19 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

üüniversite sınavında iyi sıralama yapanlar?

merak ettiğim bir konu var? son sene mi hazırlandınız yoksa 2 sene boyunca mı? ya da 4 sene boyunca sınav odaklı mı çalıştınız? üniversite sınavına çalışma süreniz ve sıralamanızı yazar mısınız?

1. İlk 10a girmiş bir arkadaşım 4 yıl boyunca dur durak bilmeden çalıştı. İlk 100de olan bir diğeri sadece son sene çalışmıştı.

Tamamen size bağlı yani.

14 nisan 15:32

2. alandan alana değişiyor. dilci ve sözel arkadaşlar genelde son sene çalışarak ilk 500'e, hatta 200'e girdiler fakat sayısalsanız zor. ben de sadece son yıl çalıştım anca 18k civarındaydım. bence düzenli olarak çalışmak gerekiyor son sınıfa bırakmadan.

14 nisan 15:34

3. Sayısal ilk 10k, eşit ağırlık 3k. Sayısalda 9 ve 10u kasmadan ama okul sınavlarında fena olmayacak düzeyde geçirip, 11. Sınıfta işleri ciddiye bindirmek mantıklı olabilir. 11. Sınıfın konularını iyi anlamak ve cepte olması da sınav hazırlık senesine büyük bir yatırım olacaktır. 11 ile 12yi bağlayan yaz da bana kalırsa önemli. Verimli bir tatil yapmak, keyifli vakit geçirip gerçek anlamda dinlenmek, bazı şeylerden - gezmek tozmak, seyahat, film dizi izlemek, arkadaşlarla vakit geçirmek vs- hevesi almış olmak güzel olur bir ay falan. Yaz boyunca düzenli Kitap okumak mesela hem güzel vakit geçirmeyi sağlar hem de paragraf sorularına yatırım olur, okuduğunu anlama ve hızlı okuma becerilerini geliştirir. Ben zaten 12de çok yorulacağım kafası ile 3 ay boş boş yatmıştım, ancak bir ay güzel bir tatil yaptıktan sonra yazın sinsi sinsi çalışan arkadaşlarım ilk bine girdiler, bence bu bir tesadüf değildi.

14 nisan 15:45


4. Sayısal çıkışlıyım, tıp istiyordum ilk sene 50 binlerdeydim, eşit ağırlıkta da edebiyat coğrafya hiç çalışmadan 25bindeydim, olan yerler beni tatmin edecek yerler değildi ikinci seneye bıraktım. Gayet dizimi de izlerdim gezer tozardım uykumu da tam alırdım, ikinci sene eşit ağırlıkta üçbindeydim sayısalda da sene içinde hiç fen çalışmadığım halde 25bindeydim. Şimdi de ankara hukuk mezunuyum. Demem o ki alana göre değişir, son dört seneyi bırak son yarım sene falan sınav odaklı çalışmışımdır.

14 nisan 15:50

5. Üstteki anonim 11.sınıf yazı derken 11.sınıfı bitirdiğiniz yaz 11.sınıfa başladığınız yaz mı çalıştınız bende hazırlanıyorum tıp için o yüzden merak ettim :)

14 nisan 17:08

6. YGS de 2k; LYS de MF 7k, TM de direk 324. yum, açıkçası ygs ye 10. sınıfın yazında çalışmaya başladım. 11. sınıfın yazında ise 12. sınıf matematiği olan türev ve integralı bitirip ygs lys karışık çalışmıştım. temelin varsa 4 senelik bir çalışma gerektirmez, ancak temel yoksa ygs zorlayacağından 10. sınıfta başlamanı öneririm. soruların olursa mesaj atabilirsin.

14 nisan 18:13

7. tmde 5 bindeydim, size göre iyiyse. son sene çalıştım sadece ama derslerim hep ortalama üstüydü. sınavlara son gün çalışırdım vs. son sene baya çalıştım ama, tenefüste bile test çözerdim bazen :d bende 4 sene çalışıcak azim yoktu açıkcası, 11de falan çalışmaya başlasaydım bile 12ye geldiğimde sıkılmış olurdum sanırım nitekim ygsden sonra sıkılıp biraz salmıştım :(

14 nisan 18:38


8. ben 9 ve 10da hiç sınav odaklı çalışmadım. 11de dershaneye gidiyordum ve 11. sınıf konularını iyi anlamaya çalışıyordum. 12. sınıfta ise gerçekten varımı yoğumu vererek çalıştım. çok fazla soru çözdüm. bilmediğim konuların üstüne gittim. yapamadığım soruları kesinlikle geçmedim hocalarıma sordum. boşa geçen zamandan pişman olmas hissi vardı bi de. sürekli soru çözerek değerlendirdim. mfde 5k, tmde 3k oldum. aslında ikisinden de 1k daha iyiydim ama lanet olsun okul puanı.

14 nisan 18:55

9. Ts’de ilk bin içerisindeydim, tm de fena değildi ona yakın. Ts için konuların özetini çıkarıp okuyorum her gün bir de çok hızlı test çözmeye başlamıştım. Soruyu bile tam okumadan tık tık çözüyordum test çözmek bana çok şey kattı.

14 nisan 19:10

10. çapadayım ben de. 9-10da sadece sınavlara çalışıp notlarımı yükseltmeye baktım. (düşük derslerden bol bol proje aldım mesela) 11. sınıfta sadece lys çalıştım, gerçekten çok çok önemli çünkü 11. sınıf. 11den 12ye geçerkenki yazda bir yaz kursuna gittim günde 5-6 saat çalışarak ygsyi bitirdim. okul başladığında her hafta ygs denemelerimiz olurdu yanlış yaptığım konuyu(dikkat yanlışı/2x2=4 kolaylığında bile olsa) sahip olduğum tüm test kitaplarından çözerdim mesela. 

eğer soru kolay değil de zorsa soru defterime yapıştırırdım, boş vakitlerde tekrar açıp bakardım çözümüne vs. (ygs açısından konuşursak bu sru defteri işi kimya için gereksiz bence çünkü kimyadan asla denemelerde çıkan zor soruları sormuyorlar, çıkmış çözün anlarsınız) 

sırf net kasmak için sosyal çalışmak çok gereksiz, 15 tatilde (günde 8-10 saat çalışma ile) sabah 10da kalkıp 1 deneme ve tarih-coğrafya konu çalışması ile hallediliyor zaten. 

ygsde istediğim netlere ulaşmaya başlayınca (kolay denemede 140, zor denemede 130) konu çalışmasını salıp sadece denemeye geçtim. 

lysye dönersek 12. sınıf başından itibaren matematik çalışmayı hiç bırakmamak gerekiyor. diğer derslere yazılı çalışırken bakmıştım,ygsden zamanım yoktu çünkü. ygsye az kalmışken artık fen lys konu çalışmasına başladım. son 1 ayda biyoloji lys yaptım sadece tüm biyolojiyi baştan döndüm ve karıştırdığım kısımları ufak ufak not aldım bir deftere, sınava girerken okumuştum mesela 3 soru gelmişti notlarımdan. o notlar olmasa belki şimi çapada değildim

umarım hedefin neyse ona ulaşırsın :* 

14 nisan 19:26