yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  26 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  çok acil: kadın hastalıkları doktoruna gidenler veya sağlıkçılar bakabilir mi?

  merhaba. şu an çok panik ve üzgün bir şekilde yazıyorum. daha önce jinekologa defalarca gittim (hep aynı doktora) ve alttan muayene oldum. her seferinde o alete ne eldiven, ne kondom takılmadan yani üstünde herhangi bir koruyucu olmadan içime sokuldu. bu ara devlet hastanesine gittim ve orada o alete eldiven takıldığını, o da olmadı yıllardır kondom takılarak bakıldığını gördüm. hemşire o aletin asla sterilize edilemeyeceğini ve bu gibi bir korumanın kesinlikle gerektiğini söyledi. sorum şu; gerçekten sterilize edilmiyor mu? sizde de hep eldiven kondom vs takılmış halde mi kullanıldı? ben hpv şüphesiyle gidiyordum ve o zaman kimbilir neler bulaştı bana, bildiğin korunmasız ilişkiye girmişim gibi...

  1. Hemen sağlık bakanlığına şikayet edin. Benzer bir durum annemin başına geldi ve onun durumunda alette kondom vardı ama annemin gözü önünde değiştirilmemişti. Annem de nereden bilebilirim bu değişti mi değişmedi mi demiş. Hastanın yanında değişmesi lazım vs. Sonrasında doktoru sağlık bakanlığına şikayet etti,  üstüne dava açtı.

  Bildiğim kadarıyla hiv virüsü ve bazı testler bulaştıktan en az 3 ay sonrasında doğru sonuç veriyor. Yani 3 ay kadar beklemelisiniz test için. Hemen yapınca sonuç sağlıklı olmuyormuş.

  Mutlaka hemen başka bir doktora danışın ve doktorun önerdiği ilgili bulaşıcı hastalık testilerini yaptırın. Bazı testler için bekleyeceksiniz ama bazıları için belki hemen yapışması gereken vardır.

  Çok geçmiş olsun. 

  15 mayıs 12:23

  2. Benim gittiğim her doktor kondom taktı. Hem devlet hem özel. Bence de şikayet edin.

  15 mayıs 12:25

  3. Nasıl şikayet edebilirim ve dava açabilirim? Lütfen yol gösterebilir misiniz?

  15 mayıs 12:26

  4. kadin dogum polikliniginde calistim kesinlikle ama kesinlikle kondom takilmasi gerek, ustte yazilana ithafen biz doktor ve hasta degerlendirme yaparken hasta gelmeden once takiyorduk ki islem hizlansin, ama saka gibi bir durum yasamissiniz dezenfekte edilse dahi kullanimi cok korkunc hemen sikayet etmelisiniz.

  15 mayıs 12:34

  5. Şimdiye dek tüm jinekolojik muayenelerimde ultrason cihazına kondom takıldı. Ben altimi çıkarırken ebe/hemşire ben oradayken taktı hep. Öncesinde üstünde kondom yoktu çünkü muayeneden hemen sonra doktor çıkarıyor.

  15 mayıs 12:45

  6. Ayrıca nasıl dezenfekte edilsin elektronik cihaz o. Spekulum dezenfekte edilir o ayrı. Ama vajinal ultrasonun dezenfekte edilmesi imkansız bence.

  15 mayıs 12:53

  7. Anonim 1 ben de şikayette bulundum 184’e. Ama üzerinden zaman geçtiği için nasıl bir süreç izlemeliyim bilmiyorum. Ya biz taktık, yanlış hatırlıyor vs denirse? Nasıl kanıtlayabilirim bilmiyorum. Yapabileceğim bir şey var mı ki başka? Çok kötüyüm, annem de gitmişti aynı yere. İkimiz de sterilize ediliyordur diye düşünmüştük. Başka yere gidince farkına vardım.

  15 mayıs 14:17

  8. Akşam anneme soracağım dava süreci ne olmuştu diye. 

  Anonim3, sizin en azından duruma anneniz de şahit, onun da başına gelmiş. Belki başka şahitler de bulabilirsiniz. 

  184'ü arayıp şikayet etmekle iyi yapmışsınız, kayıt altına girer en azından. Anneniz de aynı deneyimi yaşadıysa, o da şikayet etsin ayrıca. Neden geç şikayet ettiği sorulursa da, bu durumun risk teşkil ettiğini yeni öğrendim, olağan prosedür bu sandım, sağlık ihlali yapmadan uyguluyorlar sandım diyebilir. Sonuçta gerçekten de yeni öğrendiniz bu uygulamanın yanlış olduğunu. 

  Benim annemde bir hastalık bulaşması olmadı ama kondomun hastanın yanında değiştirilmesi etik olanı bence. Sonuşta dr.lar yeri geliyor 100 hasta bakıyor, kondomu kendi ya da asistanı değiştirdi sanıp, değiştirmeyi unutmuş olabilirler. O yoğunluk ve stres altında bu hataya düşmeleri çok olası... Hem hasta da kendini psikolojik açıdan güvende ve iyi hisseder. Ya o kondom değişmediyse diye kuruntular yaşamaz. 

  Ben yıllarca bir avrupa ülkesinde yaşadım, dr. uygulayacağı her rutin ve bunun nasıl hissettireceğine dair bilgi verirdi. Şüphe ve paniğe yol açmamak için çok şeffaf ve bilgilendirici davranırlardı. Ama tabii onlar günde 100 hasta bakmıyor. Ben hala kondomun mayeneden sonra hemen çöpe atılması ve yeni kondomun hastanın gözü önünde takılması taraftarıyım. Ama tr burası, etik değerler, hasta psikolojisi vs. kim sallar tartışılır.  İnsanlar art niyetli olmasa da hata yaparlar ve kondom gözümün önünde değiştirilmediği sürece, doktora güven duymam, şikayey ederim. 

  15 mayıs 14:40

  9. yolda yürüyerek yazıyorum 

  devrik ve komik kelimeler için kusura bakmayın. muayene bile yazamamışım :)

  15 mayıs 14:43

  10. evet.bütün uzman doktorlar gidince artık aile hekimlerine muayene olurlar.

  kimse boşuna beklemesin bügun git yarın gel olması diye vakit nakittir diyen sağlık çalışanları böyle art niyetli insanlar tarafından şikayet edilirse her şey haktır müstehaktır.aile hekimi değil hemşire bulurlar umarım durum bunu gösteriyor.

  15 mayıs 15:14