33 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

üniversite seçiminde nelere dikkat etmeliyim?

araştırıyorum. birçok yerden okudum,öğretmenlere de danışıyorum ancak çok da yardımcı olamıyorlar. sizce nelere dikkat edilmeli? keşke bunu araştırsaydım dediğiniz şeyler oldu mu?

1. Özel üniversitelerin burslu öğrencilere verdiği imkanları mutlaka araştırın. Bazılarında yurtlar vs de burs oranında düşüyormuş. Aşırı pişman olmuştum. Üniversite önemli değil bölüm önemli diyenlere de kendinizi aşırı soyutlayan bir insan değilseniz kulak asmayın. Üniversite ve şehir çok önemli. Zira üniversite hayatımın son yılı gün sayıyorum kurtulmak için. İmkanları fazla olan bir şehirde okumak uzun vadede de kısa vadede de sizin için daha iyi olacaktır. Dil ve erasmus imkanını da değerlendirin mutlaka. Olmasa da olur gibi geliyor ama aslında büyük bir imkan.

15 nisan 12:42

2. Eğitim kadrosu, eğitim kadrosu, eğitim kadrosu. Buna baktım, baktığım için çok mutluyum. Bir de hangi bölüm? Ona göre özel veya devlet hakkında konuşmak lazım. 

15 nisan 12:51

3. Öncelikle istediğiniz bölüme/bölümlere karar verin. Sonra da o bölüm/bölümler hangi üniversitelerde okunmalı onları araştırın. Onları da bulduktan sonra okulların imkanlarını, çevresini, şehrini, ulaşımını falan araştırın. Şehir dışına çıkmak istiyor musunuz onu düşünün. Bunlar önemli. Özel okul düşünüyorsanız bütçe kısmını da düşünün.

15 nisan 12:52


4. uluslararası ilişkiler düşünüyorum. şehir dışına çıkarım,evet ancak ankara ve istanbul dışında bu bölümü okumak pek de avantajlı olmaz bence.bu doğru mu yoksa kendimi gereksiz yere kısıtlamış mı oluyorum şehir açısından?

eğitim kadrosu kesinlikle çok önemli ancak iyi olup olmama kriterleri nedir?mesela bir hocam''eğer profesör çoksa asla tercih etmeyin çünkü profesörler ders falan anlatmaz''diyor.Bu doğru mu? ve bunun gibi başka nelere dikkat etmem gerekir?

mesela akademisyenlerin başarılarına baktım diyelim, özgeçmişi dolu olan herkes başarılı mıdır ki?bilgisiz bir şekilde araştırdığım eğitim kadrosu bana her türlü cezbedici gelir sanırım.

devlette kadro artık çok kötü deniyor, özele mi yönelmeliyim?hangisi daha avantajlı ve eğer özel olmazsa iyi devletler hiç mi yok?

15 nisan 12:59

5. dersleriniz nasıl bilmiyorum. aynı zamanda hukuk mühendislik tıp gibi bir meslek düşünmüyorsanız üniversite tercihi yapmanızı öneririm. boğaziçi, bilkent, koç, sabancı gibi. sonuçta okuduğunuz bölümün işini yapmak zorunda değilsiniz. ve bu okulların adı var. o yüzden bir sivrilme oluyor. yabancı dilinizin iyi olması gerekiyor. ve özellikle başka özel üniversiteye gitmemenizi öneririm. tabi bu genelleme. ama maltepe hukuk ne mesela? ülkenin seviyesi düşük? aydın? arel üniversiteleri ne mesela? ne kadar kadrosu iyi olsa da boğaziçi, bilkent, koç, sabancının önüne geçemez. bunu göz önünde bulundurun idealiniz yoksa. ve gerçekçi olun. özel üniversiteler özellikle çok boş ülkemizde. bilgi üniversitesi ile arel üniversitesinin hiçbir farkı yok. emin olun. ilerde beni niye işe almıyorlar ben neden çok para kazanamıyorum demek istemiyorsanız üniversite tercihi yapın. kaliteli okullara gidin. kaliteli insanlarla görüşün. maddi durumunuz iyi değilse bile çalışıp para biriktirip yurtdışı tecrübesi yaşayın.

15 nisan 13:13

6. Sbf uluslar mezunu tüm arkadaşlarım bölümü okuduğuna pişman, iş imkanı vs bölüm birincisi için bile iki üç sene sonra anca olabilen bir şey. Yine de sizin tercihiniz ama çok da rahat iş bulamıyorlar. Özel isterseniz burs durumuna okulun yurduna, yurt olmazsa nerede kalabileceğinize ve maddi durumunuzun buna yetip yetmeyeceğine bakın. Kadro zaten çok önemli. Ki proflar gayet de gelip ders anlatıyor, bizimkiler asistanlarına sadece pratik çözdürürdü sene içinde iki kez o kadar. Okulun geçme notuna bakın. İngilizceyi nasıl verdiğine bakın zira uluslar öğrencisi için ingilizce önemli olucak. Bütünleme mi var yaz okulu mu var hiçbir yok mu bunlara da bakın sonra okul uzatma sebebiniz olmasın bunlar. Hakkınızda hayırlısı

15 nisan 13:24

7. uluslararası ilişkiler öğrencisi için sadece ingilizce yetmiyor bu arada

15 nisan 13:28


8. Eğitim kadrosu kesinlikle yazmışlar ama yine yazıyım. Bizde Prof çok ve derslere kendileri geliyor nadiren olmadıklarında asistan gönderiyorlar. O hocanızı çok takmayın sallamış. Hocaların akademik çalışmalarına vs bakabilirsiniz. Kendi sayfalarında yazar hepsi. Küçük okulları yazmayın derim (3 5 yıllık olanlar) eğitim kadrosu, aldıkları eğitim, lab koşulları çok yetersiz. 

15 nisan 13:55

9. Bence ek olarak o okuldan bir öğrenciyle sosyal medyadan iletişime geçin,ne kadar sayko hoca var öğrenmiş olursunuz hem.

15 nisan 14:01

10. anlamadığım şey şu tmden giren biri için zaten çok seçenek yok ama olan 3-5 seçeneğinde iş imkanı yok deniyor.

ua da iş imkanı yok,hukukta yığılma oluyor(diğerlerine göre daha avantajlı olsa da asla istediğim bir bölüm değil)işletme falan yine hep aynı ki benim kendime yakın bulduğum tek bölüm uluslararası ilişkiler.

cidden koç,sabancı gibi adı olan üniversitelerin dışında bir yerde okuyunca kendimi geliştirsem bile açıkta mı kalırım?

işsiz kalmak için çalışıyormuş gibi hissediyorum böyle yorumları gördükçe.

verilen eğitim değil de sonradan sağladığı kolaylıklar için mi iyi özellere yönelmeliyim?yoksa her ikisi de özelde mi mevcut?

15 nisan 14:04