sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
17 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

üüniversite sınavında iyi sıralama yapanlar?

merak ettiğim bir konu var? son sene mi hazırlandınız yoksa 2 sene boyunca mı? ya da 4 sene boyunca sınav odaklı mı çalıştınız? üniversite sınavına çalışma süreniz ve sıralamanızı yazar mısınız?

1. alandan alana değişiyor. dilci ve sözel arkadaşlar genelde son sene çalışarak ilk 500'e, hatta 200'e girdiler fakat sayısalsanız zor. ben de sadece son yıl çalıştım anca 18k civarındaydım. bence düzenli olarak çalışmak gerekiyor son sınıfa bırakmadan.

14 nisan 15:34

2. Sayısal çıkışlıyım, tıp istiyordum ilk sene 50 binlerdeydim, eşit ağırlıkta da edebiyat coğrafya hiç çalışmadan 25bindeydim, olan yerler beni tatmin edecek yerler değildi ikinci seneye bıraktım. Gayet dizimi de izlerdim gezer tozardım uykumu da tam alırdım, ikinci sene eşit ağırlıkta üçbindeydim sayısalda da sene içinde hiç fen çalışmadığım halde 25bindeydim. Şimdi de ankara hukuk mezunuyum. Demem o ki alana göre değişir, son dört seneyi bırak son yarım sene falan sınav odaklı çalışmışımdır.

14 nisan 15:50

3. dört yıl boyunca düzenli çalıştım. test çözmeyi abartmadım. boş derslerde, serviste gidip gelirken falan çözdüm ağırlıklı olarak. akşamları oturup 6-7 saat test çözmedim hiç. konuları çok iyi biliyordum. sözel de olsa sayısal da olsa teorik bilgi bence çok önemli. 

deneme sınavlarınızda yapamadığınız sorulardan mutlaka konu çalışın. ben matematikteki yanlışlarıma hep 'aa dikkat hatası yapmışım' diyordum başlarda, sonra o yanlışları aslında hep aynı konulardan yaptığımı fark edince konu çalıştım ve eksiklerimi kapattım. son aylarda artık sürekli test çözüyordum. bir de geometri biraz farklı tabi, 'görmek' lazım o da bol bol soru ile gelişiyor. 

sonuç olarak tek basamaklı bir derece yaptım. sayısal öğrencisi değildim, özel olarak derece hedeflememiş olmama rağmen sayısalda da derece yaptım. yukarıda yazdıklarım dışında da özel bir şey yapmadım açıkçası. yalnız ben hızlı çözerdim soruları, yavaşsanız hız kazanmak şart. deneme sınavında süre size ucu ucuna yetiyorsa gerçek sınavda hiç yetmez. çünkü hem stres faktörü hem de aman yanlış yapmayayım derken daha yavaş çözüyorsunuz soruları gerçek sınavda.

14 nisan 15:56


4. 9. Ve 10. Sınıfı boş geçip 11. Sınıfın yazından hayvan gibi çalışmaya başlayıp Ankara tıp kazandım süslü annem bile inanmakta zorluk çekti :)

14 nisan 16:03

5. Üstteki anonim 11.sınıf yazı derken 11.sınıfı bitirdiğiniz yaz 11.sınıfa başladığınız yaz mı çalıştınız bende hazırlanıyorum tıp için o yüzden merak ettim :)

14 nisan 17:08

6. YGS de 2k; LYS de MF 7k, TM de direk 324. yum, açıkçası ygs ye 10. sınıfın yazında çalışmaya başladım. 11. sınıfın yazında ise 12. sınıf matematiği olan türev ve integralı bitirip ygs lys karışık çalışmıştım. temelin varsa 4 senelik bir çalışma gerektirmez, ancak temel yoksa ygs zorlayacağından 10. sınıfta başlamanı öneririm. soruların olursa mesaj atabilirsin.

14 nisan 18:13

7. tmde 5 bindeydim, size göre iyiyse. son sene çalıştım sadece ama derslerim hep ortalama üstüydü. sınavlara son gün çalışırdım vs. son sene baya çalıştım ama, tenefüste bile test çözerdim bazen :d bende 4 sene çalışıcak azim yoktu açıkcası, 11de falan çalışmaya başlasaydım bile 12ye geldiğimde sıkılmış olurdum sanırım nitekim ygsden sonra sıkılıp biraz salmıştım :(

14 nisan 18:38


8. ben 9 ve 10da hiç sınav odaklı çalışmadım. 11de dershaneye gidiyordum ve 11. sınıf konularını iyi anlamaya çalışıyordum. 12. sınıfta ise gerçekten varımı yoğumu vererek çalıştım. çok fazla soru çözdüm. bilmediğim konuların üstüne gittim. yapamadığım soruları kesinlikle geçmedim hocalarıma sordum. boşa geçen zamandan pişman olmas hissi vardı bi de. sürekli soru çözerek değerlendirdim. mfde 5k, tmde 3k oldum. aslında ikisinden de 1k daha iyiydim ama lanet olsun okul puanı.

14 nisan 18:55

9. Ts’de ilk bin içerisindeydim, tm de fena değildi ona yakın. Ts için konuların özetini çıkarıp okuyorum her gün bir de çok hızlı test çözmeye başlamıştım. Soruyu bile tam okumadan tık tık çözüyordum test çözmek bana çok şey kattı.

14 nisan 19:10

10. Sayısalcıyım ilk 2bindeydim. 9 ve 10 sadece okul odaklıydım. Ama öyle çok da sıkı tutmadım açıkçası baya boşlamıştım. 11 den itibaren sınav odaklı çalışmaya başladım özellikle 11 den 12 ye geçtiğin yaz baya önemli bence. Orda bazı konuları halletmiş olmak 12 de ciddi rahatlık sağlıyor. Hakkında hayırlısı olsun :)

15 nisan 01:41