yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  sls

  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (15)
  • medya (0)

  15. Tartışmalı içeriklerden biridir en azından cilt bakım ürünlerinde. Cilt bariyerine zarar veren ve cildi hassaslaştırmaya çok meyilli bir içerik. Genelde temizleyici olarak kullanılır. Yüz temizleme jellerine köpürmesi için eklenir bu da daha sert bir temizleme yapmasını sağlar. Şimdi şaibe şurda başlıyor sivilce tedavisi gibi ya da fazla sebum salgılayan ciltlere dermatologlar genelde bu veya bunun türevi olan sles barındıran temizleyiciler öneriyorlar ki içinde bunlardan bulunan ama çok kültleşmiş temizleme ürünleri piyasada mevcut (lrp effaclar bioderma sebium). İnsanlar bayıla bayıla kullanıyor bunları. Kuru ve hassas ciltlerde ise durum tam bir facia oluyor. Bazı yağlı ciltleri bile kuruttuğu olabiliyor bu içeriğin ben şahsen yağlı ciltli biri olarak asla 2. 3. Sıralarda sülfat barındıran temizleyici kullanamıyorum. Kısacası dayanıklı bir cilt gerekiyor bu içerikten faydalanabilmek için. Ürünü biraz köpürtüp yüzünüze öyle sürerseniz daha yumuşak bir yapı kazanacaktır o şekilde de deneyin eğer kurutuyorsa. Kuru ve hassas ciltliyseniz hemen onu yağlı cildi olan birine verin ya da atın bence. 

  15 eylül 23:15

  14. (yazar: Kvothe)'nin zaten mükemmel açıklanmış girdisine ek olarak, sodium lauryl sulfate ve sodium laureth sulfate içermeyen şampuan olarak 1,5 yıldır kullandığım schwarzkopf beology deep sea extract şampuanlarına kefilim. Saçınıza bir kıyak yapmak isterseniz indirimde bir tane alıp denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

  15 eylül 12:14

  13. Genelde markalar da yanlış kullanıyor bu sebeple ufak bir düzeltme yapayım istedim.

  Sls dediğimiz şey sodium lauryl sulphate denen sülfat tuzu, sülfat sabunudur. Evet sabunlar da bir fatty acid-strong base tepkimesi geçirmiş tuzlardır. Sabunların geneli bazik tuzlardır ve yağı, kiri temizlerken cildi irite etme gibi bir durumları vardır. Genelde sabunlaşma reaksiyonu sonrası kurumadan önce sabunu çok iyi yıkamak ve bağlanmamış sodyum hidroksitten kurtulmak gerekir.

  Sls dediğimiz sodyum lauryl sulphate ise palm yağı, hindistan cevizi yağı veya petrol gibi doymuş yağ asitleri içeren yağların, sodyum hidroksit ile tepkimesinden olur. Yumuşak yüzeyli iyi köpüren ve yağları hızlı çözen bu sabun, aynı zamanda cilt için zararlı, aşırı irite edici ve eksfoliasyon özelliğine sahiptir. Genelde kullandığımız ürünlerde %0.01 ila %5 oranlarında kullanılır. Çok iyi köpürdüğü için bu oran yeterlidir. Sls free yazan bir ürün laureth sulphate içerebilir. Zira sls yok yalan değil.

  Sles (sodium laureth sulphate/sodium lauryl ether sulphate) ise sls'in deodecyl alkol ile etoksile edilmiş halidir. Sls'in irite edici etkisi azalır ve daha güvenli bir hale gelir. Fakat sles bazı klinik çalışmalarda dermatit ve akciğer problemlerine sebep olduğu ile ilgili veriler mevcuttur. Kardeşi sls gibi Zararlı madde değil de hani biraz daha tölere edilebilir bir madde olduğu için, harika köpürdüğü için, ucuz ve yapımı kolay olduğu için, birçok cilt temizleyici ve şampuan içinde kullanılır.

  Genelde markalar sls free yazarak size ikisinin de bulunmadığı imajı çizerler, kanmayın girin içindekiler kısmına bakın. Sls free demek yalnızca sls olmadığı anlamına gelir sles free demek değildir.

  15 eylül 11:59 15 eylül 12:00

  12. john frieda'da olduğunu görünce neyse dalin ile dönüşümlü kullanıyorum artık dalin'e ağırlık veririm diye düşünmüştüm ama dalin'de bile varmış.

  edit: üstelik yukarıdaki girdide genç gözlere olan zararından bahsediliyor. bir de göz yakmayan diye bununla bebeklerin çocukların saçları gözleri açıkken yıkanıyor. ne feci.

  19 mart 11:41 19 mart 11:43

  11. zararlı ve mümkün olduğunca uzak durulması gerektiğini hepimiz biliyoruz. ben marka bazında evdeki ürünlerin bir kısmının içeriğine baktım. Umarım size de yardımcı olur:

  Diş macunu:

  Arm&hammer sls var.

  Sensodyne sls yok.

  Duş jeli:

  Benri ve Bee Beauty markalarında sls var.

  Yves rocher als var ki bu da oto döşeme yıkamalarında kullanılıyormuş.

  Şampuan:

  John freide sls var.

  Şu kısımda saberkimya'nın websitesinden alıntı ki bence çok önemli:

  "Köpüklü ürünlerin %90 ında da kullanılır. 

  SLS ve ALS ye maruz kalan hayvanlarda göz hasarı, santral sinir sisteminde depresyon, sık sık ve akıcı bağırsak rahatsızlığı, güçlükle nefes alma, şiddetli cilt tahrişleri ve hatta ölümler gözlenmiştir. 

  Genç gözler, SLS ve ALS ye maruz kalmışlarsa tam manası ile gelişme göstermeyebilir. Çünkü proteinler çözülmüştür. SLS ve ALS, yarılmış ve iltihaplanmış katmanlara neden olmakla,cildin bağışıklık sistemini de 

  tahrip ederler."

  18 mart 21:35

  10. en nefret ettiğim içerik. ben fayans falan mıyım diye düşündürüyor. akne ve irritasyon yapması büyük olasılık. en pahalı markaların bile içeriklerinde mevcut onun yerine hindistan cevizinden yapılan daha iyi köpürtücüler varken üstelik. tavsiye istemişsiniz süslüler ayışığı organik sitesinden alıyorum duş jeli de var. kore markalarını da kullandım onlarda güzeldi. diş macunun da himalayanın organik bir ürünü var. ama cf diyen var değil diyen var kafam karışık denemek isterdim. logona markasının diş macunları da var ben onu kullanıyorum

  5 temmuz 2018 19:16

  9. bi de altına içeriğinde sls barındırmayan şampuanları paylaşsak harika olacak dediğim başlık.

  5 temmuz 2018 14:38

  8. Açıkçası şampuan alırken sls ve parabene çok dikkat etmedim bu zamana kadar. Saçlarıma ve saç derime en iyi gelen şampuan clear ve dove oldu bu zamana kadar, onlarda da sls hep ilk sıralarda. 

  Ama Geçenlerde youtube’da Bir videoya denk geldim. Videonun başlığı “saçlarımın kıvırcık olduğunu bilmiyordum” gibi birşeydi. Videodaki kızın basbayağı kıvırcık saçları var, dalgalı falan değil. Kız çocukluk ve ergenlik fotoğraflarını gösterdiğinde, düz/dalgalı arası, aşşşşşırı kabarık ve o yaştaki bir çocuk yada ergene göre (gizlinot: çocukluk ve erken ergenlikte saçlarımız boya, sprey vs tarzı kimyasallara ileriki yaşlar kadar maruz kalmadığından belirtmek istedim, benim saçlarımın en sağlıklı zamanları onlardı mesela) inanılmaz sağlıksız ve mat duruyor saçları. sonrasında kız çeşitli şeyler deniyor, no-poo denilen şampuan kullanmama yönteminden, sabuna kadar fakat iyi bir geri dönüşü olmuyor. Sonrasında gittiği kuaför sls’siz şampuan kullanmasını öneriyor. Kızın dediğine göre 2 ay içerisinde saçlarının görünümü inanılmaz değişmiş. Bukleleri belirginleşmeye, saçları kabarmamaya ve parlamaya başlamış. Evdeki şampuanım bitmek üzere, düz, fazla gür, işlem görmüş, ve muazzam kabaran saçlarım var. Hem sağlık açısından hem de değişim görebilecek miyim merakıyla bir sonraki şampuanımı sls’siz seçeceğim. 

  Ayrıca (gbkz: queer eye) isimli programın en ponçik yavrusu jonathan van ness’de, makeover yaptığı insanlara sürekli içinde sls bulunmayan şampuan ve saç bakım ürünleri önerip “ya onu arabanın karbüratörüne koyuyorlar, arabaya konulan şeyin senin kafanda ne işi var?” tarzı çemkiriyor her bölümde. 

  5 temmuz 2018 14:25

  7. bir deterjan türü(gizlinot: anyonik). aşındırıcıdır, yağı söker alır. diğer bir özelliği de, yoğun köpük oluşturması.

  * lauril sülfat içeren şampuanlar, kalın telli ve sebum üretimi normal saçlara daha uygundur. saçın taranmasını zorlaştırır.

  * lauret(gizlinot: laureth) sülfat içeren şampuanlar, saçı sertleştirmeden kolay taranmasını sağlar. köpük kalitesi ve temizleme gücü iyidir.

  (gizlinot: kaynağı malesef unuttum, kenarda beklettiğim girdilerden)

  29 mart 2016 04:55

  6. anlatacağım olay gerçektir. okulda sls ile ilgili bir deney yapıldı.

  binde 2 sls içeren bir solüsyon, 1000 kat sulandırıldı ve doku hücrelerine salındı.

  yenilenme hücrelerinin %50 si yaşamadı. burası önemli, çünkü ölen hücreler olmazsa bünyeniz, hem erken yaşlanmaya hem de kansere karşı mücadeleye karşı %50 zayıf kalıyor.

  biliyoruz ki birçok şampuanda duş jelinde vb ürünlerde bulunuyor. bu yüzden dikkatli olup, daha doğal ürünler kullanmamız, hem bize hem sevdiklerimize yarar sağlayacak süslüler.

  6 şubat 2016 21:29

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar