yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (317)
  • medya (5)

  317. eğer bunu okuyorsan, ergensen veya ergenliği atlatmış olmana rağmen normal olmayan bi şekilde sivilce çıkartıyosan doktora git. erteleme, gurur meselesi yapma git. kendi kendine geçmiycek çünkü. geçse de o kadar bekledikten sonra sen yüzünü eskisi gibi görmeyeceksin.

  insanın psikolojisini bozan, buhranlara sürükleyen özgüven katili cilt problemi. herkes için ortak yapılması gereken yüzü bi sabah yıkayıp bir daha yüze dokunmamak, yüzün temas ettiği şeyleri temiz tutmak, nemlendirici ve güneş kremi kullanmak. benim gibi sivilcenizi şekerin veya başka bir şeyin tetiklediğini biliyorsanız onlardan çığlık atarak kaçmak.

  20 ekim 12:41

  316. çift aşamalı temizlik ile büyük ölçüde önüne geçildiğini düşündüğüm oluşumlardır.

  Önce yağ formunda bir temizleyici ile makyajı ve güneş kremini iyice çıkartıyoruz ve daha sonra güvendiğiniz bir temizleyici ile ilk aşamadan kalan yağ formlu temizleyiciyi ve arta kalan makyaj ürünlerini yüzümüzden arındırıyoruz. Böylece çok daha derinlemesine bir temizlik yapmış oluyoruz. Üstüne de nemlendirici veya cilt bariyerini kuvvetlendirici, temiz içerikli bir ürün kullandıktan sonra voila!

  En azından benim tecrübelerime göre bu temizleme işlemi, sivilcelerden kurtulmaya oldukça yardımcı oldu.

  17 ekim 18:04

  315. Arkadaşlar sivilcelerden çok çekmiş bir süslü olarak sizi temin ediyorum söylediklerimi yaparsanız cildiniz temizlenecek.

  Cilt tipinizi bilin. Cildiniz için aldığınız ürünlerin uygunluğunu araştırın. O almış iyi gelmiş diyerek cildinize genel yargılarla yorum yapılan ürünleri denemeyin.

  1- Her gün kullandığınız makyaj ürünlerinin içeriğinde alkol varsa hayatınızdan çıkarın.

  2- BB ya da CC krem kullanıyorsanız veyahut pudralama bile yapıyor olsanız dahi internette yapılan yağ testlerine göz gezdirin. Cilt tipinize göre yağ dengesi çok yüksekse ya değiştirin ya bırakın.

  3-Sivilcelerin temelinde iki sebep var. Ya kullandığınız cilt temizleme ürünleri cildinizi çok kuruttu ya da cildiniz çok yağlı.Eğer kaş ve saç dipleriniz de kaşınıyorsa ve pul pul dökülüyorsa cildiniz çok kurumuş demektir tonik+makyaj temizleme suyu ikilisini bırakın.Gidip dalin alın ve makyajınızı ılık suyla yüzünüzü yıkayarak temizleyin. (Makyajınız olmasa dahi yatmadan önce yüzünüzü bu şekilde yıkayın.)

  4-Yıkamadan sonra cildinizi havlu ile kurulamayın fazla suyu elinizle silin ve bırakın cildiniz kalanını emsin. 5 dakika sonra cildinizi tonikleyin ve mümkünse iki ped pamukla. Sivilceli olan kısımlar ile olmayan kısımları aynı pamukla silmeyin ki yayılmasın.

  5-Cildinizi her ne olursa olsun o makyajla ya da günün kiriyle bırakıp uyumayın.

  6-Makyaj için kullandığınız fırçaları ve süngerleri sık sık temizleyin. Eğer başörtülüyseniz eşarplarınızı sık sık yıkayamasanızda bonelerinizi sık sık değiştirin.Yastık yüzlerinizi sık sık değiştirin.

  7-Yağlı cilt tipine ya da karma cilt tipine sahipseniz cildinize tonikten sonra nemlendirici kullanmayın.Bu doğru bilinen bir yanlış ve cildinizde tekrar sebum birikmesine neden oluyor.

  8-Hepsinden önce bir doktora giderek sivilceler için kullanılan bir krem alın ve cildinizi temizleyip tonikledikten sonra düzenli olarak kullanın. Uyku düzeninize dikkat edin. Çok yağlı ve bilhassa şekerli yiyeceklerden özellikle çay ve çikolatadan uzak durun. Azaltabildiğiniz kadar azaltın.

  Cildinizi yormadan belli bir dengeye oturttuğunuz zaman bir hafta sonra işe yaradığını ve cildinizin nefes aldığını hissetmeye başlayacaksınız. Lakin kesinlikle bırakmamalısınız. İlk dört hafta boyunca sürekli devam etmeli sonra bu rutini kendinizce doğru bulduğunuz zamanlara bölmelisiniz. Bu konuda çok zor zamanlar geçirdiğim için böyle detaylı yazdım uyguladığınız takdirde memnun kalacağınızdan eminim.

  **Unutmadan söyleyeyim cildiniz düzeldiğinde ayda bir cildinize bakım yaptırın. Kendinizi önemseyin.Günümüzde bunlar çok uygun fiyatlara yapılıyor. Bu sayede cilt altında birikmiş kirler arınacak ve daha az vakit harcamış olacaksınız. Seviliyorsunuz...

  ***Düzenleme: görüyorum ki sözlük içerisinde yorum yapan arkadaşları acımasızca outluyor bazı kimseler. Yorumu beğenmeyebilirsiniz kabuldür ancak yanıtlayabilirsiniz neresini beğenmediğinizi arkadaşlar. Saygı sorun değil varsa bir eksiğimiz bizlerde düzeltmiş oluruz. kendim için söylüyorum bu yazıyı yazdım tüm detaylarıyla faydası olsun sizlere diye ve eminim ki aylarca sivilce problemini ağrılı yaşayan biri olarak çoğu kişi bu şekilde acılı bir dönem halinde geçirmiyor bile. Yazılanları doğru bulmuyor olabilirsiniz bende en başında bütün bunlar işe yaramıyor diyerek çok kişinin sözünü göz ardı ettim yargılamıyorum lakin bu kısa bir süreç değil bıkmadan usanmadan rutini uygulamaya çalıştığınızda emeğinizin karşılığını alacağınıza eminim. Doktor desteği var, ilaç var, cilt bakım rutini var..sonuçlarını en güzel şekilde almışım sizlere faydası olsun diye paylaşmışım hala bir eksiğim varsa alınmadan gücenmeden gerçekten öğrenmek isterim. üzülüyorum burası bir fikir platformu amacımız yerden yere vurmak değil birbirimizin eksiklerini gidermek doğruyu tecrübelerle elde etmek el insaf 🙇‍♀️

  17 ekim 15:52 19 kasım 14:04


  314. 20 yaşındayım, 17 yaşından beri o kadar çok sivilce sıkıntısı çektim ki her güne yeni sivilcelerle uyandım. Ağır haplar kullanmak istemediğim için kremler kullandım ancak hiçbir zaman etki etmedi, azalmadı, sivilce lekelerim geçmedi. Bir süre sonra canıma tak etti ve kullandığım tüm kremleri bıraktım. Ne kullansam yüzüme farklı etki gösteriyor ilginç ilginç pütürcükler, sivilceler çıkıyordu. Yeme kültürümü biraz değiştirmeye başladım, cips, çikolata, çekirdek bunları daha az yemeye başladım. Makyaj malzemelerinde yüzüme iyi gelen malzemeleri buldum. Bu süreçte o kadar çok makyaj malzemesi denedim ki çoğu suratımda ciddi sivilceler çıkardı. Rutin günlük bakımımda yüzüme iyi gelen içerikte kremler kullanmaya başladım. Kimsenin makyaj malzemesini, kremini kullanmıyorum. Sadece kendi malzemelerimi kullanıyorum ve cildim şu an olduğu en iyi halde diyebilirim. Biraz çekirdek yediğim günün sabahına sivilcelerle uyanıyorum, yemek düzeni o kadar önemliymiş ki bunu kendim tecrübe ederek anladım. Bir çok doktora gittim fakat  hiçbir zaman böyle sonuçlar alamadım. Kendi sorunumuzu, sebebini en iyi biz çözebiliriz bunu bu süreçte çok iyi anladım.

  28 eylül 14:01

  313. Kurtulamıyorum be. Uçsuz acılı olanlardan kurtulamıyorum. Domates gibi yerleşiyorlar çeneme. Bir bırakın peşimi artık rica ediyorum. Yeter. 

  27 eylül 23:41

  312. Ergenliğimin ilk yıllarında sadece alnımda çıkardı. Sonra alnımda bitti çenemde çıkmaya başladı. Liseyi bitirip, mezuna kaldım ve sınavlara hazırlanıyorken yanaklarımda ciddi iltihaplı sivilceler çıkmaya başladı, asla önünü alamadım. Çenemde de durmadılar ama çenemdekiler regl dönemi çıkıyordu çoğunlukla ya da ciddi anlamda yağlı bi şeyler yediğimde. Resmen alnım dışında bütün yüzüm sivilceliydi. Sanırım bende tamamen strese dayalı olarak çıkıyor bu yanaklarımdaki sivilceler. Üniversitede üçüncü senem ve hala stresli olduğum için hala yanaklarımda sivilce çıkıyor. Yazın hiç yeni sivilcem çıkmamıştı, eski izlerin geçmesini bekliyordum. Şükür ki sivilce izi gibi bi problemim yok geçiyorlar bi süre sonra. Neyse geçen hafta ve bu hafta felaket stresli geçti, ne zaman okul dönemi başlasa delirecek gibi oluyorum zaten. Kesinlikle kişinin psikolojisi de çok önemli sivilce olaylarında. En azından yanaklarımda çıkan sivilceler için bu tespiti yapabilirim.

  27 eylül 20:13

  311. (bkz: Akne) Ergenliğin başlaması ve sebum salgısının üretimiyle (bazı kişilerde aşırı üretilir cildimizin yağlı olması bundandır) ostium folliculare dediğimiz kıl kökleri dolmaya başlar. Aynı zamanda burada bazı insanlarda 28 günde yenilenip atılan deri kalıntıları (aslında keratin olur bunlar) atılamaz ve bunlar da o kanalı tıkamaya başlar. Sebum biriktikçe bölgeye mikroorganizmalar da gelir. Çünkü sebum onlar için besindir. Ve bütün bunların sonucunda komedon, papül, püstül, nodül, kist gibi aknenin çeşitli lezyonları ortaya çıkar. Yani sonuç olarak dış etkenlere oldukça bağlı olmakla birlikte akne oluşumunda biraz da bünyesel faktörler önemli oluyor. Yani mesela sebumu az üreten veya kanalı keratinle tıkanmayan, keratinin atılabildiği bünyelerde sivilce oluşumu sık olarak gerçekleşmiyor.

  Ben de ergenlikten beri bu dertle uğraşıyorum. Ortaokul ve lise dönemim boyunca çok ileri boyutlarda olmasa da her zaman sivilcem olmuştur cildimde. Lakin bunlar düzeldiğinde ne hiperpigmentasyon (kırmızı lekeler) ne de skar (yara gibi çöküklük) oluştururdu. Ne olduysa üniversite hayatım başlayınca oluşan bu akneler çılgın gibi cildimde kırmızı lekeler bırakmaya başladılar. Tabi ben tedaviyi aksattığım için (halbuki okuldaki hocamdan gayet basit bir şekilde yardım isteyebilirdim) bunlar iyice arttı. En sonunda 3. Sınıftayken görüştüm yalnız o dönem nisan ayı civarıydı roaccutane yerine clindoxyl tarzı benzoil peroksitli preperatlara başladım (belirteyim hala nodül oluşumu yoktu ki olsa mecburen oral tedavi başlanır) düzenli kullanım sonucunda gerçekten fayda aldım lekelerin çoğu açılmıştı (benzoil peroksit özellikle lekeleri çok iyi açıyor) ertesi sene artık ilacı bıraktıgımda aynı sorunlar tekrar oluşmaya başladı. Yani hiçbir zaman bebek gibi pürüzsüz cildim olmadı. Ben artık 4. Sınıftım ve dermatoloji stajı  almaya başlamıştım. Orada akne dersini işlerken hocamız ek bir bilgi verdi. Süt ve süt ürünleri (yoğurt hariç çünkü o mayalanıyor) inek hamileyken alındığı için Dht (dihidrotestosteron - ki bu hormon da akne oluşumunda ana nedendir) seviyesi çok yüksekmiş. Bu yüzden akne oluşumuna sebep oluyormuş. Ve ben gerçekten buna dikkat etmeye başladım. Süt ve içinde süt olan hiçbir şeyi, peyniri tamamen bıraktım. Ve arkadaşlar eğer gerçekten sivilcelerinize gerçekten anlam veremiyorsanız artık bunu bir deneyin. Bende inanılmaz etkili oldu. Aynı zamanda gluten ile de bir ilişki yazılmış o da şu açıdan doğru olabilir gibi geldi aslında çoğumuzda gluten intoleransı varmış bu herkeste çölyak tarzında görünmüyor daha hafif formlarla da seyredebiliyor. Ancak glutensiz beslenmek benim için çok zor oldugu için onu deneyemedim. Tabiki besinlerin yanında cildimizi temizlemek makyajdan güzel arındırmak da önemli (ki zaten sürekli tıkanabilen kıl kökü kanallarımızı daha da tıkamayalım dışardan etkilerle) Bildiklerimi aktarmaya çalıştım lütfen dermatolog ile halletmeye bakın kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin. Ben zamanında yaptım bu tarz şeyler pişmanım. Umarım faydalı bir girdi olmuştur.

  23 temmuz 12:17


  310. kış mevsiminin bitmesiyle kurtulduğum illet. son 3 yıldır kışın ergenliğim boyunca çıkarmadığım sivilcenin 50 katını çıkarıyorum (çünkü ergenliğimde çıkarmadım) havalar ısındı da rahatladı cildim. sonbahar- kış en sevdiğim iki mevsim olmasına rağmen cildimi aşırı derecede mahvediyorlar.

  19 mayıs 22:47

  309. Murphy kanunlarını kendine amaç edinmiş, umursamadığınızda çıkmayan ama özel günlerinizde sizi asla yalnız bırakmayan cilt lezyonu. Ayrıca sıkması da pek zevklidir. Kendini sıkmadan tutabilen bence cindir.

  28 nisan 23:47

  308. Canı nerde isterse orda çıkıyor tipini sivdiğim.

  28 nisan 18:31