6 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

üniversite sınavına hazırlanıyorum, denemelerde çok fazla süre sıkıntısı çekiyorum. neler yapabilirim?

aranızda üniversite sınavına hazırlanan veya yakın zamanda hazırlanmış kaç kişi var bilmiyorum ama sormak istedim. bu yıl ilk senem, bu sene halletmek mezuna kalmamak istiyorum çünkü kendimde buna yeterli enerjiyi göremiyorum. eşit ağırlık öğrencisiyim. yeni sistemde 120 soru 135 dakika. eşit ağırlık öğrencisi olduğum için fene 2 dakika bakıyorum en fazla o da sınav sonunda sürem kalırsa. onun için fen dışında 100 sorudan sorumluyum diyebiliriz. türkçe 40 soru. çözerken çok fazla bunalıyorum. sıkılıyorum paragrafları okurken. netlerim türkçede 35 in altına inmiyor ama 50 dakikamı alıyor en az. en son girdiğim denemede 65 dakikamı falan aldı çünkü bir türlü toplayamadım kafamı.135 dakikanın 65 dakikası türkçeye gitti, 25 dakikası 20 soru olan sosyal testine gitti. son 45 dakikada da matematiğe baktım ama matematikte çok yavaşım. bu yüzden 45 dakikada en fazla 20 soruya bakabildim, zaten bakabildiklerimin de hepsini yapamadım. her denemede böyle oluyor, matematikte bakamadığım sorular çok fazla oluyor. denemeden sonra tekrar bakınca en az +10 soru daha yapıyorum. böylece netim 25 civarına çıkıyor. yani tam hedeflediğim net. ama sınav esnasında bakamadığım için 15 nette kalıyorum. ne yapabilirim, yardımcı olur musunuz?

1. Merhaba. Ygs'de sayisalda 5k yaptim, sosyal kendi alanim olmadigi icin 15-20 soru yetti bana. Ayni sey sizde fen icin gecerli. En buyuk problemim yavas olmamdi benim de. İse gercekten bunu halledeceginize inanarak baslayin.

Turkce en iyi derslerimden biriydi hep, ama cok yavas okurdum. Bunu halledebilmek icin mega hafiza hizli okuma setini almistim, asiri hizlandirmasa da en azindan 45 dakikaya indirmemi sagladi. Rakiplerimden yirmi bes dakikada cozebilen vardi, ama boyle muthis bir hizda cozmek yanlislari da beraberinde getiriyor. Ben biraz garanticiydim hep. Bu yuzden 40 ila 50 dakika arasina indirdikten sonra daha fazla mental acidan yormayin kendinizi. Bu oldukca yeterli cunku.

Fene ben hep 40 dakika ayirdim kafadan. Siz de sosyal icin bunu yapabilirsiniz, cunku gercekten katsayisi oldukca degerli. Yine yirmi dakikada cozup fulleyen rakiplerim vardi, ama ben kendimi hicbir zaman karsilastirmadim. Cunku sure arttirmak gibi bir derdim yoktu. Onemli olan sinavi sindire sindire cozebilmek.

Matematige gelince... biliyorsunuz bizim donemimizde soru sayisi kadar suremiz vardi, sizde bu sure daha fazla. Ben buna ragmen matematige kafadan 1 saat ayiriyordum. Her seyi geciyorum, ygs'de matematigin on sorusu minimum iki dakikada cozulecek zorlukta oluyor. Ben mezuna kaldigim yil da, 12. Sinifta da 39 net yaptim. Bunu kesinlikle suna borcluyum: sinava girmeden once de denemelerde uzun uzun soru uzerine dusunmeye alisiktim. fazla zaman ayirdigim zaman telas yapmiyordum. Rakiplerimse hep 30-40 dakika arasinda bitirdiginden; sinav heyecani ve soru zorluklari isin icine girince ve haliyle sure sikintisi yasayinca, cogu insani maalesef bir telas aliyor. hele de matematigin sonundaki cok zor sorulara sira gelince, o telas dusunmeyi engelliyor. İnanin bana, onemli olan sakince dusunebilmek.

fen icin bir esit agirlikciya verebilecegim onerim maalesef yok. Soru sayisi suanda 20 mi 40 mi bilmiyorum, surekli degisti. ama eger 40 ise 15 dakika ayirip elinizden geleni yapmak size yetecektir. 

12 mart 18:15

2. kesinlikle bölüm denemesi çözmelisin. ben bölüm denemelerine başlamadan önce türkçeyi 45 dakika civarında bitiriyordum şu an 35'e düşürdüm. evde çözeceksen sınav atmosferini mutlaka oluştur. kalkıp ara verme, ben mesela belirli bir süre koyuyorum örnek 35 dakika olsun, 35 dakika dolunca her şeyi bırakıyordum ve kalan sorulara bakamadığım için sanki o kadar net yapmışım gibi hesaplıyordum. kesinlikle çok sinir bozucuydu ve zamanla yarışmaya başladım bu seferde. ayrıca turlayarak gitmeyi deneyebilirsin. bir soruyu ilk okuduğunda anlamıyorsan kısa bir göz at, yine anlamadığın zaman hemen geç, arkaplanda beynimiz o soruyla uğraştığı için tekrar dönünce çözmesi çok daha kolay oluyor. matematik için yine bölüm denemesi tavsiye ederim.

12 mart 18:20

3. bu arada ben de sosyali ve feni hızlıca yapıyorum, zaten kolay bitiyor ve ben kimya, biyoloji biliyorum biraz, fende tüm sorulara bakmıyorum. matematiğe çok zaman ayırıyorum yukarıda bir süslü bahsetmiş.

12 mart 18:25


4. Çok teşekkür ederim. (yazar: Seftali) ve (yazar: Kizilkahve) tavsiyeleriniz benim için çok değerli. Sınavdan sonra tekrar baktığımda 25 nete çıkaramasam matematiği gam yemeyeceğim ama yapabileceğim sorular varken o soruları sırf süre yüzünden yapamamak canımı çok sıkıyor. Bölüm denemelerine ağırlık vereceğim bundan sonra o zaman.

12 mart 18:32

5. ben de iki yıl önce girdim sınava süslücüm. öncelikle bence ne çözersen çöz yanında kronometren olsun. ben özellikle son dönemde sürekli kronometreyle çalışmaya başladım. zaten genelde 1 2 testle kalmıyor 5 6 test çözülüyor, nerdeyse 80 90 soru eder. ilk zamanlarda tüm soruları yapınca, kronometrendeki süreyi yaz testlerinin başına. böyle böyle otokontrolle hızlanmaya başlayacaksın. diğer süslünün dediği gibi bölüm denemelerinde de yine kronometreyle çözersen gittikçe süreyi kısaltırsın.

ayrıca ben girdiğim denemelerde de türkçe-fen-matematik-sosyal sırasıyla çözüyordum (sayısalcıyım). kendine uygun sıralamayı bulman da önemli. özellikle türkçeyi bitirince hemen saate bakıp ayırdığım süreyi başına yazardım. çünkü bende de türkçe ve bazen matematik görece uzun zaman alıyordu. turlama taktiğiyle çözüyordum. bu gibi kendinize uygun teknikleri edindikçe de hızlanırsınız. bol başarılar :)

12 mart 19:18

6. (yazar: Nagis) çok teşekkürler, turlama tekniğini deneyeceğim bir sonraki denememde. Kronometre olayına da önem göstereceğim

12 mart 22:23