soğuk duş

girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (0)

9. Isterse 150 yaşına kadar yaşamanın sırrı bunda olsun, hiç bir şey kışın foşur foşur akan kaynar suyun altında hayatın anlamını sorgulamanın yerini tutamaz

6 aralık 22:29

8. Sıcaktan nefret eden,çok terleyen,bunalan biri olmama rağmen yazın 50 derece de bile alamadığım duştur kendisi.

Bir ara sağlıklı olduğu için kendimi alıştırmaya çalıştım ama yok olmuyor.

Faydaları:

-rutin haline getirildiğinde vücuda direnç sağlar.

-selülit ve meme sarkmasına karşı önerilir.

-cildi daha diri,taze tutar

-kan akışını hızlandırır vs vs  

Bir hocamızın dediğine gore almanlar her duştan sonra soğuk su kullanarak vücuda şok etkisi yaratmayı adet edinmişler. Güzel alışkanlık ancak benim vücudum alışamıyor.

6 aralık 16:59

7. Eğer yazları çok sıcak bir şehirde yaşıyorsanız yaz mevsimlerinde kalmak kaydıyla çok güzel bir olgu. yazın genelde saat başı külotla duşakabine girip bacaklarımdan aşağı soğuk su tutuyorum, vücut ısım kendine geliyor resmen

6 aralık 16:40

6. Bir dönem alışmaya and içmiştim. Sebebi, “madonna’nın gençlik sırrı!”. Bir de bir kitap okumuştum, hekim veba/verem (bişey) salgını esnasında hastasına soğuk duş öneriyordu. E be salak, kitap 1800’lerin Almanya’sında geçiyor! 

Neyse, ben başladım eylül ayında bu işe. Alışacaktım, sonsuza kadar genç kalacak, sıhhatimle herkeslere örnek olacaktım. Önce gayet iyi gitti, daha diriydim duştan çıktıktan sonra. Eh ama eylül başı, hava sıcak, Çeşmeden akan su da buz gibi değil haliyle.  Kış geldi, yılmadım. Suyu en soğuğa çeviriyordum. inleyerek, titreyerek, çenemi sıkarak duş alıyordum. Sonsuz gençliğe ve sıhhate giden yolda mübah sonuçta! Hiç hasta olmayacaktım ben artık, ölümsüzlük orada, duş başlığında saklıydı, inanıyordum! 

Yalnız daha çabuk terlemeye başlamıştım. Vücut ısısını düzenli olarak ani şekilde düşürmek doğru muydu ki? Ama yok, pes etmedim. Duştan sonra dakikalarca titrerken “sıhhat be!” Naraları attım.

Ve bir gün, o şubat ayında... hayatımın en ağır gribini yaşadım. 40 derece ateşli, “ölüyor muyum acaba?” Demeli, “anne galiba bilincimi kaybediyorum beni hastaneye götür” ile sonuçlanan. Efsane kerizliklerimden biridir bu, söyleyemedim “ben kış ortasında soğuk suyla duş alıyorum” diye.

Bu manyaklık da böyle bitti bende. Arada bacaklarıma soğuk su tutuyorum.

6 aralık 16:29


5. Mutlaka her duşumu soğuk suyla bitiririm. Yıllar önce dizden aşağısını soğuk suyla yıkamanın diz kireçlenmelerine iyi geldiğini duymuştum ki şikayetçi olduğum bir şey. Saçı soğuk suyla yıkamanın ise saç dökülmelerine iyi geldiğini duymuştum. Yazın en sıcak günleri hariç bütün bir duşu soğuk suyla yapamam ama yaklaşık 10 senedir her duş sonu bütün bedenimi soğuk suyla yıkarım.

10 mayıs 11:10

4. ayaklarını bile soğuk suyla yıkarken irkilen biri olarak asla deneyemeyeceğim şeydir maalesef. kan akışı vs için çok faydalı olsa da, ben kendimi yakacak kadar sıcak suyla yıkanmayı seviyorum maalesef. benim gibi sıcak suyla yıkanan ama daha ferah bir his isteyenler duştan çıkmadan suyu soğuğa çevirip ayaklarına soğuk su tutabilirler. insanı canlandırıyor gerçekten.

10 mayıs 02:42

3. Sağlık açısından çok faydalı vücudu dirileştiriyor, kan dolaşımını hızlandırıyor, enerji ve dinçlik veriyor. Doktorlar kesinlikle sıcak suyla banyo yapmayı tavsiye etmiyor. Çok heves ediyorum buz gibi suyla duş yapmak ama yapamıyorum kalp atışlarım hızlanıyor nefes nefese kalıyorum nedense.

9 mayıs 18:11

2. yıllar önce annemin varisleri için gittiği doktorun tavsiyesi üzerine benim de uyguladığım bir yöntem. ılık suyla duş aldıktan sonra, duştan çıkmaya yakın özellikle birkaç dakika bacaklarıma aşağıdan başlayarak yukarıya doğru soğuk su uygulamak genişleyen damarları daraltarak, kan dolaşımını hızlandırmaya yarıyor ki, bunun da o an için rahatlamaya neden olduğunu söylemişti doktor. burada en sık yapılan yanlış hastaların sıcak suyla duş aldıktan sonra, birden buz gibi suya geçiş yapması demişti hatta. çok sıcaktan birden soğuk suya geçişin damar sağlığı açısından doğru olmadığı söyleniyor hekimler tarafından. O yüzden vücut için ideali ılık suyla duş yapmak aslında. ardından dilerseniz kısa süreliğine soğuk duş uygulaması yapmak iyi gelebilir tabii ama anlık bir etkisi olduğundan, bunun uzun vadeli bir yararı var mı bilemem tabii.

9 mayıs 16:19

1. Duşun sonlarına doğru soğuk su ile bitirmek kan dolaşımımızı hızlandırır. Bu durum cildimiz, kalbimiz ve tıkalı damarlarımız için çok faydalıdır. Kan basıncımızı düşürür ve bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir.

9 mayıs 13:49