11 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

üniversite sınavı-tarih nasıl çalışılır?

tarih öğretmenimiz kötü,bilgileri eksik veriyor ki tarihte alınan eksta notlar bile yetmez,testlerden falan daha da öğrenilir. mesela iki kaynak var elimde birinde olan bilgi öbüründe olmuyor.konular hakkında en kapsamlı bilgileri hangi kaynaklarda bulurum?onerdiginiz youtube kanalı,test kitabi vs var mi? bir de ygs-lys konularını içeren roman,belgesel öneriniz varsa çok iyi olur.

1. merhaba. tarih için öncelikle ezberci mantıktan uzak durmanızı öneririm. ramazan yetgin'in videoları var youtubeda iyi anlattığını ve çok ince detaylar verdiğini düşünüyorum. yalnız eklemeliyim kendisi kpss'ye yönelik anlattığı için islamiyet öncesi türk tarihinden başlıyor anlatmaya. ilk çağ uygarlıkları vb. yok.

tarih çok ilgi gerektiren ve çok detay barındıran bir bölüm ama bütün olaylar birbiri ile bağlantılı olduğu için yavaş yavaş çözmeye başlarsınız. okyanus yayınları ve palme çok öneriliyor gerçekten iyi kitaplar. ama videolarla mutlaka destekleyin unutursunuz. tekrar yapmayı unutmayın. sözel derslerin tamamı için yardımcı olabilirim.

6 aralık 2017 19:58

2. eklemeyi unuttum osmanlı ve türk tarihi ile ilgili olan belgeseller genelde çok taraflı anlatılıyor. tarafsız olanlını ben bulamadım. bilginize.

6 aralık 2017 19:59

3. (yazar: pinvick) teşekkürler öncelikle. Bence de ezber yapmak tarih için zaman kaybı çünkü bağlantılar,neden sonuç ilişkisi olmadan ogrenilmiyor

@vanilladreams de ayni kişiyi önermiş onunla çalışıyım o zaman tekrar teşekkürler ikinize de.

Bir de defter tutarak mı çalışmalıyım?bana en mantiklisi bu gibi geldi ancak dediğim gibi tam bilgileri bulamadigim için zor oluyor.mesela yaziyorum konu bitiyor, bulabildiğim artı bilgileri yaziyorum sonra baska bir konuya geçince önceki konu hakkında eksik bilgiler buluyorum ama bu sefer yazacak yer kalmamış oluyor.

6 aralık 2017 20:40


4. (yazar: vanilladreams) olacakti pardon 😅

Anonim teşekkür ederim.

6 aralık 2017 20:42

5. bence sözlüğe bi süre ara vermelisin, çalışmaların için daha iyi olacağı düşüncesindeyim <3

6 aralık 2017 21:06

6. Teşekkürler anonim ama zaten ben burada aşırı vakit geçirmiyorum.aralıklarla yazıp çıkıyorum,içimi bosaltiyorum,kafa dağıtıyorum.oyle bir bağımlılığım Yok zaten :) 

Ama tabi ilerleyen zamanlarda azaltmam gerekirse azaltırım.

6 aralık 2017 21:11

7. tarih öğretmenim bize tarihin beyaz kutusu diye bir kitabı baya önermişti. benim elimde kaynak olduğu için almadım ama inceleyebilirsin.

6 aralık 2017 21:58


8. eşit ağırlıksan genel bir konu çalışmasının ardından bitirebildiğin kadar soru bankası bitir. önemli olan konuyu bilmekten ziyade, soruda bilgileri kullanabilmek üniversite sınavında. tabi bu dediğim tm öğrencisi için geçerli, sözelsen alan dersin  olduğu için daha farklı bir çalışma biçimi gerektirebilir . kpss bilgileri ile hiiç vakit harcama hele alan dersin değilse.

6 aralık 2017 22:14

9. henüz sınav senen değilse, önemli yerleri not tutarak çalışmak aklında kalmasına yol açıcaktır. zaten durmadan tekrar ve tekrar gördüğümüz şeyler, bir süre sonra kanıksamaya başlıyor insan tarih dersini. ben resim çizerek çalışmayı seviyordum, aklımda daha iyi kalıyordu. kendinize en uygun yöntemi bularak çalışabilirsiniz.

bunun dışında, tarihte olay-zaman örgüsü biraz kafa karıştırıcıdır, bazen zamanın ilerleyişi ile olayların gelişme süreci tutmaz, bunları iyice irdeleyip anlamanız yararınıza olacaktır.

eğer sınav seneniz ise, bol test, hatalar üzerinden konu tekrarı. yeni sistemi bilmiyorum ama bir tm olarak, keyfine girdiğim tarih lys'sinde bile iyi net yapıştım çoğu sözel arkadaşıma göre. bol test kısacası, elinize ne geliyorsa çözün.

6 aralık 2017 22:31

10. lisede en nefret ettiğim ders tarihti. hiç çalışmadım ygsye son bir ay kalana kadar sjenjfjff son bir ayda genel bilgileri okudum, özellikle cumhuriyet döneminin üstünde durmuştum iyi ki öyle yapmışım çünkü cumhuriyet ağırlıklı çıkıyor genelde . birde güncel tarihi takip edin 1-2 soru çıkabiliyor

6 aralık 2017 23:09