20 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

üüniversite sınavında iyi sıralama yapanlar?

merak ettiğim bir konu var? son sene mi hazırlandınız yoksa 2 sene boyunca mı? ya da 4 sene boyunca sınav odaklı mı çalıştınız? üniversite sınavına çalışma süreniz ve sıralamanızı yazar mısınız?

1. mf öğrencisiyim, ygsde 8k yapmış biri olarak iyi sıralama görüyorum bunu; mezun yılımda sınava çalıştım. ilk yılımda 50k civarıydı ve zaten bu benim en ortalama yerimdi lisede başarısız bir öğrenciydim, mezun yılımda ağustos ayında en baştan başladım. şimdi dönüp bakıyorum günde 8 saat okul, 3 saat dershane, okul sınavları, ygs-lys yine olsa yine lise sonda yapamazdım. bu yüzden iyi bir sıralama için 11'den itibaren sınava yönelik hazırlanmak gerektiğini düşünüyorum. 4 sene boyunca kimse sınav odaklı çalışamaz bir kere 9. sınıf gibi bir gerçek var. en iyi ihtimalle 10. sınıftan sınava yönelik çalışmaya başlarsanız derece öğrencisi olursunuz. 11-12'de 2 sene sınava yönelik çalışmak idealdir.

14 nisan 15:28

2. İlk 10a girmiş bir arkadaşım 4 yıl boyunca dur durak bilmeden çalıştı. İlk 100de olan bir diğeri sadece son sene çalışmıştı.

Tamamen size bağlı yani.

14 nisan 15:32

3. alandan alana değişiyor. dilci ve sözel arkadaşlar genelde son sene çalışarak ilk 500'e, hatta 200'e girdiler fakat sayısalsanız zor. ben de sadece son yıl çalıştım anca 18k civarındaydım. bence düzenli olarak çalışmak gerekiyor son sınıfa bırakmadan.

14 nisan 15:34


4. Sayısal ilk 10k, eşit ağırlık 3k. Sayısalda 9 ve 10u kasmadan ama okul sınavlarında fena olmayacak düzeyde geçirip, 11. Sınıfta işleri ciddiye bindirmek mantıklı olabilir. 11. Sınıfın konularını iyi anlamak ve cepte olması da sınav hazırlık senesine büyük bir yatırım olacaktır. 11 ile 12yi bağlayan yaz da bana kalırsa önemli. Verimli bir tatil yapmak, keyifli vakit geçirip gerçek anlamda dinlenmek, bazı şeylerden - gezmek tozmak, seyahat, film dizi izlemek, arkadaşlarla vakit geçirmek vs- hevesi almış olmak güzel olur bir ay falan. Yaz boyunca düzenli Kitap okumak mesela hem güzel vakit geçirmeyi sağlar hem de paragraf sorularına yatırım olur, okuduğunu anlama ve hızlı okuma becerilerini geliştirir. Ben zaten 12de çok yorulacağım kafası ile 3 ay boş boş yatmıştım, ancak bir ay güzel bir tatil yaptıktan sonra yazın sinsi sinsi çalışan arkadaşlarım ilk bine girdiler, bence bu bir tesadüf değildi.

14 nisan 15:45

5. Sayısal çıkışlıyım, tıp istiyordum ilk sene 50 binlerdeydim, eşit ağırlıkta da edebiyat coğrafya hiç çalışmadan 25bindeydim, olan yerler beni tatmin edecek yerler değildi ikinci seneye bıraktım. Gayet dizimi de izlerdim gezer tozardım uykumu da tam alırdım, ikinci sene eşit ağırlıkta üçbindeydim sayısalda da sene içinde hiç fen çalışmadığım halde 25bindeydim. Şimdi de ankara hukuk mezunuyum. Demem o ki alana göre değişir, son dört seneyi bırak son yarım sene falan sınav odaklı çalışmışımdır.

14 nisan 15:50

6. dört yıl boyunca düzenli çalıştım. test çözmeyi abartmadım. boş derslerde, serviste gidip gelirken falan çözdüm ağırlıklı olarak. akşamları oturup 6-7 saat test çözmedim hiç. konuları çok iyi biliyordum. sözel de olsa sayısal da olsa teorik bilgi bence çok önemli. 

deneme sınavlarınızda yapamadığınız sorulardan mutlaka konu çalışın. ben matematikteki yanlışlarıma hep 'aa dikkat hatası yapmışım' diyordum başlarda, sonra o yanlışları aslında hep aynı konulardan yaptığımı fark edince konu çalıştım ve eksiklerimi kapattım. son aylarda artık sürekli test çözüyordum. bir de geometri biraz farklı tabi, 'görmek' lazım o da bol bol soru ile gelişiyor. 

sonuç olarak tek basamaklı bir derece yaptım. sayısal öğrencisi değildim, özel olarak derece hedeflememiş olmama rağmen sayısalda da derece yaptım. yukarıda yazdıklarım dışında da özel bir şey yapmadım açıkçası. yalnız ben hızlı çözerdim soruları, yavaşsanız hız kazanmak şart. deneme sınavında süre size ucu ucuna yetiyorsa gerçek sınavda hiç yetmez. çünkü hem stres faktörü hem de aman yanlış yapmayayım derken daha yavaş çözüyorsunuz soruları gerçek sınavda.

14 nisan 15:56

7. Üstteki anonim 11.sınıf yazı derken 11.sınıfı bitirdiğiniz yaz 11.sınıfa başladığınız yaz mı çalıştınız bende hazırlanıyorum tıp için o yüzden merak ettim :)

14 nisan 17:08


8. YGS de 2k; LYS de MF 7k, TM de direk 324. yum, açıkçası ygs ye 10. sınıfın yazında çalışmaya başladım. 11. sınıfın yazında ise 12. sınıf matematiği olan türev ve integralı bitirip ygs lys karışık çalışmıştım. temelin varsa 4 senelik bir çalışma gerektirmez, ancak temel yoksa ygs zorlayacağından 10. sınıfta başlamanı öneririm. soruların olursa mesaj atabilirsin.

14 nisan 18:13

9. tmde 5 bindeydim, size göre iyiyse. son sene çalıştım sadece ama derslerim hep ortalama üstüydü. sınavlara son gün çalışırdım vs. son sene baya çalıştım ama, tenefüste bile test çözerdim bazen :d bende 4 sene çalışıcak azim yoktu açıkcası, 11de falan çalışmaya başlasaydım bile 12ye geldiğimde sıkılmış olurdum sanırım nitekim ygsden sonra sıkılıp biraz salmıştım :(

14 nisan 18:38

10. ben 9 ve 10da hiç sınav odaklı çalışmadım. 11de dershaneye gidiyordum ve 11. sınıf konularını iyi anlamaya çalışıyordum. 12. sınıfta ise gerçekten varımı yoğumu vererek çalıştım. çok fazla soru çözdüm. bilmediğim konuların üstüne gittim. yapamadığım soruları kesinlikle geçmedim hocalarıma sordum. boşa geçen zamandan pişman olmas hissi vardı bi de. sürekli soru çözerek değerlendirdim. mfde 5k, tmde 3k oldum. aslında ikisinden de 1k daha iyiydim ama lanet olsun okul puanı.

14 nisan 18:55