sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
21 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

öğretmen süslüler yardım, öğrencilerim okuyamadı, endişe yüzünden ağlıyorum?

acemi bir öğretmenim ve bu daha 3.yılım. köy okulundayım ve ilk kez 1.sınıf okutuyorum. müdür ders anlatma yöntemlerimden keyif almadı. yöntem olarak internette yazan taktikleri kullanıyordum. 3 boyutlu harf pişirdim oyun hamurundan. kendi yaptığım kum havuzunda harf çizmece oynuyorduk. aklıma gelen her farklı yöntemi deniyordum çocuklara harfleri öğretebilmek için. müdür ise tahtayı daha çok kullanmam gerektiğini söylüyordu. ben yere kilim ve minder serip çocukları etrafıma toplayıp kırtasiyeden aldığım oyuncak tahtaya sırayla harf çizdirme oynatıyordum. tombala oynuyorduk, torbadan kağıt seçip yazılanı okuma yapıyorduk. müdür deftere 1 sayfa harf yazsınlar diyordu. 18 çocuk var. 9'u okumayı söktü. gayet hızlı okuyorlar. kalan 9'unun anadili türkçe değil, 4'ünün yaşı daha beş(evde çocukla uğraşmak istemeyenler okula erken yazdırdılar, müdür de yeterli öğrenciye ulaşmak için kaydetti). çocuklar evde ödev/okuma/tekrar yapmıyor. bahane değil tabii bu ama olmadı işte, bu 9'u öğrenemedi. müdür "ben demiştim" diye baskı yapıyor, bana ters ters konuşmaya başladı. teneffüste dışarı çıkıp çay kahve içerken görürse suratını asıp yüzüme bile bakmıyor ama sınıfta o 9 öğrenciyle okuma çalışması yaparken yakalarsa gülümsüyor. her gece ağlıyorum çünkü okula gitmek artık işkence. sınıfta çok sinirliyim, çocuklara bağırmamak için dudaklarımı ısırıyorum ama psikolojim bozuldu. şikayet edeceğim bir alan yok, müdürün arkası sağlam. ne yapmalıyım, mesleği öğretmen olan süslüler var mı aranızda?

1. Okurken emeğiniz karşısında duygulandım. O kadar kutsal ve anlamlı bir şey yapıyorsunuz ki. Ne yazık ki öğretmen değilim o yüzden belki çok konuya hakim şekilde tavsiye veremem ama öğrencilere ödev vermeyi deneseniz? Yapmadıklarında kızmak yerine caydırıcı yaptırımlar uygulasanız? Belki de müdürün de dediği gibi sayfalarca aynı harfi yazmak onlara yardımcı olacaktır. Bizim neslimiz bu şekilde öğrendi sonuçta okuma yazmayı. Lütfen motivasyonunuzu düşürmeyin, o 9 çocuğa okuma yazmayı öğreterek muhteşem bir iş başarmışsınız. Bu sizi motive etsin. Allah yardımcınız olsun. 

16 nisan 00:24

2. Sınıf öğretmeni değilim ama öğretmenim. Bence gayet güzel yöntemler kullanmışsınız. Anlattıklarınıza bakılırsa okumayı öğrenemeyen öğrencilerin zaten öğrenmesi daha çok zaman alacak. Üzmeyin kendinizi, siz elinizden geleni yapıyorsunuz.

Evde çalışmamaları da çok etkiler zaten bu durumu. Ayrıca müdürünüzün yaptığı mobbing ve dava acabilirsiniz. Sendikanız var mı?

16 nisan 00:27

3. şikayet etmeyin mesleğinizden olmayın. problem sizde değil ama karşınızdaki bunu anlayabilecek biri değil. anadilleri türkçe olmayan çocuklara bir de okuma yazma öğretmek inanılmaz zor. hele ki daha 5 yaşındalar çok küçükler. emeğiniz karşısında çok duygulandım. sakin olun sinirinizi yavrucaklara yöneltmeyin lütfen. sabırlı olun süslücüğüm emeklerinizin karşılığını alacaksınız. okumayı sökemeyen 9 çocukla birebir ilgilenmeye çalışın.

16 nisan 00:32


4. aslında izlediğiniz yöntemler doğru çünkü her çocuk aynı stilde ve zamanda öğrenmiyor. okula başlama yaşı belli doğum tarihleri dahilinde tamamen veli isteğine bırakıldığı için "öğretmen ne yapar, ne eder? hedefine nasıl ulaşır?" diye hiç düşünülmüyor.

belki bir süre klasik yöntemlere dönerseniz, bu okuyamayan çocuklarda tahmin edemediğiniz ilerlemeler olabilir.

veli toplantısı veya (çok hoşlanmasam da) ev ziyareti yapmayı düşünür müydünüz? hatta ev ziyaretlerine müdürü veya varsa müdür yardımcısını da katın.

kalabalık bir okulda olsanız müdürle bu kadar çok muhattap olmazdınız.

16 nisan 00:37

5. öğrenci mevcudu belli bir sayının altına düşerse o sınıf kapatılmak zorunda ayrıca 4+4+4 sisteminin başlangıcından beri veli "ben yazdırmak istiyorum." diye geldiyse geri çevrilemez. (anasınıfı varsa veli ikna edilerek öğrenci anasınıfına kaydırılabilir belki ama köy okulunda anasınıfı düşük bir ihtimal, velinin ikna olması daha düşük bir ihtimal)

bu konularda işleyişin nasıl olduğunu bilmeden fikir beyan etmeseniz daha uygun olur.

16 nisan 00:43

6. Her dersi oyun şeklinde anlatmak yerine bazen müdürün dediği tekniği bazen kendi tekniğinizi kullanabilirsiniz. Tabi burda çocukların küçüklüğü gibi detaylar da var sizinle alakalı olmayan sorunlar söz konusu ama şöyle düşünebilirsiniz tamam eğlenerek öğretmek önemli ama öğrenmedikten sonra eğlenmenin bir getirisi yok. Bizim hepimiz müdürün dediği gibi sayfa sayfa harf yazarak okumayı söktük. Bizim 45 kişilik sınıfımızda 1 kişi çözemememişti onun da yine yaşı küçüktü sanırım bunun için yapılacak bir şey yok. Yine de denenmemiş metod kalmasın diye geri kalan 9 çocuk için klasik sayfa sayfa harf yazdırma metodunu deneyin derim.  Belki deniyorsunuz zaten ama müdürün dediği yöntemi de uyguladım demediğiniz için bunu söylüyorum.

16 nisan 00:48

7. Merhabalar. Öğretmen değilim ancak emekli ilkokul öğretmeninin kızıyım. Babamla bu tarz şeyleri konuşmayı sevdiğimden çok az bilgim var. Ukala veliler pek hizaya gelmez. Çocukların okumaması konusunda tecrübeli bir öğretmenden yardım alsanız çok işinize yarayabilir. Bir de ben de ödevi hiç sevmezdim. Öğretmenim kızınca yapardım. Öğrenci sizi seviyorsa dediğinizi dinler. Hatta bir keresinde "hadi sırana git yap hemen" tarzı bir cümle söylemişti de yapmıştım, bana epey yardımcı olmuştu bu tutum.

16 nisan 01:11


8. Müdür tahta ve harf yazma konusunda haklı süslü. İnce motor kaslarını geliştirmeleri için bol bol alistirma yapmalari lazım bunu da ancak bir iki sayfa yazarak yaparlar. Eğlendirmek de hiçbir sıkıntı yok ama cocuklar egitim de eglenceyi ayiramamislar sanırım. Tombala, seksek, cocuklari etrafiniza toplayıp tek tek cizdirmeniz falan kesinlikle ileriki zamanlarda yapilacak seyler olmaliydi. Tavsiyem veli ogretmenin ayagina gelir zihniyeti dışında müdürün dediklerini dikkate alın. O cocuklarin size ihtiyaci var o velileri kapi kapi gezmek gerek

16 nisan 01:15

9. canım öğretmenim. ben okuma yazmayı bilir okula gittimçok sıkıldım. bizim sınıflar 63 kişiyi bulmuştu bırak tek tek ilgilenmeyi hocanın sesi arkaya gitmiyordu istekliler öğreniyordu. 3. sınıfta heceleyerek veya parmak tutarak okuyan arkadaşlarım vardı hala. İzmir gibi büyük şehirde. biz de tahtadan fişlerden deftere çubuk yuvarlak çizden öğrenmeye çalışan bir nesildik elması erken kızarana kurdele takılan nesil hani. olabiliyor böyle şeyler. eninde sonunda sökerler.

16 nisan 01:41

10. Öğretmenim yazmadan önce belirteyim istedim. Oncelikle farkinda degil misiniz bilmiyorum ama ben zipladim ogrencilerim zipladi gurultu oldu mudur geldi kismi onemli bir kisim. Siz ogretmensiniz onlarla eglenebilirsiniz, verimli vakit gecirebilirsiniz fakat siniri vardir. Ogrencilerin 5 yasinda okula alinmasi mudurle alakali degil sistemle alakli bir problem. Bir ogrenciye surekli oyunla ogretmeye calisirsaniz ogrenmek yerine oynamayi tercih eder. Mudurun dediklerini yaptiktan sonra tekrar amacli o oyunlari oynatmalisiniz. Ogrencileriniz turkce bilmeyebilir benim sinifimda konusmayi bilmeyen ogrenci vardi herhangi bir dili konussa sukredecek durumdaydim bunlar sizi geri cekmesin. Mudurun sikayet edilecek bir yani yok cunku sikayetlik bir durum yok anlattiklarinizda. Siz cozume odaklanin. Denemekten zarar gelmez mudurun dedigini de deneyin. Bazen biz genc ogretmenlere boyle yeni yontemler daha iyiymis ya da daha verimliymis gibi gelebilir fakat her zaman ise yaramayabilir. Siz sinifinizi ve okumayi ogrenemeyen o 9 ogrencinizi cozmeye calisin mayis ayi geldi bir kisi ogrenememis olsa sorun degil ama 9 ogrenci ogrenemediyse yontem sorgulanmali. Siz zaten bu aya kadar nasil anlayamadiniz yonteminizin ise yaramadigini o kismi da garip. Ogrencilerinize odaklanin ve problemi bulup cozmeye calisin. Ogretmen forumlarina yazip fikir alabilirsiniz, baska ogretmenlerin tecrubelerinden faydalanabilirsiniz. Umarim en yakin zamanda problemi cozesiniz.

16 nisan 01:45