sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
5 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

üniversite sınavına hazırlanıyorum, denemelerde çok fazla süre sıkıntısı çekiyorum. neler yapabilirim?

aranızda üniversite sınavına hazırlanan veya yakın zamanda hazırlanmış kaç kişi var bilmiyorum ama sormak istedim. bu yıl ilk senem, bu sene halletmek mezuna kalmamak istiyorum çünkü kendimde buna yeterli enerjiyi göremiyorum. eşit ağırlık öğrencisiyim. yeni sistemde 120 soru 135 dakika. eşit ağırlık öğrencisi olduğum için fene 2 dakika bakıyorum en fazla o da sınav sonunda sürem kalırsa. onun için fen dışında 100 sorudan sorumluyum diyebiliriz. türkçe 40 soru. çözerken çok fazla bunalıyorum. sıkılıyorum paragrafları okurken. netlerim türkçede 35 in altına inmiyor ama 50 dakikamı alıyor en az. en son girdiğim denemede 65 dakikamı falan aldı çünkü bir türlü toplayamadım kafamı.135 dakikanın 65 dakikası türkçeye gitti, 25 dakikası 20 soru olan sosyal testine gitti. son 45 dakikada da matematiğe baktım ama matematikte çok yavaşım. bu yüzden 45 dakikada en fazla 20 soruya bakabildim, zaten bakabildiklerimin de hepsini yapamadım. her denemede böyle oluyor, matematikte bakamadığım sorular çok fazla oluyor. denemeden sonra tekrar bakınca en az +10 soru daha yapıyorum. böylece netim 25 civarına çıkıyor. yani tam hedeflediğim net. ama sınav esnasında bakamadığım için 15 nette kalıyorum. ne yapabilirim, yardımcı olur musunuz?

1. kesinlikle bölüm denemesi çözmelisin. ben bölüm denemelerine başlamadan önce türkçeyi 45 dakika civarında bitiriyordum şu an 35'e düşürdüm. evde çözeceksen sınav atmosferini mutlaka oluştur. kalkıp ara verme, ben mesela belirli bir süre koyuyorum örnek 35 dakika olsun, 35 dakika dolunca her şeyi bırakıyordum ve kalan sorulara bakamadığım için sanki o kadar net yapmışım gibi hesaplıyordum. kesinlikle çok sinir bozucuydu ve zamanla yarışmaya başladım bu seferde. ayrıca turlayarak gitmeyi deneyebilirsin. bir soruyu ilk okuduğunda anlamıyorsan kısa bir göz at, yine anlamadığın zaman hemen geç, arkaplanda beynimiz o soruyla uğraştığı için tekrar dönünce çözmesi çok daha kolay oluyor. matematik için yine bölüm denemesi tavsiye ederim.

12 mart 18:20

2. bu arada ben de sosyali ve feni hızlıca yapıyorum, zaten kolay bitiyor ve ben kimya, biyoloji biliyorum biraz, fende tüm sorulara bakmıyorum. matematiğe çok zaman ayırıyorum yukarıda bir süslü bahsetmiş.

12 mart 18:25

3. Çok teşekkür ederim. (yazar: Seftali) ve (yazar: Kizilkahve) tavsiyeleriniz benim için çok değerli. Sınavdan sonra tekrar baktığımda 25 nete çıkaramasam matematiği gam yemeyeceğim ama yapabileceğim sorular varken o soruları sırf süre yüzünden yapamamak canımı çok sıkıyor. Bölüm denemelerine ağırlık vereceğim bundan sonra o zaman.

12 mart 18:32


4. ben de iki yıl önce girdim sınava süslücüm. öncelikle bence ne çözersen çöz yanında kronometren olsun. ben özellikle son dönemde sürekli kronometreyle çalışmaya başladım. zaten genelde 1 2 testle kalmıyor 5 6 test çözülüyor, nerdeyse 80 90 soru eder. ilk zamanlarda tüm soruları yapınca, kronometrendeki süreyi yaz testlerinin başına. böyle böyle otokontrolle hızlanmaya başlayacaksın. diğer süslünün dediği gibi bölüm denemelerinde de yine kronometreyle çözersen gittikçe süreyi kısaltırsın.

ayrıca ben girdiğim denemelerde de türkçe-fen-matematik-sosyal sırasıyla çözüyordum (sayısalcıyım). kendine uygun sıralamayı bulman da önemli. özellikle türkçeyi bitirince hemen saate bakıp ayırdığım süreyi başına yazardım. çünkü bende de türkçe ve bazen matematik görece uzun zaman alıyordu. turlama taktiğiyle çözüyordum. bu gibi kendinize uygun teknikleri edindikçe de hızlanırsınız. bol başarılar :)

12 mart 19:18

5. (yazar: Nagis) çok teşekkürler, turlama tekniğini deneyeceğim bir sonraki denememde. Kronometre olayına da önem göstereceğim

12 mart 22:23