yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  24 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  üniversitede hiç yurtdışına çıkmamış olmak eksiklik midir ?

  süslüler benim bir kuzenim var mühendislik okuyor, çok da başarılı, iyi bir üniversitede. tüm arkadaşları yazın ya da tatillerde work and travel, interrail, yurtdışı gezileri, stajlar derken bir sürü ülkeyi gezme imkanı buluyorlar. ailesinin durumu buna müsait olmadığı için kendini çok eksik hissettiğini söyledi bana. herkes bir yerlere giderken, kendini geliştirip bir yerler görürken hayatta eksik kaldığımı düşünüyorum dedi. ben de ilk yurtdışı gezisini üniversite son sınıfta yapmış bir ablası olarak kesinlikle böyle bir şeye gerek olmadığını, kendini eksik hissetmemesini söyledim ama sanki gençken yapmam gereken bir şeymiş bunlar ben de eksik kalıyormuş gibi hissediyorum herkes ordan oraya koşarken dedi. arkadaşları hadi beraber interrail yapalım dediklerinde gelemeyeceğimi söylemek çok hayal kırıcı oluyor dedi. sürekli ısrar ediyorlarmış hadi sen de gel 10 bin lira bulunmayacak para değil diye. çok sinir oluyorum ben bu düşüncesiz yeni nesile. sanki kendileri kazanıyor o 10 bin lira parayı. o parayla 4 sene okuyan insanlar var. asıl takıldığı şey sanırım ülke görmek değil de ilerde iş hayatında bunların onu geriye atacağını düşünmesi. siz ne düşünüyorsunuz, sizce üniversitede bu şekilde geziler ne derece önemli ?

  1. Özellikle genç yaşta önemli olduğunu düşünüyorum. Ama elden gelmiyorsa yapacak bir şey, elbet ileride kendi çalışıp gidebilir.

  23 nisan 11:41

  2. Degildir suslu, tabi ki hicbir ulke gormeden çanta koleksiyonu yapana gulerim. Ama bu isler imkan meselesi. Herkes kendi zamanina gore yaşar, ben de yapıyorum yapmamaya çalışıyorum, ama insan kendini kimseyle kıyaslamamalı. Herkes o sanslilardan değil daha universitede onlarca -hadi onlarcayi da birak 2 de yeter bana- universite gezsin

  23 nisan 12:00

  3. Değil kesinlikle, öve öve bitiremedikleri yurtdışının dil hariç çok da bir farkı yok.

  23 nisan 12:02

  4. 3.anonimcim, Ben yurtdışında 3 ay staj yaptım geldim, merak etmeyin boş gidip boş dönmemişim ki şu an gayet iyi bir yerde işim var. 

  Kendini eksik hissetmemesini “gez eğlen dolaş” mantığının iş hayatıyla alakası olmaması konusunda söyledim. Farklı bir şeyler görmek elbet avantajdır ama benim zamanımda sınıfın belki %5’i gidebiliyordu böyle gezilere. Şimdi Bölüm olarak belki en az maaş alanımız 6-7 bin alıyordur. Yurtdışı görmeyince eksik kalmamışlar demek ki iş hayatından. Sosyalini bilmem de. 

  23 nisan 12:17

  5. ben de çıkamadım maddi olanaklar el vermedi. hem çalışıp hem okudum babam yok annem ev hanımıydı okulu zor bitirdim. yurt dışı falan hayaldi. bunun bir eksiklik olduğunu belirtmeniz de güzel olmuş sağolun . cidden anlayışsız insanlardan nefret ediyorum ya. keşke hepimiz ağzımızda altın kaşıkla doğsaydık sizin gibi özür dileriz.

  23 nisan 12:31

  6. maddi imkanlar el vermiyorsa yapacak bir şey yok fakat eksikliktir süslü. bu arada 5.anonimin “öve öve bitiremedikleri yurt dışında hiçbir şey yok” yorumu bende bir şok etkisi yarattı. çok yazık, gerçekten trajikomik bir yorum. keşke böyle kültürden, seyahatten, öğrenmekten anlamayan insanlar yerine gerçekten yeni şeyler keşfetmek isteyen insanlar gidebilse yurt dışına. 

  23 nisan 12:31

  7. süslü kuzenine söyle eksiklik falan değil mis gibi de iş buldum. erasmus ya da gezip tozmaya gidilen geziler cv ye bir şey katmıyor üzgünüm. dil okulu olur orada farklı bir eğitim için gitmek olur onu anlarım da interrail falan işle alakalı şeyler değil. işe girince bol bol gezer umarım. o arkadaşlarını da salsın, onlardan arkadaş olmaz.

  23 nisan 12:33

  8. olaya neden sadece “iş bulmak” olarak bakıp “eksiklik değil” diye sığ yorumlar yapıyorsunuz ki? üniversite mezunu bir insanın türkiye’den başka bir coğrafya, insan, kültür, toplum görmemiş olması evet ciddi bir eksikliktir. başka bir ülkeye gidip sizin deyiminizle “boş boş gezmek” bile insana çoook şey katar. fakir edebiyatı yapmanın lüzumu yok. 

  23 nisan 12:36

  9. Bu ülkede çoğu öğrenci bırakın yurtdışını kendi yaşadığı şehirden başka şehir göremiyor, doğusaysa deniz göremiyor siz gelmiş burada abuk subuk konuşuyorsunuz. İmkanı olan için güzel tabii ki dünyanın her bucağını görmek ama herkesin hayatı o kadar toz pembe değil. Erasmus falan da kariyerinize olumlu/olumsuz etki etmez. Sanki gidip bir sene cambridge’te eğitim alıyorsunuz. Ayrıca burada yurtdışı gördüm diyenlerin de çoğu avrupa görmüştür ve yurtdışı algısı o kadardan ibarettir. Burnunu sınır kapısından dışarı sokan da kendini bir şey sanıyor. Ona bakarsan beğenmediğiniz YouTubeberlar hepinizden vizyonlu çünkü hepsi ayda bir yurtdışına gidiyor. Ezgi fındık falan almış yürümüş zaten. Tee allahım kafalara bak.

  23 nisan 12:55

  10. Bunun gururla falan alakası yok ülke şartlarından bir haber anonim. Ben diyorum ki hakkari’de yalan bir çocuk ankara’ya okumaya gitse oradan ilerisini göremiyor çünkü parası y o k. Sanırsın hepimiz norveç’te yaşıyoruz imkanlar gani de millet elinin tersiyle itiyor. Ayrıca ben gittim yurtdışına ama ülkenin geneli için konuşuyorum. Herkesin hayatı sizinkiler toz pembecik değil. Sorudaki öğrenciye 10 bin tl nedir diyen arkadaşları varmış siz de o tayfadansınız işte.

  23 nisan 13:00