girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (18)
  • medya (1)

18. Doktorum yılda 1 kez yaptırmamın yeterli olduğunu söyledi, ayrıca hiçbir acı hissetmedim.

16 ağustos 16:30

17. Nasıl yapıldığı zaten diğer girdilerde bahşedilmiş kısaca ondan ve nerelerde yaptırabileceğinizden bahsedeceğim.

   30 yaş üzeri kadınlar 5 yıl arayla Ketem’de ücretsiz yaptırabilir. (gizlinot: 40 yaş üzeri mamagrofi aynı şekilde ücretsiz yapılıyor.)

Yaptırmadan önce uyulması gereken şartlar ise reglinin bitiminden sonra ilk 3 gün cinsel ilişki vajinal duş ve fitil uygulaması yapılmaması gerekiyor. Yapılan işlem ise vajina mukozasından örnek alınması.

 Ayrıca özel hastanelerden farklı olarak Ketem’de yapılanlar da Hpv’ye bakılıyor diye biliyorum. Kesinlikle erken tanı ve tedavi için ihmal edilmemesi gerekiyor.  

Edit: Yanlış yazdığım yerler olmuş kusura bakmayın düzenledim tekrar. yanlış bilgi vermek istemem. 

17 nisan 14:31 17 nisan 15:10

16. Doğru sonuç alabilmeniz adına en az 2 gün öncesinden ilişki-krem-jel-fitil vb. kullanılmaması gerekir..en önemlisi ise adetinizin bittiği 10. gün yaptırmanız gerekmektedir.

pap smear testine gitmeden önce bilmeniz gereken bilgiler, son adet tarihiniz, adet döngünüz, gebelik durumlarınız , spiral taktırıp taktırmadığınız ,doğum kontrol veya hormon bozukluğu için kullanılan ilaçlar , kortizon kullanımı...

numuneler laboratuvara geldikten sonra , ince yayma yapılır. boyama işlemleri olur ve patoloji uzmanı tanıyı koyar.

kesinlikle biz kadınlar için elzem olan testlerden biridir.

24 mart 15:23


15. Cinsel açıdan aktif olan her kadının mutlaka yaptırması gereken test. Annem rahim kanseri olduğu için histeroktomi geçirdi maalesef ve sonuçları çok acı oldu. Bu korkuyla ben de gidip bir an önce yaptırdım ve sonuç bekliyorum. Yapılırken hiçbir şey hissetmiyorsunuz merak etmeyin sadece yapıldığı gün lekelenmeniz oluyor. Rahim ağzı kanseri gerçekten sinsi bir hastalık ve rahim ağzı kanseri belirtileri göstermeye başladığınızda geç kalmış olabiliyormuşsunuz. Smear testinde henüz kanserleşmemiş hücreler belli oluyor. Lütfen yaptırmayı unutmayın. Geçen hafta korkarak gittim ama Jinekologum mükemmel biriydi ve beni oldukça rahatlattı.

23 mart 22:56

14. 6 ayda bir düzenli yaptırdığım, cinsel ilişkisi olan her kadının yaptırması gereken; bir çok hastalığın hatta kanserin bile erken tedavisini sağlayan, hayat kurtaran bir testtir. En son yaptırdığımda hiçbir sorun yoktu ve bu rutine artık her yıl olarak devam edelim demişti doktorum.

23 kasım 2016 10:12

13. rahim ağzını kontrol etmek amacıyla yapılan test. rahim ağzı kanserine yönelik olmasına ek olarak herhangi bir enfeksiyon olup olmadığı, hormonal durum, hücresel durum gibi bilgilerde elde edilir.

rahim kanseri erken fark edildiğinde tam iyileşme gösteren bir kanser türü. smear testini yaptırma sıklığı bulunduğunuz risk kategorisine göre ve cinsel hayatınıza (gizlinot: tek eşli/çok eşli/aktif/pasif) göre değişir. bu konuda en uygun bilgiyi doktorunuz verebilir diye düşünüyorum.

örneğin genetik açıdan risk taşıyan bir birey için 3 yıl erken teşhis için uzun bir süre olabilir.

23 kasım 2016 04:44

12. Her gittiğim doktor farklı bir şey diyor bu hedenin yapılma sıklığı hususunda. 1 sene diyen de oldu 2 de, hatta son gittiğim 3 dedi. Sanırım 3 sene makul olanı çok eşlilik durumu yoksa da herkes farklı bir şey demese güzel olur hani.

23 kasım 2016 02:07


11. En doğru sonucu almak için 48 saat öncesinde cinsel ilişki, vajinal duş, tampon kullanımı, intravajinal ilaç kısacası vajinaya her türlü müdahaleden uzak durmak gerekiyormuş.

23 kasım 2016 00:23

10. Risk altında değilseniz 3 evet koca 3 yılda 1 kere yapılması yeterlidir. Sık tekrarlatmak da risklidir. Bırakın bu pimpiriği doktorunuz sizi yönlendirsin, benim Şekerim var diye 3 günde bir kan tahlili vermiyorsanız bunu da yaptırmayın. Zaten risk altındaysanız bile her yıl yapılır en fazla, yılda 2 nedir?

15 nisan 2016 00:10

9. ihmal edilmemesi gereken test. bilinenin aksine yılda 2 kez değil, 1 kez yapılması yeterli. örnek alırken de demir kazık fln sokmuyorlar korkmayın.

14 nisan 2016 23:18