7 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

30 yaşından sonra yabancı dil hâkimiyeti?

yaşa takılmayın, 25 de olabilir, 35 de, 40 da. 30 yaşında olduğum için onu seçtim. yetişkinlikte bir dili öğrenmeye başlayıp veya az çok bilinen bir dilin seviyesini artırmaya çalışıp da dile hâkim olmayı başarabilen var mı? ama bayağı hâkimiyetten söz ediyorum, "kendimi idare edecek kadar, konuşmam kötü ama..." vs. kabul etmiyorum. :) gaza ihtiyacım var da, keşke "tabii oğlum, manyak mısın?" deseniz, kendinizden örnekler verseniz... çabalıyorum ama bazen motivasyonum düşüyor. yurt dışına git, demeyin, yerleşik bir düzenim var; bozmam şimdilik mümkün değil. sevgiler.

1. teyzem 52 yaşından sonra ingilizce öğrendi. emeklilikten sonra napıcam evde ben evde oturamam diye kursa başladı kurs arkadaşları 20li yaşlarındaydı hep o yüzden çok enerji dolmuştu. bütün gün boş olduğu için kurstan sonra da bol bol pratik yaptı kitaplar okudu whatsapptan tüm yeğenlerine ingilizce mesajlar yazdı bu yaz arkadaşlarıyla ingiltereye gitti grubun tercümanlığını yapmış havalı havalı anlatıyor şimdi.

benim ispanyolca kursumda da 35 yaşında bi arkadaşım vardı bu 3. yabancı diliymiş b2 seviyesinde bıraktık kursu ve birer marquez çevirmeni olamadık belki ama iyi dereceye gelmiştik.

aynı kursta türkçe sınıfında 64 yaşında koreli bir teyze vardı kızı bi türkle evlenmiş buraya yerleşmiş torunlarımla türkçe de konuşabilmek istiyorum diye kursa başlamış 1 yılın sonunda tane tane konuşursan günlük hayatta sohbete çok rahat dahil olabiliyordu.

ben de böyle giderse ölene kadar dil öğrenen insanlardan olacağım çünkü çok zevk alıyorum. sadece yaşla da değil çok dil öğrenince yeni dil öğrenmek biraz zorlaşabiliyor ama imkansız değil kesinlikle.

bol şans:)

12 ocak 21:02

2. Tabiki yapabilirsin. Okulda verilen temel ingilizce eğitimine sahip eniştem 40 yaşından sonra azmedip ana dili gibi akıcı konuşmaya başladı. Bunun için bolca speaking kursuna gitti, yabancı kişilerle konuştu sürekli. Bence başarabilirsin, istemen yeterli :)

12 ocak 21:07

3. Annem 47 yaşında, 3 sene önce anadil harici 4. Dili olacak olan ispanyolcaya başladı, geçen sene gittiğimiz tatilde barselona'da polislerle ülkenin siyasi durumu hakkında sohbet ediyordu jfjfjf kesinlikle yapılabilir kolay gelsin size de <3

12 ocak 21:10


4. harikasınız, çok iyi geldi bu hikâyeler, teşekkür ederim.

12 ocak 21:11

5. Ben yurtdisinda yasiyorum, burda okudum. Okul boyunca dunyanin her yerinden hocalarim oldu. Bircogu muhtemelen 30larinda yerlesti buraya. Hepsi de dogal olarak dili konusabiliyolar. Kimi akici, kimi degil, kiminde de agir aksan var ama sonucta ogrenip uygulamaya koyabilmisler.

Ben bu isin kiside bittigine inaniyorum. Tabi ki ogrenebilirsiniz, hem de iyi bi sekilde. Yurtdisina git deme demissiniz ama en ust seviyelere cikarmanin, ogrenmenin yolu maalesef o. Kurslarda ogrenilenler bi sure sonra kullanilmayip tazeligini yitirebiliyo. Ama yurtdisinda mecbur kaliyosunuz. Surekli ogreniyosunuz.

Simdiden basarilar!

12 ocak 21:12

6. biri a2, biri b2-c1 seviyesinde iki yabancı dil biliyorum, b2-c1 olanıyla işim gereği de bayağı içli dışlı olduğumdan unutma korkum pek yok ama istediğim hıza ulaşamadığımdan umudum biraz kırılmıştı sanırım. biraz daha yoğunlaşmam gerekiyor, hatta hep yoğun kalmam gerekiyor anladığım kadarıyla :)

12 ocak 21:17

7. teşekkürler (yazar: diemunchnerin)

12 ocak 21:18