sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
17 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

üüniversite sınavında iyi sıralama yapanlar?

merak ettiğim bir konu var? son sene mi hazırlandınız yoksa 2 sene boyunca mı? ya da 4 sene boyunca sınav odaklı mı çalıştınız? üniversite sınavına çalışma süreniz ve sıralamanızı yazar mısınız?

1. alandan alana değişiyor. dilci ve sözel arkadaşlar genelde son sene çalışarak ilk 500'e, hatta 200'e girdiler fakat sayısalsanız zor. ben de sadece son yıl çalıştım anca 18k civarındaydım. bence düzenli olarak çalışmak gerekiyor son sınıfa bırakmadan.

14 nisan 2018 15:34

2. Sayısal ilk 10k, eşit ağırlık 3k. Sayısalda 9 ve 10u kasmadan ama okul sınavlarında fena olmayacak düzeyde geçirip, 11. Sınıfta işleri ciddiye bindirmek mantıklı olabilir. 11. Sınıfın konularını iyi anlamak ve cepte olması da sınav hazırlık senesine büyük bir yatırım olacaktır. 11 ile 12yi bağlayan yaz da bana kalırsa önemli. Verimli bir tatil yapmak, keyifli vakit geçirip gerçek anlamda dinlenmek, bazı şeylerden - gezmek tozmak, seyahat, film dizi izlemek, arkadaşlarla vakit geçirmek vs- hevesi almış olmak güzel olur bir ay falan. Yaz boyunca düzenli Kitap okumak mesela hem güzel vakit geçirmeyi sağlar hem de paragraf sorularına yatırım olur, okuduğunu anlama ve hızlı okuma becerilerini geliştirir. Ben zaten 12de çok yorulacağım kafası ile 3 ay boş boş yatmıştım, ancak bir ay güzel bir tatil yaptıktan sonra yazın sinsi sinsi çalışan arkadaşlarım ilk bine girdiler, bence bu bir tesadüf değildi.

14 nisan 2018 15:45

3. dört yıl boyunca düzenli çalıştım. test çözmeyi abartmadım. boş derslerde, serviste gidip gelirken falan çözdüm ağırlıklı olarak. akşamları oturup 6-7 saat test çözmedim hiç. konuları çok iyi biliyordum. sözel de olsa sayısal da olsa teorik bilgi bence çok önemli. 

deneme sınavlarınızda yapamadığınız sorulardan mutlaka konu çalışın. ben matematikteki yanlışlarıma hep 'aa dikkat hatası yapmışım' diyordum başlarda, sonra o yanlışları aslında hep aynı konulardan yaptığımı fark edince konu çalıştım ve eksiklerimi kapattım. son aylarda artık sürekli test çözüyordum. bir de geometri biraz farklı tabi, 'görmek' lazım o da bol bol soru ile gelişiyor. 

sonuç olarak tek basamaklı bir derece yaptım. sayısal öğrencisi değildim, özel olarak derece hedeflememiş olmama rağmen sayısalda da derece yaptım. yukarıda yazdıklarım dışında da özel bir şey yapmadım açıkçası. yalnız ben hızlı çözerdim soruları, yavaşsanız hız kazanmak şart. deneme sınavında süre size ucu ucuna yetiyorsa gerçek sınavda hiç yetmez. çünkü hem stres faktörü hem de aman yanlış yapmayayım derken daha yavaş çözüyorsunuz soruları gerçek sınavda.

14 nisan 2018 15:56

4. Üstteki anonim 11.sınıf yazı derken 11.sınıfı bitirdiğiniz yaz 11.sınıfa başladığınız yaz mı çalıştınız bende hazırlanıyorum tıp için o yüzden merak ettim :)

14 nisan 2018 17:08

5. YGS de 2k; LYS de MF 7k, TM de direk 324. yum, açıkçası ygs ye 10. sınıfın yazında çalışmaya başladım. 11. sınıfın yazında ise 12. sınıf matematiği olan türev ve integralı bitirip ygs lys karışık çalışmıştım. temelin varsa 4 senelik bir çalışma gerektirmez, ancak temel yoksa ygs zorlayacağından 10. sınıfta başlamanı öneririm. soruların olursa mesaj atabilirsin.

14 nisan 2018 18:13

6. tmde 5 bindeydim, size göre iyiyse. son sene çalıştım sadece ama derslerim hep ortalama üstüydü. sınavlara son gün çalışırdım vs. son sene baya çalıştım ama, tenefüste bile test çözerdim bazen :d bende 4 sene çalışıcak azim yoktu açıkcası, 11de falan çalışmaya başlasaydım bile 12ye geldiğimde sıkılmış olurdum sanırım nitekim ygsden sonra sıkılıp biraz salmıştım :(

14 nisan 2018 18:38

7. ben 9 ve 10da hiç sınav odaklı çalışmadım. 11de dershaneye gidiyordum ve 11. sınıf konularını iyi anlamaya çalışıyordum. 12. sınıfta ise gerçekten varımı yoğumu vererek çalıştım. çok fazla soru çözdüm. bilmediğim konuların üstüne gittim. yapamadığım soruları kesinlikle geçmedim hocalarıma sordum. boşa geçen zamandan pişman olmas hissi vardı bi de. sürekli soru çözerek değerlendirdim. mfde 5k, tmde 3k oldum. aslında ikisinden de 1k daha iyiydim ama lanet olsun okul puanı.

14 nisan 2018 18:55

8. Ts’de ilk bin içerisindeydim, tm de fena değildi ona yakın. Ts için konuların özetini çıkarıp okuyorum her gün bir de çok hızlı test çözmeye başlamıştım. Soruyu bile tam okumadan tık tık çözüyordum test çözmek bana çok şey kattı.

14 nisan 2018 19:10

9. Sayısalcıyım ilk 2bindeydim. 9 ve 10 sadece okul odaklıydım. Ama öyle çok da sıkı tutmadım açıkçası baya boşlamıştım. 11 den itibaren sınav odaklı çalışmaya başladım özellikle 11 den 12 ye geçtiğin yaz baya önemli bence. Orda bazı konuları halletmiş olmak 12 de ciddi rahatlık sağlıyor. Hakkında hayırlısı olsun :)

15 nisan 2018 01:41

10. Ilk 3 seneyi boş geçirdim. Sinav notlarimi yuksek tutmaya çalıştım, ona rağmen 300 kişilik donemimizde sondan 50. Filandim -.- sonra son seneye girecegim yaz dersaneye başladım ve herkesler tatildeyken ben ders çalışmaya başladım. Okul puanim zaten düşük gelecekti. Tıp istedigim icin de sayisalci olmak zorundaydim ve fizik/matematikten hic anlamazdim ama guzel bir çalışmayla güzel sonuclar aldim. 2500 civarinda bir siralamayla istedigim yere yerlestim. Son sene cok iyi çalıştım ama. Dersanede soylenen her seyi eksiksiz yerine getirdim. Kac soru bankasi bitirdim hatirlamiyorum tabii cok zaman gecti üstünden. Okulda son 50ye ancak girdigim icin bu basarima arkadaslarim cok şaşırmıştı agdggs

Sira arkadasim 4. Olmustu. O 4 sene boyunca çalışmıştı tabii. Ilk 500 de 10 tane kadar sınıf arkadasim vardı, hepsinin ortak noktası 4 sene boyunca calismis olmak. Hedefiniz ilk 1000 se daha düzenli bir calisma gerektiriyor sanirim.

15 nisan 2018 09:42