13 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

öldükten sonra organ bagisina nasil karar veriliyor?

türkiyede ölümünüzden sonra buna kim karar veriyor bilmiyorum? aile mi karar veriyor yoksa kisinin ölmeden önce bir basvuru mu yapmasi gerekli? gerekliyse bu basvuru nasil yapiliyor? bilenler bizi aydinlatsin. mesela almanyada cüzdaniniza sigabilecek kadar bir kart doldurup cüzdaninizda tasiyorsunuz (bu kartlar devlet tarafindan veriliyor, ulasilmasi kolay) ve öldükten sonra bu kart üzerinizde bulunursa organlariniz aliniyor (18 yas üstü icin). norvecte ise herkes bagisci sayiliyor. bagislamak istemiyorsaniz bunun icin beyaniniz gerekli. türkiyede de bu kadar kolay mi bilmiyorum, degilse de umarim bunun icin calismalar vardir.

1. E-devlette bununla ilgili bir madde vardi. Oraya bakabilirsiniz.

8 kasım 10:32

2. Bildiğim kadarıyla beyan vermeniz gerekiyor bu konuyla ilgili ama öldükten sonra aileniz istemezse yine bağışlayamıyorsunuz

8 kasım 10:36

3. Ben bağışladım ama aileniz izin vermezse alamıyorlar.

8 kasım 10:41


4. peki beyan vermesem ama aile onay verse öldükten sonra o zaman bagis yapiliyor mu?

8 kasım 10:41

5. bagisladiniz ama nasil bagisladiniz? beyan nasil/nerede veriliyor? ne gerekiyor? internette beyan verirken yaninizda iki tanik olmasi gerekli yaziyor?

8 kasım 10:43

6. (link: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ayse-arman/izin-verin-hayat-verin-40277817 )

yazı içeriğinde nasıl bağışlanıyor kısmını okuyabilirsiniz.

8 kasım 10:45

7. Haftasonu istinyeparkta organ bağışı için stand görmüştüm. Ben birkaç yıl önce hastanede yaptırdım kimlik kartı boyutunda bi kart verdiler

8 kasım 10:50


8. Daha şimdi aklımdan geçiyordu stant gördüm hatta hastanede süslü.takipteyim ♥️

8 kasım 11:18

9. Ben hastanede yaptırdım kart verdiler ama diyelim öldüm ailem onay vermzse bağışçı olmama rağmen olmuyormuş.

8 kasım 11:51

10. Sizin kart doldurmaniz aslinda aileniz icin ikna edici faktor sadece su anda malesef. Beyin olumu oldugunda evli iseniz esinize, degil iseniz anne ve babaniza soruluyor. Onlar onay verirse islemler basliyor. Organ bagisi cok yetersiz malesef ulkemizde ve alternarifi henuz yok. Boyle bi baslik actiginiz icin bile tesekkurler.

9 kasım 00:21