sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  sls

  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (0)

  12. john frieda'da olduğunu görünce neyse dalin ile dönüşümlü kullanıyorum artık dalin'e ağırlık veririm diye düşünmüştüm ama dalin'de bile varmış.

  edit: üstelik yukarıdaki girdide genç gözlere olan zararından bahsediliyor. bir de göz yakmayan diye bununla bebeklerin çocukların saçları gözleri açıkken yıkanıyor. ne feci.

  19 mart 11:41 19 mart 11:43

  11. zararlı ve mümkün olduğunca uzak durulması gerektiğini hepimiz biliyoruz. ben marka bazında evdeki ürünlerin bir kısmının içeriğine baktım. Umarım size de yardımcı olur:

  Diş macunu:

  Arm&hammer sls var.

  Sensodyne sls yok.

  Duş jeli:

  Benri ve Bee Beauty markalarında sls var.

  Yves rocher als var ki bu da oto döşeme yıkamalarında kullanılıyormuş.

  Şampuan:

  John freide sls var.

  Şu kısımda saberkimya'nın websitesinden alıntı ki bence çok önemli:

  "Köpüklü ürünlerin %90 ında da kullanılır. 

  SLS ve ALS ye maruz kalan hayvanlarda göz hasarı, santral sinir sisteminde depresyon, sık sık ve akıcı bağırsak rahatsızlığı, güçlükle nefes alma, şiddetli cilt tahrişleri ve hatta ölümler gözlenmiştir. 

  Genç gözler, SLS ve ALS ye maruz kalmışlarsa tam manası ile gelişme göstermeyebilir. Çünkü proteinler çözülmüştür. SLS ve ALS, yarılmış ve iltihaplanmış katmanlara neden olmakla,cildin bağışıklık sistemini de 

  tahrip ederler."

  18 mart 21:35

  10. en nefret ettiğim içerik. ben fayans falan mıyım diye düşündürüyor. akne ve irritasyon yapması büyük olasılık. en pahalı markaların bile içeriklerinde mevcut onun yerine hindistan cevizinden yapılan daha iyi köpürtücüler varken üstelik. tavsiye istemişsiniz süslüler ayışığı organik sitesinden alıyorum duş jeli de var. kore markalarını da kullandım onlarda güzeldi. diş macunun da himalayanın organik bir ürünü var. ama cf diyen var değil diyen var kafam karışık denemek isterdim. logona markasının diş macunları da var ben onu kullanıyorum

  5 temmuz 2018 19:16

  9. bi de altına içeriğinde sls barındırmayan şampuanları paylaşsak harika olacak dediğim başlık.

  5 temmuz 2018 14:38

  8. Açıkçası şampuan alırken sls ve parabene çok dikkat etmedim bu zamana kadar. Saçlarıma ve saç derime en iyi gelen şampuan clear ve dove oldu bu zamana kadar, onlarda da sls hep ilk sıralarda. 

  Ama Geçenlerde youtube’da Bir videoya denk geldim. Videonun başlığı “saçlarımın kıvırcık olduğunu bilmiyordum” gibi birşeydi. Videodaki kızın basbayağı kıvırcık saçları var, dalgalı falan değil. Kız çocukluk ve ergenlik fotoğraflarını gösterdiğinde, düz/dalgalı arası, aşşşşşırı kabarık ve o yaştaki bir çocuk yada ergene göre (gizlinot: çocukluk ve erken ergenlikte saçlarımız boya, sprey vs tarzı kimyasallara ileriki yaşlar kadar maruz kalmadığından belirtmek istedim, benim saçlarımın en sağlıklı zamanları onlardı mesela) inanılmaz sağlıksız ve mat duruyor saçları. sonrasında kız çeşitli şeyler deniyor, no-poo denilen şampuan kullanmama yönteminden, sabuna kadar fakat iyi bir geri dönüşü olmuyor. Sonrasında gittiği kuaför sls’siz şampuan kullanmasını öneriyor. Kızın dediğine göre 2 ay içerisinde saçlarının görünümü inanılmaz değişmiş. Bukleleri belirginleşmeye, saçları kabarmamaya ve parlamaya başlamış. Evdeki şampuanım bitmek üzere, düz, fazla gür, işlem görmüş, ve muazzam kabaran saçlarım var. Hem sağlık açısından hem de değişim görebilecek miyim merakıyla bir sonraki şampuanımı sls’siz seçeceğim. 

  Ayrıca (gbkz: queer eye) isimli programın en ponçik yavrusu jonathan van ness’de, makeover yaptığı insanlara sürekli içinde sls bulunmayan şampuan ve saç bakım ürünleri önerip “ya onu arabanın karbüratörüne koyuyorlar, arabaya konulan şeyin senin kafanda ne işi var?” tarzı çemkiriyor her bölümde. 

  5 temmuz 2018 14:25

  7. bir deterjan türü(gizlinot: anyonik). aşındırıcıdır, yağı söker alır. diğer bir özelliği de, yoğun köpük oluşturması.

  * lauril sülfat içeren şampuanlar, kalın telli ve sebum üretimi normal saçlara daha uygundur. saçın taranmasını zorlaştırır.

  * lauret(gizlinot: laureth) sülfat içeren şampuanlar, saçı sertleştirmeden kolay taranmasını sağlar. köpük kalitesi ve temizleme gücü iyidir.

  (gizlinot: kaynağı malesef unuttum, kenarda beklettiğim girdilerden)

  29 mart 2016 04:55

  6. anlatacağım olay gerçektir. okulda sls ile ilgili bir deney yapıldı.

  binde 2 sls içeren bir solüsyon, 1000 kat sulandırıldı ve doku hücrelerine salındı.

  yenilenme hücrelerinin %50 si yaşamadı. burası önemli, çünkü ölen hücreler olmazsa bünyeniz, hem erken yaşlanmaya hem de kansere karşı mücadeleye karşı %50 zayıf kalıyor.

  biliyoruz ki birçok şampuanda duş jelinde vb ürünlerde bulunuyor. bu yüzden dikkatli olup, daha doğal ürünler kullanmamız, hem bize hem sevdiklerimize yarar sağlayacak süslüler.

  6 şubat 2016 21:29

  5. bu maddeyi içermeyen duş jeli bulmak oldukça zor oldu benim için. sonunda alterra'nın duş jelini aldım. önce elimdeki eski duş jelimi bitirmek istediğim için henüz denemedim ama kokusu bana memnuniyet vaat ediyor. denedikten sonra tekrar yorumlarım.

  23 haziran 2015 00:28

  4. Diş macunu, şampuan, sabun vb gibi ürünlerin içerisinde türevleriyle birlikte bulunan madde,

  Üretimi ucuz, sabun köpüğünü aktif hale getirip miktarını arttırır.

  Zararları:

  - Çocuklarda göz gelişimini engeller,

  - Derinin zarar görmesine yol açar,

  - Kök hücrelerine zarar vererek saç dökülmesine sebebiyet verir,

  - Kalp ve ciğer gibi organlara kadar girerek iltihaplara yol açar.

  Not: SLS'nin %2'den fazla kullanımı sonucunda yukarda saydığım zararlara yol açtığı tespit edilmiştir.

  http://www.kimyasanal.com/konugoster.php?yazi=rblm9j9qdu

  14 ekim 2014 05:25 14 ekim 2014 05:27

  3. Uzak durulması gereken bir maddedir.Bir de doktorumun söylediğine göre içinde SLS bulunan şampuanlar yüzümüze değdiği takdirde sivilce yapmaktadır(sivilceye meyilli ciltlerde)

  19 ağustos 2014 12:19

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar