13 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

üniversite sınavı-tarih nasıl çalışılır?

tarih öğretmenimiz kötü,bilgileri eksik veriyor ki tarihte alınan eksta notlar bile yetmez,testlerden falan daha da öğrenilir. mesela iki kaynak var elimde birinde olan bilgi öbüründe olmuyor.konular hakkında en kapsamlı bilgileri hangi kaynaklarda bulurum?onerdiginiz youtube kanalı,test kitabi vs var mi? bir de ygs-lys konularını içeren roman,belgesel öneriniz varsa çok iyi olur.

1. merhaba. tarih için öncelikle ezberci mantıktan uzak durmanızı öneririm. ramazan yetgin'in videoları var youtubeda iyi anlattığını ve çok ince detaylar verdiğini düşünüyorum. yalnız eklemeliyim kendisi kpss'ye yönelik anlattığı için islamiyet öncesi türk tarihinden başlıyor anlatmaya. ilk çağ uygarlıkları vb. yok.

tarih çok ilgi gerektiren ve çok detay barındıran bir bölüm ama bütün olaylar birbiri ile bağlantılı olduğu için yavaş yavaş çözmeye başlarsınız. okyanus yayınları ve palme çok öneriliyor gerçekten iyi kitaplar. ama videolarla mutlaka destekleyin unutursunuz. tekrar yapmayı unutmayın. sözel derslerin tamamı için yardımcı olabilirim.

6 aralık 19:58

2. eklemeyi unuttum osmanlı ve türk tarihi ile ilgili olan belgeseller genelde çok taraflı anlatılıyor. tarafsız olanlını ben bulamadım. bilginize.

6 aralık 19:59

3. (bkz: tarih çalışmak )başlığına bir bakabilirsin fikir vermesi açısından.

6 aralık 20:03

4. Hala zamanınız var, kpss tarih ramazan yetgin. Tek geçerim hala video koyuyorsa. Ben sözelden hazırlanıyordum lys’ye, denemelerde 1 boş ya da 1 yanlışım oluyordu, arada fulluyordum. (Hoş 2 yanlışım çıkmıştı lys’de ://) Aynı zamanda elimdeki lys kaynakları bittikten sonra sınava 2 hafta kala bir kpss tarih kitabı daha bitirmiştim. soruların açıklamalı çözümleri de vardı. Çok yardımcı olmuştu.

Uzattım. Ramazan yetgin diyorum, baştan izleyin. Hiçbir şeyi atlamıyor.

6 aralık 20:25


5. (yazar: pinvick) teşekkürler öncelikle. Bence de ezber yapmak tarih için zaman kaybı çünkü bağlantılar,neden sonuç ilişkisi olmadan ogrenilmiyor

@vanilladreams de ayni kişiyi önermiş onunla çalışıyım o zaman tekrar teşekkürler ikinize de.

Bir de defter tutarak mı çalışmalıyım?bana en mantiklisi bu gibi geldi ancak dediğim gibi tam bilgileri bulamadigim için zor oluyor.mesela yaziyorum konu bitiyor, bulabildiğim artı bilgileri yaziyorum sonra baska bir konuya geçince önceki konu hakkında eksik bilgiler buluyorum ama bu sefer yazacak yer kalmamış oluyor.

6 aralık 20:40

6. (yazar: vanilladreams) olacakti pardon 😅

Anonim teşekkür ederim.

6 aralık 20:42

7. bence sözlüğe bi süre ara vermelisin, çalışmaların için daha iyi olacağı düşüncesindeyim <3

6 aralık 21:06

8. Teşekkürler anonim ama zaten ben burada aşırı vakit geçirmiyorum.aralıklarla yazıp çıkıyorum,içimi bosaltiyorum,kafa dağıtıyorum.oyle bir bağımlılığım Yok zaten :) 

Ama tabi ilerleyen zamanlarda azaltmam gerekirse azaltırım.

6 aralık 21:11

9. tarih öğretmenim bize tarihin beyaz kutusu diye bir kitabı baya önermişti. benim elimde kaynak olduğu için almadım ama inceleyebilirsin.

6 aralık 21:58

10. eşit ağırlıksan genel bir konu çalışmasının ardından bitirebildiğin kadar soru bankası bitir. önemli olan konuyu bilmekten ziyade, soruda bilgileri kullanabilmek üniversite sınavında. tabi bu dediğim tm öğrencisi için geçerli, sözelsen alan dersin  olduğu için daha farklı bir çalışma biçimi gerektirebilir . kpss bilgileri ile hiiç vakit harcama hele alan dersin değilse.

6 aralık 22:14