sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (66)
  • medya (12)

  1. Kışın su koyarken içine bir damla Zeytinyağı da eklersek su donmaz :)

  Ayrıca instagramda sokak hayvanlarına yardım eden çok Sayıda hesap var. Mesela hipder. Hem arada yaptığı açık artırmalarda kozmetik başta çok çeşitli ürüne bağış karşılığı sahip olabiliyorsunuz.

  (bkz: hipder)

  (bkz: sokaklarbileyasakbize)

  (bkz: sakaryasokakcanlari)

  3 aralık 2015 23:20

  2. Başlıkta yazıldığı gibi bireysel olarak beslemek ve barınacak yer yapmak dışında bu işe ciddi gönül veren kişilere/gruplara da yardımcı olabiliriz. Daha önceden (gbkz: patifood) diye bi başlık açmıştım. Yukarda (yazar: smellycat)in dediği instagram hesapları gibi pek kişiye/gruba/hesaba ihtiyaçları doğrultusunda yardımcı olabiliriz.

  3 aralık 2015 23:59

  3. En basitini söyleyeceğim size, onlara iğrenç mahlukatlarmış gibi bakmayın, o sizin gözlerinizin içine, "başımı bir kere okşa" der gibi baktığında, tiksinme. Başını bir kerecik okşayıver. Hiçbirşey yapamıyorsan bunu yap. Tiksinme ondan.

  5 aralık 2015 03:48

  4. En basiti kışın yemek yazın su koymaktır. Migros'un dostluk mamaları özellikle cebinizi de sarsmaz. Alışkanlık haline getirdim, sigara paramın üstüne bi kedi bi köpek maması alıyorum. Bazen de evdekilerin mamalarından aşırıyorum. ya da tavuk, et falan piştiyse suyuyla biraz ekmek yada yoğurt falan veriyoruz. Bu Uğurda bi kaç komşuyla tartıştık, hayvanları apartmana alıştırıyoruz diye, o yüzden önce insan olmak lazım.

  5 aralık 2015 05:39

  5. Kasaplarda "çorbalık" adı altında fazla yenilecek eti olmayan ince kemikli tavuk parçaları satılır. Kilosu 1-2 liradır. Bunu suda haşlayıp etini ayrı olarak, suyunu da ekmekle karıştırarak verebilirsiniz. Hem onlar için faydalı ve bütçeyi sarsmaz bir seçenek olur. Kuru mamadan sıkılabiliyor hayvanlar sonuçta. Kediler için bu çorbalık haftada üç dört kediyi doyurabilecek nitelikte. Ayrıca arada sırada ödül niyetine 6-7 liraya satılan ucuz büyük selamlara da bayılıyorlar. Bir büyük salam bir ay gidiyor. Yine evde pişen yemeklerin sularına ekmek doğrayıp bırakabilirsiniz.

  Yavru kediler varsa onların yağlı et yemesi pek iyi olmaz. Özel yavru mamaları ve sulandırılmış süt daha iyi olur.

  Köpek beslenmesi daha zor çünkü onlar daha çok yiyorlar. İnsanları korkutmaması açısından köpeklere daha tenha bir yerde yemek beklemeye alıştırmak ve bu konuda korkan insanlara karşı duyarlı olmak zorundayız. Bunun yanında yine köpekler için marketlerin, restoranların fazla et ve kemiklerini almak üzere anlaşabilirsiniz.

  5 aralık 2015 12:36

  6. şimdi kedilere, köpeklere artık yemekleri verecekseniz eğer, tavuk kemikleri lütfen vermeyin kedilerin dişlerinin arasına batıyor, köpeklerle beraber boğazlarına midelerine batma riski var buna dikkat edin.

  ayrıca büyük kılçıklı balıklarda çok tehlikeli, artık verecekseniz kafasını falan verin.

  yemeklerde soğan, sarımsak köpekleri zehirler.

  bunlara dikkat edin.

  kedilere ucuz olduğu için tavuk ciğeri alıp verebilirsiniz ama bir kediye 2 dilimden fazla vermeyin a vitamini zehirlenmesine yol açabilir.

  onlar için çok tehlikeli.

  onları susuz bırakmayalım.

  kuru mamalar hem uygun fiyatlı hem de daha çok hayvana verme şansı var, ama karşılaştığınız çok gariban bir hayvansa eğer yaş mamalar ortalama 5 lira.

  tavukçularda artık deriler falan var onları bedavaya veriyorlar, onları kaynatıp ya bir paket makarna, bulgurla pişiriyorum ya da bayat ekmeklerle suyunu karıştırıyorum, köpekler çok seviyor.

  mama alacak yere yakın değilseniz a101 de bir paket sosis 4 lira.ben genelde sosis dağıtıyorum. bim dekinin içinde ne varsa valla kediler onu yemiyor ayrıca lanet kokuyor.

  Ayrica kekin ekmeğin kırıntılarını da islatip balkona koyuyorum.

  Bir ara bir sürü güvercin geliyordu ne güzel ama işi abartip mutfaga kadar girip herşeyi yemeleri ve o koca totolariyla bir sürü bardak tabak kirdiklari için annem kovdu onlari.

  Yatak işine gelecek olursam valla bir,sürü yatak yaptim mahallenin her yerine koydum ama hayvanlar yatmadi.

  5 aralık 2015 14:28 5 aralık 2015 18:41

  7. evimdeki artan yemekleri yine evde bulunan bayat ekmekler ile harmanlayarak kapımın önüne koyuyorum. ekmek kırıntılarını toprağa serpiştiriyorum, ki kuşlar yesin olmadı böcekler, karıncalar nasiplensin.

  israftan kaçınmak mühim.

  ps: evimin bahçeli olduğunu söylemeliyim arkadaşlar, apartmanın diğer sakinleri de benzer şeyleri yaptığı (kedi evi yapmak gibi mesela) için sorun yaşamıyoruz..

  5 aralık 2015 15:37 5 aralık 2015 15:57

  8. eğer bu işe ciddi zaman ve çaba harcamayacak ama yine de bir şeyler yapmak isteyen birisiyseniz ciğer, makarna vs alıp pişirip vermek size zor gelecektir bence. bu 1-2 sefer yapılıp bırakılması muhtemel bir yöntem olacak. ayrıca sokak aralarında, dükkan önlerinde, çöp kenarlarında vs kimse yemek artığı görmek istemiyor. özellikle yaşadığım kavgaların çoğu bu sebeple çıkardı benim eskiden. tabii ki evde balık yediyseniz kafalarını ya da benzer yemek artıklarınızı verin ama o sırada çöp toplanırsa da görevlilerin büyük ihtimalle bunları süpürüp atacağını bilin. kuru mama ise daha farklı. artık hayvan beslesin/beslemesin insanlar alışmaya başladı kuru mama görmeye. çöpçüler süpürmüyor örneğin (benim besleme yaptığım yerler için durum bu en azından). Herhangi bir kirli görüntü yaratmadığı için konu komşu da umursamıyor. En önemlisiyle çok pratik.

  Ben genellikle 15 kglık boylarda alıyorum internetten. Bu şekilde Migros kampanyalarından bile ucuza geliyor. Açınca kendinize uygun şekilde poşetlere ya da nasıl istiyorsanız öyle kaplara koyarsanız (gizlinot: ben bu iş için 5 ltlik petleri kullanıyorum mesela) bayatlama riski de ortadan kalkar. Çantamda taşımak için de poşetin yırtılma riskini göze alamadığımdan küçük su şişelerine koyuyorum. Hem kuzulara servisi de kolay oluyor böylece.

  5 aralık 2015 15:42

  9. Migros evcil hayvan ürünlerinde %40 indirim başlatmış ve whiskas kedi evleri 14 - 15 lira gibi bir fiyata düşmüştü. (gizlinot:içerisinde 4 adet yaş mama ve 1.5 kg kuru mama var)

  Havalar daha fazla soğumadan alışverişleri tamamlayıp, kapımızın önüne bir kap su ve bir kap mama koyabiliriz :)

  11 ocak 2016 14:44

  10. Kış geldi ve sokak hayvanları gerçekten kötü durumdalar bu yüzden bu başlığı hortlatmak istedim.

  Hayvanlar yemek bulmakta, sıcak sığınacak yer bulmakta oldukça zorlanıyor. Evet bu devirde apartman kapılarını açık bırakmak çok mantıklı değil malum pek iyi bir zamanda yaşamıyoruz. Bir arkadaşım görsellere kedi evi resmi eklemiş. Bir koliyi kapatıp yanına bir kapı açıp içine giymediğiniz eskiyen bir kıyafetinizi koyabilirsiniz ve bu kolinin yakınlarına yemeğinizden kalanları, kemik et vs koyabilirsiniz. Dolapta açtığınız ve içmediğiniz sütü plastik bir kaba koyup kapınızın önüne bırakabilirsiniz. Bir arkadaşımın da yukarda bahsettiği gibi suyun içine bir damla zeytinyağlı koyup donmasını engelleyebilirsiniz.

  Tabi ki soğuktan etkilenen tek hayvan kedi ve köpek değil aynı şekilde kuşlar da aşırı derecede bu soğuktan etkileniyor ve onların yiyecek bulması çok daha zor. Pencerenizin önüne biraz ekmek ufalayıp koyun, buna benzer pencerenize sabitleyeceğiniz ufak kaplara yemediğiniz yemek kalanlarından koyarsanız çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Unutmayın bunu yaparsanız sizden bişey eksilmez ama yapmazsanız belki de onlar açlıktan ölecek. Bir canlının yaşamı sizin elinizde olabilir. Lütfen fikirleri olanlar yazsınlar belki aklımıza hiç gelmeyecek bir şeyler biliyorsunuzdur ve bu tüm sokak hayvanlarının çok işine yarayacaktır.

  14 aralık 2016 23:52