9 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

özellikle üniversitede okuyanlar kendi paranızı kazanınca ailenizden daha bağımsız oldunuz mu?

bu size ekstra bir özgürlük veriyor mu, bide sanırım daha bir büyümüş oluyorsunuz gözlerinde

1. Hayır. Üniversiteyi ailemden uzak okudum bağlıydım. Geri döndüm yine bağlıyım. Aileöin yapısıyla alakalı ben de asi isyankar olamadım :/

8 kasım 15:58

2. Suslum paranın verdiği özgürlüğü başka hicbir sey veremez!!

Ama para kazanmak zor bir iş eger aileniz sokağa çıkarmayan insanlar ne bileyim giyimine karışan insanlar falansa çalışın ayrı eve çıkın yaşayın. Ya da lgbt bireyseniz ateistseniz vb. Ailenizden baskı görüyorsanız çalışın.

Benim ailemle aram iyiydi ona rağmen üniversitede calistim hem ailemden para almaya devam ettim hem de çılgınlarda yurtdışına gittim kendi kazandığın parayla. Tatile gitme özgürlüğü verdi mesela

8 kasım 15:59

3. süslüm 2 seneye yakındır çalışıyorum ve ailemden para almıyorum hatta onlara destek oluyorum. her ay babama para gönderdiğimde gözlerindeki gururu ve mutluluğu görüyorum. bu ohh kızım bize bakıyor gibi değil de, kızım büyüdü de bize destek oluyor bakışı. (gizlinot: ya ağzını yımışladığım babişim <3)

bu durumda tabii ki bir ekonomik özgürlüğün oluyor ve bu bir nevi bağımsızlık anlamına geliyor. istediğin bir şeyi alabilmek, istediğin yerlere gidebilmek ve bunları yaparken ailene yük olmadığını bilerek rahat olmak...

ama ben hiçbir zaman param var ailem bana karışamaz paramla istediğimi yaparım demedim.

emeğinle kazandığın parayı harcamak bir harika dostum dkjf

8 kasım 16:01


4. tabii ki de süslüm. birine hesap vermeden harcama yapmak güzel bir şey. ama ilk zamanlarda alışamıyorsun sanki bir harcama yaparken başkalarına söylemen gerekiyormuş gibi geliyor. birden kendini başkalarına açıklama yaparken yakalıyorsun. sonra diyorsun ben niye hesap veriyorum diye.

8 kasım 16:01

5. 2 seneye yakındır ailemden para almıyorum 21 yaşındayım. kesinlikle para = özgürlük.

ailem harçlık verme konusunda isteksizlik yaşadıkça kendi paramı kazanmam gerektiğini anladım. o günden beridir fırsat bulduğum tüm zamanlarda çalıştım ve birikim yaptım. ihtiyaçlarımı kendim karşıladım, yeri geldi tatile gittim yeri geldi istediğim uç şeyleri aldım. bunların hiçbirinde de aileme hesap vermemek beni aşırı derecede mutlu ediyor. kendim kazanıyorum, kendim harcıyorum muhteşem bir his.

8 kasım 16:14

6. Çok teşekkür ediyorum süslüler hepinizle naçizane gurur duydum bu kadar kendi ayakları uzerinde hemcinslerimi görünce. Ailem Türkiye standartlarına göre rahat ama en nihayetinde türk ailesi işte. Çalışıp bir nebze daha özgür olmak istiyorum. Kesinlikle en kısa sürede ben de okusam da çalışıcam en azından haftasonları vs.

8 kasım 16:18

7. ben çocukluğumdan beri bağımsızdım. bu bağımsızlık bence maddiyatla alakalı bir şey değil hatta üniversiteyle de değil.

çalışıyorum ancak proje bazlıyım maaşım asgari ücret. istanbulda bu şartlarda geçinemeyeceğim için kiramı babam ödüyor. annemden de aylık 100-200 alıyorum ya da bir ihtiyacım olduğunda annem alıyor (parfüm-kot-kazak vs vs) . bir şekilde maddi olarak hala bana destekler ama asla onlara bağımlı değilim. belki benim kişiliğimden kaynaklı bilemiyorum ben her zaman bağımsızdım. en azından öyle hissettirdiler. 

8 kasım 16:28


8. kiranızı babanız ödüyorsa nasıl bağımlı olmuyorsunuz

8 kasım 20:24

9. aile yapısıyla ve kişilikle ilgili bu durum ben üniversiteyi ailemin yanında okudum ama şehir dışındaki bazı arkadaşkarımdan daha bağımsız olduğumu görüyordum. bunu her istediğimi yaparım, bana karışamazlar vb tarzı durumlardan bahsetmiyorum nasıl açıklanır çok emin de değilim.

aile yapısı üzerine birkaç örnek üzerinden gidersek; geçenlerde arkadaşım aday hakim oldu, alış-verişi eskisine göre daha rahat yapıyor evet ama akşam 7 buçukta nerdesin hadi gel diye arayıp duruyorlar. üstelik ailesi bizimle ilgilenmiyorsun deyip duruyormuş.

kişilikle ilgili örnek isterseniz de ablamla kendimi gösterebilirim. ben okurken dahi daha rahat ne yapacağını, nereye gidip ne giyeceğimi kendim karar verirdim etraftan da çok fikir istemem. ama ablam öğretmen olup atanıp şehir dışına gittiğinde bile alış-verişe gittiğinde bir şeyi beğense bile alayım mı diye mutlaka bizimkileri arardıi hatta hala bile öyledir bazen.

tldr: ekonomik özgürlük bağımsızlık sağlar tabiki ama asıl önemli olan aile yapısı ve kişiliktir.

8 kasım 20:47