stres mi yaptın', 'aa yediklerinden mi', 'yara mı o yanağındakiler', 'ben de bir krem var...' diye başlayıp sayfalarca süren boş muhabbetlere maruz kalmaktır.

  25 nisan 22:31

  306. Sivilceden daha sinir bozucu olan bişey varsa o da sanki üzerlerine vazifeymiş gibi sivilceleriniz hakkında yorum yapan insanlardır. Ya "ayy suratına noldu cnm yha çok kötü görünüyooo"(gizlinot: sorduk mu?) gibi aşırı moral verici(!) şeyler söylerler ya suratınıza kolonya sürmek gibi saçma sapan tavsiyeler verirler ya da zaten m.ö. sinden beri bildiğiniz ve artık hatim ettiğiniz bilgileri sanki ilk onlar bulmuş gibi size sunarlar(gizlinot: su içmek mi bak bunu hiç düşünmemiştim!)(gizlinot: abur cubur da mı yemiyim tamam ya bu neden benim aklıma gelmedi!). Tamam belki çoğu insan bunları kötü bi niyetle söylemiyor ama yine de bu özgüven zedeleyici olduğu gerçeğini değiştirmiyor. İyi tanımadığınız insanlar bile artık gelip sivilcelerinize yorum yapınca ister istemez "insanların suratıma baktığında gördüğü tek şey bu mu?" diye düşünüyor insan. Lütfen bu kişi çok yakın olmadığı ya da kendisi konuyu açmadığı sürece bu konuda konuşmayın.

  25 nisan 21:58

  305. strese ve çikolata gibi sivilce oluşumunu destekleyici şeyleri tüketmeme bağlı olarak belli periyotlarda yoğunlaşan sivilcelerim var.

  öncelikle fotoğraf yüklesem birçoğunuzdan linç yerim buna sivilce mi diyorsun sen diye. en çok alnımda çıkıyorlar ve böyle fısır fısır mı denir minik ama birsürü şekilde. kozmetikler açısından ben de değerlendirme yapamıyorum çünkü hem bu aralar stres seviyem çok yüksek hem de hergün mutlaka bir adet gofret/çikolata tüketiyorum. hamur işi de yemekten geri kalmıyorum. aslında doğru beslensem muhtemelen sivilce sorunum ortadan kalkacak.

  şimdi pazartesi gününden itibaren muhtemelen b12 + demir eksikliği ilaçlarına başlamam gerekecek. onların da sivilce yaptığı muhakkak. bundan sonraki süreçte sanırım bol bol sabıra ihtiyacım var. çünkü demir eksikliğine yönelik ilaçlar kullanırken çıkan sivilceler çok fena görünüyor.

  sivilce tedavisi olan süslülere selamlar, hepimize bu zorlu tedavi sürecinde sabırlar :/

  12 nisan 21:43