4 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

çeyiz ne almalı? ne almamalı ?

süslülerim bu konuda tecrübeli olanlarınızın yardımına ihtiyacım var. internette uzun süredir araştırma yapıyorum. benim çeyizden kastım danteller vs değil. evi ev yapacak temel elektrikli aletler , tekstil ürünleri ve daha ilerisi için mobilya tercihleri. instagramda ki gibi pembe bir dünya da değilim . kendim çalışırken annemlere yük olmadan evlenmek istiyorum ondan . sevgilim de ben de 23 yaşındayız bu muhabbetlere uzak insanlardık hiç bir fikrimiz yok. mesela temel elektrikli eşyalardan ütü kazanlı modası aldı başını gidiyor ama bir ütüye 1500 tl vermek çok ütopik geliyor bana , zaten kazanlı ütüler ısınması beklendiği için çok kullanışlı olmadığı söyleniyor. süpürge mesela philips marathon almayan dövüyolar ama kurla beraber 1600 oldu fiyatı nerseyde bir maaşım. mesela onların bir alt versiyonları var 600 lira civarları onlar nasıldır? fikri olan evli olan evinde kullanan ve ya annesi kullanan varsa. porselen çatal bıçak seti falan en uygun karaca gözüküyor ama o setlerin içinde de gereksiz çaycı tost makinesi vs var onları çıkartıp almayı düşünüyorum. tencere olarak yüz takıma gerek yok diye düşünüyorum . tefalden 2 3 boy sağlam tencere tava almam yeterli geliyor gözüme. tektsil de anne baskısıyla meşhur o cicili bicili setlerden alıcam gibi onda da karaca veya sarev düşünüyorum. sanırım her türlü eleştiri , ve fikrinize açığım .

1. Süslüm evli değilim ama üni ile beraber 10 yıldır tek yaşıyorum ve öğrendim ki ütü önemli, ütü masasıda önemli onu belirteyim. Daha öncesinde tefalşn zamanında 100 kusur liraya alınmış bir ütüsünü kullanıyordum. Ki bir çok şeyi ütülerim erkek arkadaşımla yaşamaya başladım onun gömlekleri falanda girdi işin içine, benim emektar ütü de bozulunca philips in 700 kusur liralarda olan bir kazanlı ütüsünü aldım. Geç falanda ısınmıyor bence Dünya varmış ben senelerce boşuna çile çekmişim dedim Basınc gücüne (bar) birde dikey ütü özelliğine bakmanız yeterli alırken

15 nisan 19:15

2. Ben de 3 senedir tek yaşıyorum,kendime çok pahalı olmayan philipsin bu alt modellerden birini almıştım hatta 600 lira bile değildi süslüm annem de hemen hemen aynı zamanda kendine o çok pahalılardan bir tane aldı.(modelini bilmiyorum ama o zaman çok tutulan bir şeydi) sonuç olarak annemin süpürgesi 2 seneye kalmadan perte çıktı.hortumu döndü bilmemne sürekli kendini temizleme moduna almaya başladı.ne zamandır bıktı kadın artık evi süpürmek istemediği için eve temizlikçi çağırmaya başlamıştı ki gidip benimkine benzer bir şey aldılar.bence hiçbir süpürgeye değmez o kadar.bi de ilk taşındığınızda o süpürgeyle inşaat tozu falan çekeceksiniz illa ki bi yerler matkapla delinecek yani.içiniz gider yazık.

15 nisan 19:20

3. merhaba, ben yaklaşık 1,5 ay bir süpürge firmasında çalıştım. eğitimde bize temel olarak tüm süpürgeler aynı, filtreler değişmedikçe sinboda philipsde aynı işi görüyor dendi. önerim 400-500 tlyi aşmicak bir süpürge almanız. mantık aynı sonuçta. filtrenizide 3-4 ayda bir temizlerseniz bir sorun olmaz. ha tabi filtresiz makinelerde var ömürlük olan ama onlarda çok uçuk fiyatlarda.

15 nisan 19:53


4. Bende gecen yil evlendim. Utu kazanli almadim iyi ki almamisim cunku evimiz kucuk onu koyacak yer bulamazdim philips aldim 350 tl civarindaydi fiyati. Tost makinesi bence gerekli bir sey bazen yemegimiz olmuyor hadi tost yapalim yanina da cay demleriz diyoruz ise yariyor. Caycim yok ama bazen misafir geldiginde 2 demlik demlemek gerekiyor caycim olsa benim icin daha pratik olurdu. Tencere setlerim 2 ayri takim seklinde ve gercekten lazim oluyor ayrica da 2 adet teflon pilav tencerem var bazen her sebze her boyda tencerede pismiyor ornegin karnabahar yapicam biraz derin olmasi gerek ki buharda da pissin. Catal kasik takimim ay yildiz ve bir de gunluk setim var kenari porselenli mumkunse catal bicaklari 2 ser 12 li takim seklinde alin 2 kisi bile olsak makine dolmadan catallar bitmis oluyor. Elektrik supurgemde kucucuk benim ve toz torbali o da yine bilerek aldim koyacak yer yok diger modelleri sigdiramazdim gardolabin kenarina hemen koydum kaplumbaga modelli. Yemek takimi ve gunluk yemek takimi da ayri olmali ve cok cok gerekli kahvalti seti de ayni sekilde.. Birkac tane masa ortunuz de olsun. Benim tavsiyelerim bunlar hayirli olsun :)

15 nisan 22:14