yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (192)
  • medya (4)

  192. Stt sizin saklama koşullarınıza, ürünün ambalaj tipine bağlı olarak değişebilir. Kapağıyla beraber komple açılan ürünler oksijen temasıyla uzun vadede daha çabuk bozuluyor, tüpler daha iyi. Ama ben buna rağmen çokta fazla bekletmeme taraftarıyım.

  1) Makyaj ürünlerinde; far vs. ise fazla dikkat etmem. Fondöten, concealer, primer, bronzer, pudra ve allıklarda daha dikkatliyim, fazla geçirmemeye dikkat ediyorum.

  2) Cilt bakım ürünlerinde; daha az önce 250 TL'lik bir serumu attım, zorunda kaldım. Çekilişten kazanmıştım ama "dermae" sağolsun hepsini stt bitmeye yakın göndermişler, bir iki ay bekletemedim bile açmadığım halde. En fazla ne olabilir ki diyerek yüzüme sürmeye kalktım ama bariz tuhaf kokuyordu, çöpe attım yüreğim yana yana. Size tavsiyem cilt bakım ürünü ise kesinlikle tarihine dikkat edin, cildinizden önemli değil. Koku olarakta direkt ele veriyorlar zaten kendilerini. Güneş kremi vs. bunlar önemli, eğer bireysel kullanıyorsanız küçük boy tercih edebilirsiniz. Kısacası cilt bakım ürünlerinde hiç girişmeyin derim o işlere, nacizane tavsiyemdir.

  17 şubat 02:56 17 şubat 03:00

  191. nerdeyse elimdeki her ürün için geçerli. en yeni ürünüm geçen ay aldığım maskaram, maskara bir değişik kokuyor zaten, bozulduğunu anlıyorsunuz açılalı 3 ay da olsa 9 ay da olsa bozuldu mu belli ediyor kendini, direkt yapısı ve kokusu değişen bir şey, o yüzden elimdeki 2 maskara ıskartaya çıktı, yenisini geçen ay aldım. farlarım arasında ise 4-5 senelik olanlar var hiçbir şekilde bozulma yaşanmadı, sürekli makyaj yapmıyorum bitmesine imkan yok youtuber mıyım ben, bozulan şey kendini belli ediyor, kokusu dokusu yapısı değişim gösteriyor, o noktada tabii ki atılır.

  toz ürünlerde bozulmaya rastlamadım ama rujlar, fondötenler ve maskaralarda bozulma gördüm ve bitmemesine rağmen vedalaştım. bu tarz ürünlerde inanılmaz istifçi değilim aslında ama gerçekten renkli kozmetik bitiremiyorum, açıldıktan sonra 12 ay yada 18 ay yazıyor genelde, toz ürünlerde her gün aynı ürünü kullanırsak belki bu süre içinde biter ama nasıl her gün aynı kıyafeti giymiyor aynı yemeği yemiyorsak aynı ruju aynı farı aynı allığı da kullanmıyoruz, toz ürünlerde ve bir parça da rujlarda içim rahat sayılır ama maskaralar fondötenler ben istesem de uzun süreler gitmiyor.

  bir de bu kozmetiklerde skt dolunca daha çok üründen eski verimi alamama gibi bir durum oluyor, yani eskisi kadar pigment vermiyor yada fondöten dağılmaya, maskara dökülmeye, ruj erimeye parçalanmaya, allık katılaşmaya, far renk vermemeye başlıyor.

  3 şubat 22:18

  190. Tarihi geçen cilt ürünlerini asla kullanmıyorum ama 3 senedir kullandığım bir rujum vardı anca bitti atabildim herhangi bir sorun olmadı ama tabi tavsiye etmiyorum....

  3 şubat 17:17


  189. Krem ürünler daha çabuk bozulmaya müsait kokusundan hemen anlaşılıyor, ama toz ürünleri yapısı değişmedikçe kullanmaya devam ediyorum. O güzelim rengarenk paletleri kim kıyıp çöpe atabilir, şşş duymamış olayım :)

  3 şubat 17:12

  188. toz ürünleri kullanıyorum genelde taşlaşana kadar.

  ancak kapatıcı, rimel, fondoten ya da krem gibi ürünleri asla kullanmıyorum. başıma daha önce felaketler geldi çünkü.

  3 şubat 13:13

  187. Rujlarımı kullanıyor olabilirim asla bitmiyorlar ne yazık ki, riskli olduğunu da biliyorum ama çoğu zaman farkında bile olmuyorum tarihin geçtiğinin

  3 şubat 13:07

  186. Yapısında bir değişim gözlemlemediğim sürece kullanmaya devam ederim. Bir doktor tanıdığımız "ilaçlar, son kullanma tarihi geçtikten 1 sene sonra bile kullanılabilir" demişti. Sonuçta gıda ürünü değil. Senede 5 kez anca kullandığım ürünler var, Nasıl atayım? Ayrıca şunu da şöyle bırakayım; (link: https://www.google.com/amp/seyler.eksisozluk.com/amp/ocu-gibi-gorunen-son-kullanma-tarihine-bakisinizi-degistirecek-onemli-bilgiler Ekşi şeyler'de bir yazı)

  3 şubat 11:38


  185. cilde direkt olarak temas ettiği ve hatta çoğu zaman emildiği için bence yapılmaması gereken hareket. fiziksel bir değişim olmadı diye ürünün zarar vermediğini düşünüyor insan verdiği para boşa gitmemesi için ama ne yazık ki durum böyle değil. özellikle dikkat edilmesi gereken son kullanma tarihi pakedin açıldığı tarihe göre değişen ürünler. bunlar çok çok daha sıkıntılı. genelde açıldıktan sonra 12 ay içerisinde tüketilmesi gereken ürünlere denk geldim ve tarihi tutarım bir yerlerde kayıtlı.

  2 şubat 23:18

  184. kozmetik / cilt bakım ürünlerini, etkilerini net gözlemleyebilmek için sürekli kullanıp son kullanma tarihleri geçmeden bitiriyorum her zaman. Eğer tarihi geçmiş bakım ürünü kalmışsa hiç düşünmeden atıyorum. makyaj ürünlerinde ise, işte göz farıdır, pudra, ruj vs. bunlar zaten uzun ömürlü olup öyle çabuk bozulmuyorlar o yüzden çok dikkat etmiyorum. Sadece eğer kıyıda köşede kalmış uzun süre kullanmadığım bir ürünü bulursam, tarihini kontrol edip not defterime bakıyorum (evet hangi ürünü ne zaman aldığımı not ediyorum). Çok Geçmiş ise direkt atıyorum ama bozulmadığını düşünüyorsam yapısına bakıyorum değişim var mı diye. Yoksa bi test sürüşü yapıyorum bir-iki deneme, cildimde bir tepkimeye sebep olacak mı diye gözlemliyorum. Sorun olmadıysa kullanmaya devam ediyorum. 

  O değil de ben baya baya düzenli, planlı, programlı bir insanmışım ya, djdjdj.

  2 şubat 21:46 2 şubat 22:29

  183. Far paleti allık ve bronzer için sadece eğer taşlaşmamış rengini veriyorsa herhangi bir koku yoksa ve sürdüğümde iritasyon yapmıyorsa bitene kadar kullanıyorum. Diğer ürünler için dikkat ediyorum.

  2 şubat 16:39