yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  10 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  çok aklıma takıldığı için size de sormak istedim ?

  süslüler ben yurtta kalıyorum ailemden uzaktayım yani, neyse bugün telefonda konuşuyoruz annem “inşallah kapanırsın kapanman için dua ediyorum” tarzı bi cümle kurdu, günlük havadan sudan konuşuyorduk ve kısıtlı bi sürem vardı konuşmak için durduk yere böyle bi konu açtı, 20 yaşındayım çok açık giyinmemekle beraber normal sayılacak bi giyim tarzım var, aklımdan kapanmak hiç geçmedi hiç hazır hissetmedim ve annem de bunu çok iyi biliyor. neyse ben de bunun konusunu açmasına sinirlendim, yanında değilim telefondan böyle şeyler söylüyor çok kendime karışılıyor gibi hissettim, ramazan ayı sebebiyle de sürekli hocaları izliyor televizyonda her duyduğunu bana anlatıyor, ufaktan baskı yapıp kötü hissettiriyor, ben de yüklendim biraz kendisine sonra ağladı telefonda özür diledi, ne yaparsan yap istersen aç hep dedi yanacak olan sensin dedi kavga ettik kapattık. kim haklı bilmiyorum ama üzüldüğü için üzüldüm, çok mu haksızım ? heves ettim söyledim inşallah deyip geçiştirebilirdin diyor ama ben de bu konuda böyle baskı yapılmasından hiç hoşnut olmuyorum, sınav haftam sağlık problemlerim var bunlar hakkında destek olmak varken bana böyle şeyler söylemesi sinirimi bozdu. siz ne düşünüyorsunuz ? 

  1. Ben de bunu anlayamiyorum. Ya ben boyle giyinmek istiyorsam, ortununce aklim o eteklere, sortlara vs gidecekse bu da gunah degil mi? Ailene bunu uygun bir dille anlatmalisin. Bitsin su ramazan ama bu donemler pek uygun degil. Haklisin ama alttan ala ala yol yaparsan seni anlar diye umut ediyorum. Sertlestigin anda baskilari artar ve bunu bile ortunmemene baglar.

  27 mayıs 00:56

  2. Haksız değilsin. Hatta sonuna kadar haklısın. Annene sınav haftanda olduğunu ve kafanı yoracak daha önemli şeyler olduğunu söyle. Hocaları dinleyip kafa olacağına keşke biraz seninle ilgilense. Yanacak olan bensem demek ki senin sorunun değil de bir dahakine. 

  27 mayıs 00:56

  3. Kocaman kız olmuşsun annenin sana tek kelime etmeye hakkı yok bu konularda, kendi kararını kendin verebilecek bir yaştasın kapanmak istersen kapanırsın açılmak istersen açılırsın, kendi ruhunu dinle ve ne istiyorsan onu yap ve kendini asla kötü hissetme. Bu hayat senğn hayatın annenin değil.

  27 mayıs 00:56

  4. posta koy geri adım atma. arkadaşım kardeşi ile aynı şeye maruz kaldı, kardeşi yapamam edemem dedi kapanmak zorunda kaldı, kardeşi kapanmadı. başka küsmüş etmişler sonra tıpış tıpış kabul ettiler kızı. asla geri adım atma

  27 mayıs 01:08

  5. Süslü insanlar belli bir yasa gelince, özellikle çocukları gönderip yalnız kaldıklarında bir konuya sarıyorlar. Boş vakit için hobi arıyorlar. O sırada dinle ilgili bir sürece girerlerse senin yaşadığın konuşmadaki gibi düşünceler oluşuyor. Annen boş vaktini bu hocaların laflarını dinleyerek geçirdiği için artık kendi doğrusu bu yöne girmeye başlıyor, kötü tarafı bu doğru önceki doğruların da üzerine çıkıyor.

  Benim anneciğim de onu yalnız bıraktığımız süreçte gidip birinden kuran harflerini öğrenmiş, Kuran’ı hatim etmişti; tamam kotu bir şey değil ama kadının o zamana kadarki davranışlarıyla uyuşmuyor. Yanına gittiğimde benimle vakit geçirmek için çabalayan kadın benimle konuşmak yerine eline bir sayaç(zikirmatik:d) almış sürekli dua okuyordu, şortla gezen kadın ayak bileklerine kadar uzun seyler giyiyordu. Çok kırıldım, üzüldüm, bozuldum. Kendisiyle açıkça konusunca düzeldi. Önce sen anlamazsın tadında cevaplar verdi fakat sonradan yaptığının abartı olduğunu kabul etti. Tabi beraber kuran okudukları topluluğun yardım amaçlı aylık kişi bası 500tl para toplamasının da düzelmesinde etkisi olmustur diye düşünüyorum ;) 

  27 mayıs 01:14

  6. Annenin kalbini kırma istemediğini onu ağlatmadan anlat, anlatmanın bir yolunu bul. Kaybedince anlayacaksın demek istediğimi.

  27 mayıs 01:23

  7. Türk annelerinin ben anneyim bana bir şey denmez, senin için en iyisini bilirim tarzı griplerden acilen çıkması lazım. 31 yaşımdayım, bugün annem diyor ki o kadar tehlikeli olduğunu bilseydim, gözünü çizdirmene izin vermezdim. Ahaha. İzin vermek. Bakın bunlar bu toplumun ayıbı, bunları biz yıkacağız. Anne babalar evlatlarının sahibi değiller, biz seçmedik böyle boktan ilişkiler içinde olmayı. Annenizi kırdığınız için üzülmeyin. Kırılması gerekmiş.

  27 mayıs 01:48

  8. babam çok namazında niyazında bi insan değil, ama ara ara içinden gelerek kılmaya çalışır ramazan’da teravihe gitmeye çalışır, adam bi gün çok uykusu olduğu için gitmek istememiş adamla kavga etmiş, gün boyu uyudun zaten kalkıp gidersen uykun açılır vs vs diye hayır adam 50 yaşında kendi karar verebiliyor, o gün onun da canını sıkmıştı. 

  27 mayıs 02:26

  9. surekli her yerdeki haci hoca programlari herkesin ayarlarini yavas yavas bozmaya basladi. bir tek sana olmuyor yani suslu. geri adim atma. biliyorsun, bunlara elini veren kolunu kaptiriyor. her seyi kendilerine hak goruyorlar. kocaman kiza ben ne karisirim ya da madem onun gunahi bana ne demiyorlar. 

  27 mayıs 04:25

  10. Anonim 14 karşı taraf derken? Bizim konuştuğumuz Kişiler 50sinden sonra hidayete erdi, masallah dediğiniz kişiler değil; kendi biricik annelerimiz. Konuda karşı taraf yok, her haliyle kabulleneceğimiz insan söz konusu.

  27 mayıs 04:43