14 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

çay demlemenin de sanatı olur mu demeyin?

çay içmeyi ve earl grey türünü, kokusu ve tadından dolayı çok seviyorum. üstü cam altı çelik çay makinamda denemediğim yöntem kalmadı. içine 1 küp şeker, karanfil, tarçın, biraz limon vs türevleriyle de denedim bir türlü minik kahvelerde, pastanelerde vs içilen o güzel çayın tadını bulamıyorum. özellikle çay makinası kullanan arkadaşların çay tavsiyelerine ve demleme yöntemlerine açığım.

1. ben marka olarak lipton (early grey) kullanıyorum gayet memnunum.

12 mart 13:44

2. Olmaz mı? Japonların seramonisi bile var. Bence kireçsiz suyla demlemek önemli. Çay da önemli, ben çaykur altınbaşak içiyorum. Seylan çayı, tomurcuk ve normal çayı karışım yapınca güzel oluyor. Annemler yapıyor ben evde henüz yapmadım. Cevapları ben de takipteyim.

12 mart 14:06

3. haha daha çok "of böyle soru mu olur" diyenler için yazdım yoksa biliyorum çay seremonisini :) 20 çeşit çay mı? ben de 3 tane karıştırdığıma çok diyordum. neler var içinde?bende lipton earl grey her daim bulunuyor, çaykur tomurcuk da var, arada ingiltereden gelen demlik poşetler var daha buruk. içme suyu da banko.

çaydanlık almadan makinada olmaz mı diyoruz yani?

ve çayı demlemeden önce çeşme altında yıkama işlemi yapıyor musunuz?

12 mart 14:17


4. Hic kafelerde guzel caya rastlamiyorum ilginc. Tavsiye vereyim suslu, su kaynadiktan sonra hemen demlemeyin biraz dinlendirdikten sonra demleyin ve demledikten sonra kapagini hic acmayin maksimum 25 dakika afiyet olsun

12 mart 14:22

5. Ben de tahmin ettim bildiğini süslü de senin fikrini destekleyici argüman olsun diye yazmıştıım(gizlinot: Swh). Ben yıkamıyorum çayı. Önceden yıkardım ama bu şekilde tadı daha çok hoşuma gidiyor. Üstteki süslünün dediği gibi kireçli çaydanlık sudaki kireci daha iyi bağlar, makinede aynı şey olur mu bilmiyorum. Bir arkadaşım sabahtan kireçli çaydanlıkta kaynatıp dinlendirdikleri suyu akşam bir daha kaynatıp çay demlediklerini, öyle tadının daha iyi olduğunu söylemişti. Ben üşengeçliğimden denemedim ama.

12 mart 14:29

6. demliğe ne kadar çay attığınızı da sorarsam tamam bence :) (bardak başına mı çorba kaşığı ile mi?)

12 mart 15:25

7. Cay demlerken kahveciler seker atarmis. cay koyu olsun diye(gizlinot: Az cay koyup demini cok versin diye rengi cok ciksin diye) bunu cocukken duymustum(gizlinot: 15 yildan uzun sure diyebiliriz🙈)

Cayida demliyorum oyle bazen guzel oluyo, bazen olmuyo. Bizde tiryaki yok iyiki:D

12 mart 15:32


8. https://www.suslusozluk.com/soru/çay-ile-ilgili-birkaç-sorum-var

Şu soruda bu konuyu uzun uzun konuşmuştuk, umarım yardımcı olur. 

Su ve çayın kalitesi iyi ise içine hiçbir şey atmaya gerek yok aslında.

12 mart 19:56

9. zahmet edip çay markalarını tek tek yazdığınız için çok teşekkür ederim :) bir sonraki alışverişimde bir kaç tanesini alıp denemeyi düşünüyorum. çayımı içerken sizi anarım artık :)

12 mart 22:21

10. Bende bir yerde çayın su soğukken suya çay atılıp öyle demlenmesi gerektiğini gerektiğini okumuştum.  Hatta sanırım buna ecevit usulü demleme deniyormuş.  

https://www.google.com.tr/amp/m.milliyet.com.tr/amp/dede-mesleginde-44-yildir-soguk-suyla-erzurum-yerelhaber-1294094/

13 mart 01:51