23 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

öğretmen süslüler yardım, öğrencilerim okuyamadı, endişe yüzünden ağlıyorum?

acemi bir öğretmenim ve bu daha 3.yılım. köy okulundayım ve ilk kez 1.sınıf okutuyorum. müdür ders anlatma yöntemlerimden keyif almadı. yöntem olarak internette yazan taktikleri kullanıyordum. 3 boyutlu harf pişirdim oyun hamurundan. kendi yaptığım kum havuzunda harf çizmece oynuyorduk. aklıma gelen her farklı yöntemi deniyordum çocuklara harfleri öğretebilmek için. müdür ise tahtayı daha çok kullanmam gerektiğini söylüyordu. ben yere kilim ve minder serip çocukları etrafıma toplayıp kırtasiyeden aldığım oyuncak tahtaya sırayla harf çizdirme oynatıyordum. tombala oynuyorduk, torbadan kağıt seçip yazılanı okuma yapıyorduk. müdür deftere 1 sayfa harf yazsınlar diyordu. 18 çocuk var. 9'u okumayı söktü. gayet hızlı okuyorlar. kalan 9'unun anadili türkçe değil, 4'ünün yaşı daha beş(evde çocukla uğraşmak istemeyenler okula erken yazdırdılar, müdür de yeterli öğrenciye ulaşmak için kaydetti). çocuklar evde ödev/okuma/tekrar yapmıyor. bahane değil tabii bu ama olmadı işte, bu 9'u öğrenemedi. müdür "ben demiştim" diye baskı yapıyor, bana ters ters konuşmaya başladı. teneffüste dışarı çıkıp çay kahve içerken görürse suratını asıp yüzüme bile bakmıyor ama sınıfta o 9 öğrenciyle okuma çalışması yaparken yakalarsa gülümsüyor. her gece ağlıyorum çünkü okula gitmek artık işkence. sınıfta çok sinirliyim, çocuklara bağırmamak için dudaklarımı ısırıyorum ama psikolojim bozuldu. şikayet edeceğim bir alan yok, müdürün arkası sağlam. ne yapmalıyım, mesleği öğretmen olan süslüler var mı aranızda?

1. Sınıf öğretmeni değilim ama öğretmenim. Bence gayet güzel yöntemler kullanmışsınız. Anlattıklarınıza bakılırsa okumayı öğrenemeyen öğrencilerin zaten öğrenmesi daha çok zaman alacak. Üzmeyin kendinizi, siz elinizden geleni yapıyorsunuz.

Evde çalışmamaları da çok etkiler zaten bu durumu. Ayrıca müdürünüzün yaptığı mobbing ve dava acabilirsiniz. Sendikanız var mı?

16 nisan 00:27

2. Müdürü neden şikayet edesiniz ki alt tarafı çocukların öğrenmelerini istiyor. Üzüntünüzü anlıyorum zor bir durum umarım çocuklarınız bir an önce okumayı sökerler. Öğrenemeyenler o küçükler mi? Müdüre kızmak yerine dediklerini deneseniz bir? Ben ne kendi sınıfımda ne başka bir çocukta kumlu oyunlu okuma öğrenen görmedim açıkçası. Hep tahtalı defterli söktük okumayı. Yeni yöntemler bazen teoride hoş görünüyor ancak pratikte çok da işe yaramayabiliyor.

16 nisan 00:32

3. Sırf  yeterli öğrenci sayısına ulaşmak için 5 yaşındaki çocukları 1. Sınıfa kabul ederse böyle olur işte. Kadroluysanız çok takmamaya çalışın siz elinizden geleni yaptığınızı biliyorsunuz. Müdür eski kafalı belli ki sizin gibi işini severek yapan birini yıldırmasına izin vermeyin.  Karşısında güçlü durun yoksa iyice tepenize çıkar. 

16 nisan 00:32


4. şikayet etmeyin mesleğinizden olmayın. problem sizde değil ama karşınızdaki bunu anlayabilecek biri değil. anadilleri türkçe olmayan çocuklara bir de okuma yazma öğretmek inanılmaz zor. hele ki daha 5 yaşındalar çok küçükler. emeğiniz karşısında çok duygulandım. sakin olun sinirinizi yavrucaklara yöneltmeyin lütfen. sabırlı olun süslücüğüm emeklerinizin karşılığını alacaksınız. okumayı sökemeyen 9 çocukla birebir ilgilenmeye çalışın.

16 nisan 00:32

5. aslında izlediğiniz yöntemler doğru çünkü her çocuk aynı stilde ve zamanda öğrenmiyor. okula başlama yaşı belli doğum tarihleri dahilinde tamamen veli isteğine bırakıldığı için "öğretmen ne yapar, ne eder? hedefine nasıl ulaşır?" diye hiç düşünülmüyor.

belki bir süre klasik yöntemlere dönerseniz, bu okuyamayan çocuklarda tahmin edemediğiniz ilerlemeler olabilir.

veli toplantısı veya (çok hoşlanmasam da) ev ziyareti yapmayı düşünür müydünüz? hatta ev ziyaretlerine müdürü veya varsa müdür yardımcısını da katın.

kalabalık bir okulda olsanız müdürle bu kadar çok muhattap olmazdınız.

16 nisan 00:37

6. öğrenci mevcudu belli bir sayının altına düşerse o sınıf kapatılmak zorunda ayrıca 4+4+4 sisteminin başlangıcından beri veli "ben yazdırmak istiyorum." diye geldiyse geri çevrilemez. (anasınıfı varsa veli ikna edilerek öğrenci anasınıfına kaydırılabilir belki ama köy okulunda anasınıfı düşük bir ihtimal, velinin ikna olması daha düşük bir ihtimal)

bu konularda işleyişin nasıl olduğunu bilmeden fikir beyan etmeseniz daha uygun olur.

16 nisan 00:43

7. Her dersi oyun şeklinde anlatmak yerine bazen müdürün dediği tekniği bazen kendi tekniğinizi kullanabilirsiniz. Tabi burda çocukların küçüklüğü gibi detaylar da var sizinle alakalı olmayan sorunlar söz konusu ama şöyle düşünebilirsiniz tamam eğlenerek öğretmek önemli ama öğrenmedikten sonra eğlenmenin bir getirisi yok. Bizim hepimiz müdürün dediği gibi sayfa sayfa harf yazarak okumayı söktük. Bizim 45 kişilik sınıfımızda 1 kişi çözemememişti onun da yine yaşı küçüktü sanırım bunun için yapılacak bir şey yok. Yine de denenmemiş metod kalmasın diye geri kalan 9 çocuk için klasik sayfa sayfa harf yazdırma metodunu deneyin derim.  Belki deniyorsunuz zaten ama müdürün dediği yöntemi de uyguladım demediğiniz için bunu söylüyorum.

16 nisan 00:48


8. işleyişi biliyorum. Bu mantıksız olduğu gerçeğini değiştirmiyor maalesef.

16 nisan 01:01

9. Merhabalar. Öğretmen değilim ancak emekli ilkokul öğretmeninin kızıyım. Babamla bu tarz şeyleri konuşmayı sevdiğimden çok az bilgim var. Ukala veliler pek hizaya gelmez. Çocukların okumaması konusunda tecrübeli bir öğretmenden yardım alsanız çok işinize yarayabilir. Bir de ben de ödevi hiç sevmezdim. Öğretmenim kızınca yapardım. Öğrenci sizi seviyorsa dediğinizi dinler. Hatta bir keresinde "hadi sırana git yap hemen" tarzı bir cümle söylemişti de yapmıştım, bana epey yardımcı olmuştu bu tutum.

16 nisan 01:11

10. Müdür tahta ve harf yazma konusunda haklı süslü. İnce motor kaslarını geliştirmeleri için bol bol alistirma yapmalari lazım bunu da ancak bir iki sayfa yazarak yaparlar. Eğlendirmek de hiçbir sıkıntı yok ama cocuklar egitim de eglenceyi ayiramamislar sanırım. Tombala, seksek, cocuklari etrafiniza toplayıp tek tek cizdirmeniz falan kesinlikle ileriki zamanlarda yapilacak seyler olmaliydi. Tavsiyem veli ogretmenin ayagina gelir zihniyeti dışında müdürün dediklerini dikkate alın. O cocuklarin size ihtiyaci var o velileri kapi kapi gezmek gerek

16 nisan 01:15