27 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

özel ders karşılığı aldığım para beni çok şaşırttı?

iyi akşamlar süslüler, daha önce özel matematik dersi için saati 40 liraya ki o da tanıdık olduğu için anlaştığım kişi, dün ders vermeye gidince bana kırkı fazla bulduğunu söyledi ve öğrenciyim, paraya ihtiyacım olduğu için kabul ettim 30'a anlaştık, neyse yaklaşık iki buçuk saatlik dersin ardından çıkarken paramı verdi bende merdivenlerden inerken bakabildim yanında çekindim bakmaya, sadece 40 lira vermiş. anlaştığımız paraya göre 30×2.5=75 lira vermesi lazımdı onu da geçtim en az 60 vermesi gerekmez miydi? hakkım yenildi o kadar saat dil döktüm, açıkladım her şeyi tek tek, yarın için sözleşmiştik çıkmadan önce, gerçekten paraya ihtiyacım var ve ne demem gerek, ne yapmalıyım ararsa bilmiyorum, bir fikir verin lütfen. :( zaten böyle para mevzularını ve insanlarla içli dışlı olmayı sevmeyen çekingen biriyim sinir oldum.

1. anlaştığınız kadarını vermesi lazım.en son 30 diye anlastık neden 20 veriyorsunuz diye söyleyin.

14 mayıs 20:54

2. Açık açık söylemen gerek bence süslü,para meseleleri ancak böyle çözülür.

14 mayıs 20:55

3. arayın lütfen hiç çekinmenize gerek yok kaldı ki kaç sene önce bile matematik dersini 80-90 liraya alıyordum.  bu dediğim de 8 9 sene önce.  

14 mayıs 20:55


4. Telefon açın yada mesaj yazın anlaştığımız para en son şuydu ama siz şu kadar verdiniz diyerek eksiği belirtin. Yarında gitmeyin süslüm. Tanıdık olursa o işin muhakkak suyu çıkıyor birde öğrenciymişsiniz. Bulsun bir öğretmen versin saatine min 150 lira. Ki o insan sizin gibi 2,5 saatte anlatmaz saati dolar konusunu toparlar ödevi bırakır çıkar gider. Ayıp gerçekten 

14 mayıs 21:00

5. Bence yarın gitmeyin, giderseniz de baştan paranızı isteyin, dersi anlattırıp anlattırıp bi de sizin paranızdan kesiyor ayıp, öğrenciyken size bunu hangi vicdanla yapmış. dün öğrencinin yanında para konusmak istemedim ama konustuğumuz ücret saatlikti 75 lira vermeniz lazımdı, bi dahaki derste de böyle yapacaksanız ben gelmeyim paraya ihtiyacım olduğu bir dönemdeyim diyin.

14 mayıs 21:01

6. öğrenciyken kanayan yaramdı bu benim ya. açık açık konuşun saati 40 lira toplam ders ücreti 40 lira değil diye açıklayın tekrardan. 2.5 saat ders anlatıp 40 lira almak cidden acımasızlık çünkü. ya dalgınlıkla yanlış hesapladı parayı veren ya da işine öyle geldi bilemiyorum orasını. yalnız konuşun birilerinin oturduğun yerden para kazanıyorsun dediği bir şey bu maalesef ama ciddi bir emek var ortada. ayrıca emeğin pazarlığı da olmaz 40 lira gerçekten uygun bir fiyat yani. ararsa açıkça anlatın hiç çekinmeyin siz hakkınız olan parayı istiyorsunuz bedavadan para verin demiyorsunuz ki.

14 mayıs 21:01

7. Süslü direkt mesaj at böyle böyle biz 75’e anlaştık 40 vermişsiniz diye.  İşine gelmiyorsa diğer süslülerin dediği gibi gitsin saatine 100 versin onu da bulabilirse ben burda sinirlendim valla yazın utanması gereken o siz çekinmeyin.

14 mayıs 21:03


8. Arayın alın paranızı. Yazık emeğinize. Çekinecek bir şey yok. Bir dahaki derse 30 lira verir

14 mayıs 21:06

9. Arayın bence de. Yarın da aynı muameleyi yapar yoksa. Hatta önce dersi anlatayım sonra konuşurum derseniz belki anlatmasaydın o zaman konuşsaydın diyebilir. 

14 mayıs 21:14

10. Suslucum bence mesaj atip paranin eksik oldugunu, yarin eksik kalan kismi verip vermeyecegini sorun; ona gore hareket edin. Yarin giderseniz evden zarfa bakmadan cikmayin. Tanidik bile olsa kimsenin sizin emeginizi somurmeye hakki yok. Ogrenci oldugunuzu bilmesine ragmen size bunu yapmasi hem terbiyesizlik hem vicdansizlik. Biktim boyle insanlardan ya, cok sinirlendim aksam aksam.

14 mayıs 21:15