yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (18)
  • medya (0)

  18. Omurga eğriliği. 

  Sizde olup olmadığında şüpheliyseniz tıpta Adams Forward Bend testi dediğimiz şeyi yapıyor doktorlarımız. İnternetten nasıl yapıldığına ulaşabilirsiniz. Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklara bu test yapılırsa erken teşhis açısından faydalı olur.

  Kifoz ve lordozla karıştırmamak gerekir,zira bunlar egzersizle düzeltilebilir.

  "Skolyoz artacaksa o kişiyi çimentoya koysanız yine artar." Bu sözün sahibi Prof. Dr. Ünsal Domaniç'tir. Kendisi bu işin duayenlerindendir. Muayenehanesinden çıktığınızda skolyozu unutup hayatınıza devam etmenizi ister. Haklıdır da, yapacağınız tek şey doktorun verdiği egzersizleri yapmaktır.

  Şimdi bilgilendirmeye devam edelim skolyoz hakkında.

  S ve C şeklinde iki tipi vardır. S şeklinde olan formda eğrilikler birbirini dengelemeye çalıştığından ilerleyen dönemde artış daha az olabilmektedir. 

  Çok şiddetli formları veya sendromlarla eşlik eden formları olabiliyor. İnternette her okuduğunuza bakıp üzülmemenizi dilerim. Çoğu kişininki daha basit formlarda kalmaktadır.

  0-10 derece arası herkeste normal kabul edilir, skolyoz olarak adlandırılmaz.

  10-25 derece arası, genelde sıkıntı çıkarmaz. Egzersiz ve fizik tedavi verilir.

  25-40 derece arasına sıklıkla korse tedavisi eklenir. Kendi açımdan korsenin kullanımının çok zor olduğunu düşünüyorum. Çocuğunuzun veya sizin kullanmanız gerekirse lütfen zorlamayın kimseyi, gerçekten çok zor.

  40 derece üstü artık doktorlarımız için ameliyat endikasyonudur. Bazı durumlarda yine ameliyat önermeyebilir tabii ki doktorunuz.

  Kendime gelecek olursam bana ilk teşhis konduğunda 10 yaşındaydım ve 23 dereceydi. Egzersiz vb verilmişti. İlerleyen zamanda bu 25 dereceyi geçti, korse kullanmam gerekti. Dediğim gibi korse kullanımı zordur. En son noktada 41 dereceyi bulan eğriliğim sonucu 2015'te ameliyat oldum. Ameliyatımı yapan ise Prof. Dr. Şevki Erdem'dir. 

   

  Ameliyat süreci için merak eden süslülerim mesaj atabilir.

  Yıl şuan 2023,herhangi bir sıkıntım yok şimdilik. İlerde dimdik bir teyze olucaz inşallah hehehe.

  Bu bilgileri ben de artık bir doktor olarak yazıyorum sevgili süslüler. Bilgiler güvenilir yanii. Öpüldünüzz 

  15 eylül 21:59

  17. 14 yaşında kardeşim skolyoz tedavisi görürken annemin seni de bir doktora gösterelim demesiyle bende de olduğunu öğrendiğim hastalık.

  1 sene boyunca korse taktım, iyileşmek yerine skolyozum daha da artıyordu. doktor bu ilerleme ile bir dahaki kontrolde büyük ihtimal ameliyat vereceğini söylediğinde detaylı bir araştırma yapıp Türkiye'de skolyoz konusunda başta gelen hocalardan birine gittim. Meğer gördüğüm tedavi beni iyi etmek yerine kötü etmiş... yanlış korse kullanımı ile kendime hem 1 sene eziyet ettim hem de skolyozum ilerledi.

  Benim skolyozum S şeklinde, bir kısmı belimde bir kısmı da omurgamın tam ortasında. iki eğri birbirini dengelediği için görüntümde fazla bir etkisi yok. bir kısmı belimde olduğu için bana şiddetli ağrılar veriyordu. en ufak bir ağır kaldırmam bana büyük bir ağrı veriyodu.

  Skolyozumu öğrendiğim an yüzmeye başladım, hiç bırakmadım. doktorumun direktifiyle yüzmeye devam edip korse kullanmayı bıraktım. 2 sene sonra kontrole gittiğimde doktorum bile yüzmenin bu kadar etki etmesine şaşırdı, şu an skolyozumun bel kısmı 21, orta kısmı ise 25 derece. doktorum bununla yaşamam gerektiğini ve ayrıca ameliyatın çok gereksiz ve sadece estetik kaygılar için yapılmaması gerektiğini ve yüzmeye devam etmem gerektiğini söyledi.

  Bu hastalık ile yeni tanışmış kişilere bunca yıllık tecrübemle şunu söylemek istiyorum ki skolyoz ameliyatı masraflı, acılı ve uzun bir süreç. Birçok doktor tecrübem oldu, bir tanesi beni 21 derecelik skolyoz ile ameliyat etmeye kalktı, diğeri yanlış tedavi uyguladı... lütfen doktorunuzu iyi seçin. yanlış tercihler yüzünden bir ömür boyunca sırtınızda platinle yaşamak istemezsiniz..

  edit:ekleme

  4 nisan 2021 12:43 4 nisan 2021 12:45

  16. bu kadar az girdi olmasına şaşırdım açıkçası çünkü neredeyse tüm ergenliklerde az ya da çok başlıyor bu fiziksel sıkıntı. annem 12 yaşımda fark etmişti ben kıyafet denerken. ağrım yoktu o zamanlar röntgende bariz s şeklinde eğrilik vardı bel 28 sırtı 38 derece. korse kullandım yaklaşık üç yıl ve düzenli yüzdüm. gerilemesi çok zor fakat durdurmayı başarmıştık o sıra.

  korseyi doktorun dediği gibi günde 23 saat taksaydım sonuç daha farklı olabilirdi belki.(gizlinot: gerileme gibi)

  fark ettiğimizden beri her sene kontrole gidiyorum düzenli. skolyozum çok fazla ağrı yapmıyordu bende fakat bu yıl belimde inanılmaz bir ağrı çektim. doktora söylediğimde bu derecede bu kadar ağrı olmaması gerekiyor diyip tomografi istedi. yüzmeyi bırakmamın etkisi olabilir(gizlinot: fıtık da olabilir göreceğiz). bu hastalık için en faydalı spor yüzme gerçekten 7 yıl yüzüp birden bırakınca fark edilecek derecede ağrılarımı azalttığını anladım. doktorlar pilates de öneriyor.

  son olarak doktorumdan bahsetmek istiyorum. haydarpaşa numune hastanesinde şevki erdeme muayene oldum ilk. yıllardır da ona giderim araştırırsanız gerçekten her şeyiyle iyi bir doktor olduğunu görebilirsiniz. bir sene haydarpaşadan ayrılıp özele geçmişti. o sene kontrole devlete gittiğimde heyet ameliyat demişti ama tam gün alacakken güvenmeyip tekrar şevki hocaya gidince ameliyata gerek olmadığını söyleyip hayatımı değiştirmişti... ayrıca gördüğüm en güleryüzlü doktordur. (gizlinot: tekrar haydarpaşa numuneye dönmüştür kendileri. )

  4 nisan 2021 02:29


  15. Çocukluğumdan beri kemik erimem olduğundan dolayı her gün sırt ağrısı çekiyordum zaten. 6 AY önce zoretanin kullanırken ağrılarım çok artmıştı gece uyuyamıyordum, uykudan uyanıyordum vs. İlacın Yan etkilerinden olabilir dedi Endokrinoloji doktorum. ben yinede ortopediye görünmek istedim. Hastaneye gitmişken ortopediye de girdim. doktorlar skolyoz olduğunu farketti. Testler sonucunda 12 derece çıktı. Bir hafta öncesinde de sporcu bir arkadaşımda çıkmıştı. Yüzmeye daha çok zaman ayırmaya başladığını söyledi. Evimin çok yakınında olimpik havuz var ama sürekli sürekli havuza girmekten huylanıyorum, o yüzden havuza çok girmiyorum ama evde 10-15 dk jimnastik yapıyorum. Hem küçüklüğümdeki o esnekliğimin birazına geri kavuştum hemde ağrılarım önemli ölçüde azaldı. Düzenli spor yapamayacak kadar üşengeç veya yorgunsanız en azından evde oturup müzik falan dinlerken biraz jimnastik yapabilirsiniz bence.

  8 ağustos 2018 18:05

  14. sırt ağrılarıma dayanamayıp doktora gittiğimde bende de olduğunu öğrendiğim hastalık. sınav senem olduğundan sürekli masa bașında oturduğum için sırt ağrım olduğunu düșündüm baștan. dik durmaya çalıșsam da bir süre sonra dayanılmaz bir hal almaya bașladı. doktor önce elle muayene etti, daha sonra röntgen çekildim. çok hafif bir eğrilik vardı. eski haline dönmez, daha fazla ilerlemesini önlemek gerek dedi. sırt kaslarının güçlenmesi gerek ilerlememesi için. pilates ve yüzme önerdi. bu aralar pilatesi çok aksattım. yoğun bir dönem olduğu için ağrılarım yine arttı. umarım daha fazla ilerlemez.

  8 ağustos 2018 00:16

  13. ben de evde kendi kendime karın kası yapacam diye inat ederek yerde mekik çekmeye başlamıştım bundan 3 sene evvel. sonra sanırım ters bir hareket yaptım omurga ağrım başladı haftalarca geçmedi. derken annemi de aldım doktora gittik. doktor da zayıf olduğum için kemiklerimin ters hareketten etkilenmiş olabileceğini ama yine de bir film çekip içimizi rahatlatabileceğini söyledi kabul ettik. velhasılkelam filmi çekildim doktorun suratı 5 karış. aha dedim kesin ölüyorum ama annemin de rengi sarardı soldu korkudan. doktor böyle kafasını sağa sola sallıyor off luyor falan.lütfen oturun dedi. noldu falan derken "skolyoz"sun dedi (gizlinot: buyrun?) sonra başladı anlatmaya omurga eğiriliği var sen "S" şeklinde yamulmuşsun hiç mi fark etmediniz bu kızı falan diye annemi azarlıyor bir de :D ama işin garibi de aile ve arkadaş ortamlarında çok dik yürümemle bilinirim. küçükken komşu teyzeler kambur duran kızlarına bak rain26 gibi dik dur o sana öğretsin falan derlerdi.

  zaten doktorda gözle anlamadı. şu an ara ara ağrılarım oluyor ilerleyen yaşlarda kireçlenme sorununu da yaşayacakmışım. tek avantajım 24 yaşımda ortaya çıktı daha da ilerlemezmiş zaten çok yüksek değilmiş dereceside. gelecek ay klinik platese başlicam bu dertten muzdarıp süslüler de deneyebilir çok faydası oluyormuş.

  allah herkese şifa versin amin.

  7 ağustos 2018 09:39

  12. 2015 yılında şiddetli bacak ağrısı sebebiyle doktora gidip öğrendim skolyozum olduğunu. hatta doktorun dediğine göre doğuştanmış. derecemin kaç olduğunu sormak aklıma gelmedi çünkü o an bu habere şok olmuştum ancak dışardan belli olmadığı için çok yüksek olmadığını tahmin ediyorum. fakat inanılmaz ağrılar çekiyorum. kendimi çok zorlamamışsam belim ağrımıyor da strese bağlı olarak sürekli sol bacağımda diz kapağımın üzerinden kalçama kadar olan bölge, arka taraf yani, çekme yapar gibi ağrıyor. doktorun dediğine göre de ilerleyen yıllarda daha da ağrıyacakmış.

  stresin payı çok büyük, örneğin ben eskişehir'de okuyorum ama yazları istanbul'a geri döndüğümde aile hayatına adapte olurken stres altında kalıyorum. bu yaz temelli dönüş yaptım artık evden tez yazacağım ama bakalım nasıl olacak.

  not: çantamı hep sağ tarafa takarım ama skolyozum sol tarafta. bunun bağlantısını çözemedim mesela. bir de evet pilates ve sırt üstü yüzmek iyi geliyormuş. sırt üstü yüzmeyi pek başaramazsam da evet egzersiz yapmak iyi geliyor, şu nemli ve sıcak havalar biterse evde sporumu yapabilirim.

  not-2: öğrendiğimde 24 yaşımdaydım. 24 koca yıl nasıl farkına varmadık annemle, anlayamıyoruz. kesinlikle dışardan belli olmuyordu ama yürürken çok çabuk yoruluyordum ve bunu da hep yarım düz taban olmama bağlıyorduk. ancak çok iyi hatırlıyorum ortaokuldan bu yana belli periyotlarla bacak ağrısı çekiyordum ve aileme söylediğimde "boyun uzuyordur" cevabını alıyordum. uzamadı gitti boyum, 1.60'ta kaldık.

  7 ağustos 2018 06:58 7 ağustos 2018 07:02


  11. bundan 11 sene önce teşhis konulması ve 1 sene korse kullanmamın fayda sağlamaması üzerine 3 gün içerisinde ameliyat olduğum rahatsızlık. genelde kız çocuklarında ağırlıklı olarak görülüyormuş ve genetik bir rahatsızlıkmış . bendeki eğrilik ameliyatımdan önceki süreçte % 52 gibi ciddi bir boyuta ulaşmıştı. yaşam kalitemi ciddi anlamda etkiliyordu ve ağrılarım çok artmıştı. o yüzden apar topar ameliyata alındım.

  doktorum tavsiye üzerine gittiğim ortopedi alanında türkiye'nin en başarılı profesörlerinden biriydi ve o yaşta bu denli ciddi bir ameliyattan korkan bir genç kıza inanılmaz sabırlı ve tatlı davrandı. kontroller , tetkikler anesteziye uygunluk tahlilleri vs yapıldı ve ameliyata girdim. ameliyat basit olarak omurganıza platin vidalar yerleştiriliyor ve sonra estetik dikişle kapatılıyor.

  ameliyat sonrası süreç benim için biraz zor geçti. omurgamın üzerine yatmak zorunda olduğum için ağrıyı ilk bir hafta yoğun bir şekilde yaşadım. belirli saatlerde yenilenen pansumanlar vs. ile 5 gün ayağa kalkmadan hastanede yatmak zorunda kaldım ve sonra eve çıktım. sonraki bir ay düzenli ve yavaş tempoda yürüyerek okula gidip geliyordum. ama öyle bir süreç ki 3 ay ayakkabı bağlamak için bile eğilememiştim. sonra zamanla geçti ve daha rahat hareket edip , eğilip yürümeye başladım. yaklaşık 6 ay içerisinde normal hayatıma tamamen dönmüş durumdaydım.

  kontroller ise şu şekilde işliyordu. ilk 3 ay her ay kontrole gidiyordum. sonra 3 ayda bir , 6 ayda bir şeklinde gitti ve 1.yıldan sonra kontroller yılda bir olmak üzere düzenlendi.

  ameliyatın kesinlikle çok faydasını gördüm özellikle dik durma konusunda bana inanılmaz faydalı oldu. dahası benim kesinlikle ameliyat olmam gerekiyordu çünkü eğrilik derecem yüksekti. bunun dışında skolyoz problemi yaşayanlara spor olarak yüzme ve pilates öneriliyor ki ameliyat sonrası düzenli olarak bunları yapmaya gerek duymadım, fakat hala başlasam mı diye düşünüyorum.

  ameliyat geçeli 10 sene oldu. hala dik duran ve çok şükür sırtımda ara sıra olan minik ağrılar dışında ciddi bir ağrı hissetmeyen biriyim. skolyoz ihmal edilmemesi gereken bir hastalık bence çünkü önlem alınmadığında ilerleyebiliyor ve geri dönüşü olmayan sonuçlara gidebilir. bu yüzden iyi bir ortopediste danışmanın faydası olduğunu düşünüyorum.

  19 haziran 2016 16:19

  10. ufak bir dereceyle sahip olduğum omurga eğriliği. 1-1.5 ay kadar önce tiyatroya gittik erkek arkadaşımla ve ordaki koltukta oturmaktan belim çok kötü ağrımaya başladı. tiyatro çıkışı kahve içmeye karar verdik fakat resmen yerimde oturamadım o nasıl bir ağrı. o acı içinde arabaya atladığım gibi eve gittim ve yattım 3-4 saat uyuyamadım. sabah hemen hastaneye gittik ve doktor belimi açıp e senin omurgan eğri dedi. eğzersiz verdi. düzenli yapmaya çalışsam da hala arada ağrıyor..

  19 haziran 2016 15:20

  9. Yukarda belirtildiği gibi omurgada bulunan eğriliktir.

  (link: http://www.suslusozluk.net/n/351138/ Şu) girdimin üzerine yıllar sonra bugün doktora gittim.

  Sol alt kaburgam ağrıyla birlikte sürekli dışarı doğru yükseliyordu. Yine sol trapez kasında devamlı ağrı ve sol omzumda sağa göre düşüklük gibi şikayetlerim vardı ama ben bunu çantayı solda taşımama bağlıyordum.

  Doktorum bugün skolyoz teşhisi koydu ve yüzmemi, spor yapmamı tembihledi. Önümüzdeki haftalarda eğriliğin derecesi ölçülecek.

  Benim yaşım 22 ve kemik gelişimim tamamlandığı için süreç daha zor olacak. Eğer böyle şikayetleriniz varsa geç kalmadan doktora başvurun. Özellikle küçükler için, ergenlik çağında kardeşiniz, kızınız(gizlinot: kızlarda daha sık görülüyormuş), tanıdığınız varsa ve skolyozdan şüpheleniyorsanız onları doktora yönledirmeniz çok önemli. Duruş bozukluğu, omurga, kaburga ağrıları vs gibi belirtileri olabiliyor.

  2 mayıs 2016 16:59