sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
25 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

üniversite seçiminde nelere dikkat etmeliyim?

araştırıyorum. birçok yerden okudum,öğretmenlere de danışıyorum ancak çok da yardımcı olamıyorlar. sizce nelere dikkat edilmeli? keşke bunu araştırsaydım dediğiniz şeyler oldu mu?

1. Özel üniversitelerin burslu öğrencilere verdiği imkanları mutlaka araştırın. Bazılarında yurtlar vs de burs oranında düşüyormuş. Aşırı pişman olmuştum. Üniversite önemli değil bölüm önemli diyenlere de kendinizi aşırı soyutlayan bir insan değilseniz kulak asmayın. Üniversite ve şehir çok önemli. Zira üniversite hayatımın son yılı gün sayıyorum kurtulmak için. İmkanları fazla olan bir şehirde okumak uzun vadede de kısa vadede de sizin için daha iyi olacaktır. Dil ve erasmus imkanını da değerlendirin mutlaka. Olmasa da olur gibi geliyor ama aslında büyük bir imkan.

15 nisan 12:42

2. Öncelikle istediğiniz bölüme/bölümlere karar verin. Sonra da o bölüm/bölümler hangi üniversitelerde okunmalı onları araştırın. Onları da bulduktan sonra okulların imkanlarını, çevresini, şehrini, ulaşımını falan araştırın. Şehir dışına çıkmak istiyor musunuz onu düşünün. Bunlar önemli. Özel okul düşünüyorsanız bütçe kısmını da düşünün.

15 nisan 12:52

3. uluslararası ilişkiler düşünüyorum. şehir dışına çıkarım,evet ancak ankara ve istanbul dışında bu bölümü okumak pek de avantajlı olmaz bence.bu doğru mu yoksa kendimi gereksiz yere kısıtlamış mı oluyorum şehir açısından?

eğitim kadrosu kesinlikle çok önemli ancak iyi olup olmama kriterleri nedir?mesela bir hocam''eğer profesör çoksa asla tercih etmeyin çünkü profesörler ders falan anlatmaz''diyor.Bu doğru mu? ve bunun gibi başka nelere dikkat etmem gerekir?

mesela akademisyenlerin başarılarına baktım diyelim, özgeçmişi dolu olan herkes başarılı mıdır ki?bilgisiz bir şekilde araştırdığım eğitim kadrosu bana her türlü cezbedici gelir sanırım.

devlette kadro artık çok kötü deniyor, özele mi yönelmeliyim?hangisi daha avantajlı ve eğer özel olmazsa iyi devletler hiç mi yok?

15 nisan 12:59


4. Sbf uluslar mezunu tüm arkadaşlarım bölümü okuduğuna pişman, iş imkanı vs bölüm birincisi için bile iki üç sene sonra anca olabilen bir şey. Yine de sizin tercihiniz ama çok da rahat iş bulamıyorlar. Özel isterseniz burs durumuna okulun yurduna, yurt olmazsa nerede kalabileceğinize ve maddi durumunuzun buna yetip yetmeyeceğine bakın. Kadro zaten çok önemli. Ki proflar gayet de gelip ders anlatıyor, bizimkiler asistanlarına sadece pratik çözdürürdü sene içinde iki kez o kadar. Okulun geçme notuna bakın. İngilizceyi nasıl verdiğine bakın zira uluslar öğrencisi için ingilizce önemli olucak. Bütünleme mi var yaz okulu mu var hiçbir yok mu bunlara da bakın sonra okul uzatma sebebiniz olmasın bunlar. Hakkınızda hayırlısı

15 nisan 13:24

5. Eğitim kadrosu kesinlikle yazmışlar ama yine yazıyım. Bizde Prof çok ve derslere kendileri geliyor nadiren olmadıklarında asistan gönderiyorlar. O hocanızı çok takmayın sallamış. Hocaların akademik çalışmalarına vs bakabilirsiniz. Kendi sayfalarında yazar hepsi. Küçük okulları yazmayın derim (3 5 yıllık olanlar) eğitim kadrosu, aldıkları eğitim, lab koşulları çok yetersiz. 

15 nisan 13:55

6. Bence ek olarak o okuldan bir öğrenciyle sosyal medyadan iletişime geçin,ne kadar sayko hoca var öğrenmiş olursunuz hem.

15 nisan 14:01

7. anlamadığım şey şu tmden giren biri için zaten çok seçenek yok ama olan 3-5 seçeneğinde iş imkanı yok deniyor.

ua da iş imkanı yok,hukukta yığılma oluyor(diğerlerine göre daha avantajlı olsa da asla istediğim bir bölüm değil)işletme falan yine hep aynı ki benim kendime yakın bulduğum tek bölüm uluslararası ilişkiler.

cidden koç,sabancı gibi adı olan üniversitelerin dışında bir yerde okuyunca kendimi geliştirsem bile açıkta mı kalırım?

işsiz kalmak için çalışıyormuş gibi hissediyorum böyle yorumları gördükçe.

verilen eğitim değil de sonradan sağladığı kolaylıklar için mi iyi özellere yönelmeliyim?yoksa her ikisi de özelde mi mevcut?

15 nisan 14:04


8. hukuk için konuşayım işsiz kalmazsınız ama legal500 listesindeki bürolara girmezseniz senelerce 2.000-3.000 lirayla çalışırsınız büyük ihtimalle. bence avukatlık yapacak insanın sömürülmemesi için iki seçenek var: ya birkaç sene deneyim kazanıp sonra kendi büronuzu açacaksınzı ya da bu legal500 bürolarında iyi performanslar gösterip uzun vadede ortaklığa oynayacaksınız. serbest avukatlık için konuşuyorumç kamuda da iyi maaş veriyorlar aslında spk'ya falan girmek çok iyi mesela. 

eğer kalabalığı içinde silinip gitmek istemiyorsanız koç, gsü, bilkent, bilgi zaten işinizi görür. bunların puanı sizin için yüksek kalıyorsa istanbul, ankara, bahçeşehir, yeditepe, kadir has,  belki kültür, hacettepe + çok çok iyi ingilizce. kurgusal dava ya da tahkim yarışmaları gibi şeylere aktif katılmak, elsa falan kasmak + bol bol yaz stajı hatta bir yazda birden çok staj. imkanınız varsa yurtdışında yaz okulu, erasmus, exchange. ha ben kurgusal dava tırıvırıları ve yaz stajlarının çok matah şeyler olduğunu düşünmüyorum ama istanbul'un büyük büroları için göz boyayan şeyler çünkü baktıkları şeyler = ne kadar iyi ingilizce biliyorsun + gece gündüz çalışmaya hazır mısın. o yüzden yaz stajı çok önemli. 

uluslararası ilişkiler ve işletmeye gelince bence top üniversitelerde okumayacaksanız, bunun yerine hukuk okumak daha manktıklı. 

çok prof varsa uzak dur mantığına katılmıyorum. gerçi genç hocalar ders anlatma ve öğretme konusunda proflara göre daha istekli oluyor kesinlikle katılıyorum ama kadro da üniversiteye bir prestij sağlıyor ve siz o prestijle daha rahat iş buluyorsunuz. kadrosu proflarla dolu olmayıp da prestijli olan bir tek koç hukuk var. 

15 nisan 14:14

9. ben üstteki anonim biraz hukuk özelinde konuştum, sorunuza dönersek bence üniversite seçiminde kampüs çok önemli. hem arkadaşlık ilişkileri, hem günlük konfor, hem de üninin size sağladığı imkanlar bakımından. şehir üniversitesinde okumayarak ve kampüste yurtta kalarak çok iyi bir karar verdiğimi düşünüyorum. 

15 nisan 14:16

10. Tm de okunacak bölümlerde sayılı üç beş üniversite dışında okumanızı önermem iş bulabilmeniz açısından. Ki siyasal kötü bir fakülte değil buna rağmen iş bulmak için iki üç sene harcıyorlar. Ve bir çoğunun söylediği, sadece uluslar mezunları değil iktisat vs de dahil keşke mezun olduğumuzda bölüm mezunu değil de meslek sahibi olarak mezun olsaydık. Hukuk da eğer kendinizi geliştirmezseniz ya da hakim savcı kurum avukatı olmazsanız para kazanacağınız bir bölüm değil zaten. Özelde okuyacaksanız koç sabancı bilkent devlette de odtü, belki siyasal. Ve kesinlikle dil(ler) öğrenmeniz gerekiyor uluslar için. İlginizi çekiyorsa psikolojiyi de araştırın derim.

15 nisan 14:46