girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (0)

10. bir ara ben de almaya çalıştım. ama çok zorlanır nefessiz kalırdım. sonradan öğrendiğim kadarıyla kalp ve/veya akciğer sıkıntısı olan kişiler için sakıncalıymış. Böylelikle soğuk duş almaya çalışmaktan vazgeçtim. yalnızca duştan çıkmadan önce ayaklarımı soğuk suyla yıkıyorum. her zaman ayaklarım buz gibi olurdu ve duştan çıkmadan soğuk suyla yıkadıktan sonra her daim ayaklarımın üşümesi çilem farkedilir derecede azaldı. herhalde kan dolaşımına iyi geldiğinden. ayrıca baş ağrısı riskini de epey azaltıyormuş ki bunun da doğruluğunu deneyimledim. soğuk duş alamayanlara duştan çıkmadan ayaklarını soğuk suyla yıkamalarını öneririm. sünnetmiş de hem :)

7 aralık 2017 05:32 7 aralık 2017 05:36

9. Annemin önerisiyle 13 yaşından beri bacaklarımı her duşun sonunda buz gibi suya tutarım. Sonra anlık cesaretlerle çıkabildiğim kadar yukarı çıktım ve gelsin soğuk duşlar (tabi sadece yazları). Harika dinç hissettiriyor. 

6 aralık 2017 23:55

8. Isterse 150 yaşına kadar yaşamanın sırrı bunda olsun, hiç bir şey kışın foşur foşur akan kaynar suyun altında hayatın anlamını sorgulamanın yerini tutamaz

6 aralık 2017 22:29


7. 50 yaşımdayken 20 yaşımda gibi görüneceğimi bilsem yine de yapmayacağım şey.

bi de şu var yapmayacaklarımdan; kemikleri diri tutmak için yumurta kabuklarını kırıp yemek ki sonucunu gördüm bi kadında çok enteresandı.

tamam güzelliğe takıntılıyız ama o kadar da değil be .(

6 aralık 2017 17:28

6. Sıcaktan nefret eden,çok terleyen,bunalan biri olmama rağmen yazın 50 derece de bile alamadığım duştur kendisi.

Bir ara sağlıklı olduğu için kendimi alıştırmaya çalıştım ama yok olmuyor.

Faydaları:

-rutin haline getirildiğinde vücuda direnç sağlar.

-selülit ve meme sarkmasına karşı önerilir.

-cildi daha diri,taze tutar

-kan akışını hızlandırır vs vs  

Bir hocamızın dediğine gore almanlar her duştan sonra soğuk su kullanarak vücuda şok etkisi yaratmayı adet edinmişler. Güzel alışkanlık ancak benim vücudum alışamıyor.

6 aralık 2017 16:59

5. Eğer yazları çok sıcak bir şehirde yaşıyorsanız yaz mevsimlerinde kalmak kaydıyla çok güzel bir olgu. yazın genelde saat başı külotla duşakabine girip bacaklarımdan aşağı soğuk su tutuyorum, vücut ısım kendine geliyor resmen

6 aralık 2017 16:40

4. Mutlaka her duşumu soğuk suyla bitiririm. Yıllar önce dizden aşağısını soğuk suyla yıkamanın diz kireçlenmelerine iyi geldiğini duymuştum ki şikayetçi olduğum bir şey. Saçı soğuk suyla yıkamanın ise saç dökülmelerine iyi geldiğini duymuştum. Yazın en sıcak günleri hariç bütün bir duşu soğuk suyla yapamam ama yaklaşık 10 senedir her duş sonu bütün bedenimi soğuk suyla yıkarım.

10 mayıs 2017 11:10


3. ayaklarını bile soğuk suyla yıkarken irkilen biri olarak asla deneyemeyeceğim şeydir maalesef. kan akışı vs için çok faydalı olsa da, ben kendimi yakacak kadar sıcak suyla yıkanmayı seviyorum maalesef. benim gibi sıcak suyla yıkanan ama daha ferah bir his isteyenler duştan çıkmadan suyu soğuğa çevirip ayaklarına soğuk su tutabilirler. insanı canlandırıyor gerçekten.

10 mayıs 2017 02:42

2. Sağlık açısından çok faydalı vücudu dirileştiriyor, kan dolaşımını hızlandırıyor, enerji ve dinçlik veriyor. Doktorlar kesinlikle sıcak suyla banyo yapmayı tavsiye etmiyor. Çok heves ediyorum buz gibi suyla duş yapmak ama yapamıyorum kalp atışlarım hızlanıyor nefes nefese kalıyorum nedense.

9 mayıs 2017 18:11

1. yıllar önce annemin varisleri için gittiği doktorun tavsiyesi üzerine benim de uyguladığım bir yöntem. ılık suyla duş aldıktan sonra, duştan çıkmaya yakın özellikle birkaç dakika bacaklarıma aşağıdan başlayarak yukarıya doğru soğuk su uygulamak genişleyen damarları daraltarak, kan dolaşımını hızlandırmaya yarıyor ki, bunun da o an için rahatlamaya neden olduğunu söylemişti doktor. burada en sık yapılan yanlış hastaların sıcak suyla duş aldıktan sonra, birden buz gibi suya geçiş yapması demişti hatta. çok sıcaktan birden soğuk suya geçişin damar sağlığı açısından doğru olmadığı söyleniyor hekimler tarafından. O yüzden vücut için ideali ılık suyla duş yapmak aslında. ardından dilerseniz kısa süreliğine soğuk duş uygulaması yapmak iyi gelebilir tabii ama anlık bir etkisi olduğundan, bunun uzun vadeli bir yararı var mı bilemem tabii.

9 mayıs 2017 16:19