sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
21 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

özeldeki doktorumu kırmadan doktor değiştirmek istediğimi nasıl anlatırım?

merhaba, 7 aylık hamileyim. şehrin uzak bir ilçesinde oturuyorum ama özeldeki kadın doğum doktoruma gelmek için şehir merkezine 50 dakikalık araba yolculuğu yapmam gerekiyor. komik bir soru olacak. 7 aydır benimle ilgilenen doktoruma vefa duygum var, içinde yaşadığım ilçedeki devlet hastanesinde doğum yapmak istediğimi onu kırmadan nasıl anlatabilirim? bir de doktorumun doğum yaptırmak istediği özel hastaneye dair kötü eleştiriler de okudum, sadece sezaryen yapılıyormuş.

1. fikir verebilecek

4 aralık 13:46

2. kimse yok mu?

4 aralık 13:46

3. Hayırlı olsun öncelikle :) 

Özel bir açıklama yapmanız gerektiğini ya da bunun için utanıp sıkılmanız gerektiğini düşünmüyorum. Sonuçta bu onun mesleği ve siz de aslında müşterisiniz. Gelip giderken artık çok zorlandığınızı ve devlet hastanesinin daha çok aklınıza yattığını söyleyebilirsiniz. 

4 aralık 14:10


4. Çok teşekkürler cevap için. Ama işte trip atar mı, laf eder mi bilemedim. Çok profesyonel bir konu ama ben biraz eziğim bu tür konularda. 

4 aralık 16:55

5. herhangi bir açıklama yapman gerekmiyo tabi ki, muhtemelen düzenli randevu veriliyodur, hastaneyi arayıp bi sonraki randevuna gelmeyeceğini söyle(nezaketen bilgilendirmek iyi olur), "gelmezsen darılırız ama" diyecek halleri yok sonuçta:)

doğuma ve bebeğine odaklanman gereken böyle güzel bi zamanda ufak tefek şeyleri dert etme:)

4 aralık 21:08

6. İlçedeki kadın doğumcu ile görüştün mü suslucum, kendi takip etmediği gebeliğin doğumunu kabul ediyor muymuş? Veya herhangi bir durumda müdehale edecek çocuk doktorları var miymiş? Allah korusun küvez ihtiyacınız olursa yardımcı olabilirler miymiş? Normal doğumun sezaryene dönerse sıkıntı olur muymuş? Sonuçta ameliyathane şartları da lazim.

Büyük ihtimalle bunları zaten sorgulamissindir da yine de fikir alırsın diye yazdım.

Kendi doktoruna durumu anlat, mesafeden dolayı zorluk çektiğini anlat. Kafandaki soru işaretlerini de giderecek şekilde konus. Çekinme hic bir şey icin. Sen su an kimsenin nazini çekmek zorunda değilsin, herkes senin nazini çekecek :)

4 aralık 21:18

7. bu güzel yanıtlar için teşekkür ederim.

ilçede büyük bir devlet hastanesi var, orada da kadın doğum doktorları acilden giren bütün hastalara müdahale ediyorlar. yenidoğan yoğun bakım hizmeti yok, onun için yarım saat mesafedeki özel hastaneye sevkediyorlarmış. sanırım küvez de olmayabilir.

devlet hastanesi hem daha deneyimli olur gibi geldi, hem de normal doğum yapmak istiyorum. durum sezaryene dönüşürse o da olur ama özeldeki doktorumun hizmet verdiği hastane sadece sezaryen yapıyormuş ve şikayetvar sitesinde sayfalarca şikayete sahip. bu da beni korkuttu. hem devlette doğurursam, doğuma harcayacağım masrafı çocuğa harcarım diye düşündüm. yine de ilk bebeğim olduğundan endişeliyim, sağlıklı doğacağının garantisini verebilseler özele de para harcamaktan kaçınmıyorum aslında.

4 aralık 23:30


8. Süslü risk alma ve doğumu ilde yap derim. Yeni doğan yoğun bakım çok önemli, zamanında doğsa bile gerekli olabilir. Özel hastaneler yer yok filan diyebiliyor.

4 aralık 23:32

9. bir de bende plasenta previa var, özeldeki doktor sezaryen şart diyor ama normal doğum yapma şansım varken bile bunu bahane edip sezaryen yapabilir diye çevrem beni uyarıp korkuttu. çünkü daha kolay doktor için, hem de ücret artıyor.. devlet hastanesinin bir çıkarı yok, neyi gerekli görürse onu uygular dediler.

öte yandan doktoruma güveniyordum, kendimi beni takip etmeyen birine teslim etmek de endişelendiriyor. ya da başka bir özelde daha mı iyi bakarlar, daha iyi mi ilgilenirler? endişeliyim.

4 aralık 23:35

10. Böyle bir durumda hiç risk alma derim. Hatta sezeryan daha iyi bile olabilir. Devlette normal doğuma zorlanıp sorunlar yaşayan çok insan var. Hele bebek açısından yoğun bakım bile yokmuş. 30 dk bebek için çok uzun bir süre, ben asla böyle bir risk almazdım. Bence çevrenizin dediklerine çok kulak asmayın

4 aralık 23:37