sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  25 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  çocuk doğurmanın yaşı olur mu?

  35 yaş ve sonrası için yani 35de ilk çocuk 3 sene sonra 2. vs gibi (tabii inşallah) plan yapıyoruz daha öncesinde çocuk sahibi olmak istemiyorum çünkü düzen oturmamış maddi durum oturmamış olacak, çocuksuz yapmak istediğimiz hayallerimiz var. sizce bu yaşlar geç mi? geç anne olanlardan özellikle yorumlar bekliyorum, avantajlarınız dezavantajlarınız neler oldu?

  1. annem kardeşimi otuz alti yasinda dogurdu. simdi pisman gibi artik kafasi kaldirmiyor bir ergenle ugraşmayı. siz iki tane dusunuyorsnuz bir de bilemedim pek. gerci bu durumlar hep degişir kişiden kişiye

  5 aralık 2018 17:40

  2. Çevremde o yaştan sonra doğum yapanlar var. Genelde keşke daha önce yapsaydım diyorlar. Belli bir yaştan sonra ilgilenmek ve yeni düzene alışmak daha zor oluyor sanırım.

  5 aralık 2018 17:43

  3. 35ten sonra zaten doğurganlık seviyesi git gide azalıyor diye biliyorum. Etrafımda hiç geç yaşta anne olan yok ama benim düşünceme göre 35 yaşından sonra çocuk yapmak baya cesaret işi. bi yaştan sonra çocuğa ayak uydurmak zor olur bence. 

  5 aralık 2018 17:45


  4. Annem beni 35 yasında doğurmuş ilki 25te olmak üzere iki çocuğu var ve ben önermiyorum geç anne olmayı. Mümkün mü mümkün ama işte kişisel olarak ben kendi çocuğumu 35te doğurmak istemem belki 2. 3. O yaşta olabilir diye umut ediyorum ama şartlar günümüzde buna pek müsade etmiyor sevgili süslü :(

  5 aralık 2018 17:53

  5. Siz planinizi once bir kadin doguma danisarak yapin bi amh baksinlar yumurtalik rezervleri ne durumda baksinlar ki ona gore karar verin belki bunlar dusuk cikicak ve doktor elinizi cabuk tutmaniz gerektigini soyleyecek, sonra tup bebek surecii coook cook coook zor

  5 aralık 2018 17:55

  6. tercihen 35 öncesi anne olun. tüm genetik hastalıkların riski o yaştan sonra artıyor. ayrıca doğum da o yaştan sonra daha riskli.

  5 aralık 2018 17:57

  7. 31 yaşındayım, bir oğlum var, yeri geliyor kafam kaldırmıyor, aklım olsa çok daha erken yapardım ama ben yalnız bakıyorum bu da bir etken olabilir. Yardımcı alırım diyorsanız geç olmaz bu açıdan. Ben şahsen ikinci çocuk fikrinden vazgeçtim. 

  5 aralık 2018 18:00

  8. of bizim neslin sıkıntılarından biri de bu. kaç yaşında evlenmek daha mantıklı diye sorsanız herkes en erken 26-28 falan der en iyi ihtimalle. e evlendik biraz tadını çıkaralım diyip bekleseniz tak 30 oldunuz. ilk çocuk neyse de ikinci çocuk olduğunda her türlü 35e yaklaşmış olucak yaşlar.

  5 aralık 2018 18:04

  9. Teyzem 40 yaşında doğurdu, tek pişmanlığı 2. çocuk için geç kalmış olmasıydı. O çocuk şimdi 18 yaşında ve hayatımda gördüğüm en olgun, en mantıklı, en sağduyulu genç kız.

  Geç yaşta anne olmanın eksi yönleri olduğu gibi artı yönleri de var. Öncelikle en güzel yıllarınızda hayatınızı yaşıyorsunuz dünyanın en büyük sorumluluğunu üzerinize almadan önce.(gizlinot: Elbette herkesin "hayatını yaşamaktan" çıkardığı anlam farklıdır.)

  Ve bu süreçte hem siz olgunlaşıyorsunuz, hem de genel olarak ekonomik durumunuz kariyerinize bağlı olarak daha stabil hale geliyor. Hayattan beklentilerinizin farkına varıyorsunuz. Ve tüm bunların sonucunda hem kendinizden hem de partnerinizden emin olduğunuz bir anda çocuk sahibi olmak bana daha mantıklı geliyor açıkçası.

  Fiziksel olarak kendinize dikkat eden biri olduğunuz sürece geç yaşta anne olmakta bir sakınca görmüyorum ben.

  Elbette 35 yaşında anne olmak 25 yaşında olmaya nazaran riskli. Aynı şekilde doğum sonrası süreçte 35 yaşında birisinin yaşadıklarıyla 25 yaşında birisinin yaşadıkları da bir olmaz. Kısacası her iki tarafında avantajları ve dezavantajları var.

  Umarım sizin için en doğru olanı bulursunuz :)

  5 aralık 2018 18:09

  10. Sevgili süslüm gerekli kontrolleri yaptırdınız mı eşinizle birlikte? Çünkü ha diyince olmuyor siz 35 de kendinizi hazır hissedip çocuk isteyeceksiniz peki o sizi isteyecek mi? Özür dilerim bu süreçten geçtiğim için böyle konuşuyorum. Çünkü insanlar plan yapar Tanrı güler...

  5 aralık 2018 18:16