sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  12 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  ailemle aynı şehirde üniversite okuyacağım ama yurda çıkmak istiyorum sizce nasıl bir karar?

  kendi başıma bir yerlere uyum sağlamayı öğrenmek istiyorum. yaşım 20 ama hala ailem yapar pek çok işimi. hiçbir işi bana yaptırmazlar genelde yorulma vs diye. ama artık kendi kendime bakmayı öğrenmenin vakti geldi gibi düşünüyorum. siz olsanız ne yapardınız? aile yanı mı yoksa yurt mu?

  1. Maddi acidan problem olmayacaksa yurda cikip kendi kendine ayaklarin ustunde durabilmeyi ogrenmen acisindan sana yarari olacak bir karar diye dusunuyorum. Ailen yokken bir cok seyi kendin yapmak zorunda kaliyorsun kendi evinde/ yurdunda buda sana cok sey katiyor ve olgunlastiriyor kendi tecrubelerime dayanarak kesinlikle guzel bir karar.

  9 ağustos 2018 17:37

  2. ailenizin evi varken yurtta kalmak mantıklı gelmiyor bana.şehir dışında okuyorum ve yurtta kalıyorum ama ailemin yaşadığı şehirde kalsam onlarla yaşardım.birincisi maddi durumunuz özel yurtlara yetmiyorsa kyk da kalmanız gerekir, kyk yurtlarında yaşamak o kadar da kolay değil.bir çok şey yasak, istediğiniz saatte yurda giremezsiniz, en az 2 kişiyle aynı odayı paylaşmanız gerekir.evde tek başınıza kalabileceğiniz bir odanız olduğunu varsayarak söylüyorum ki vize - final haftalarında zorlanabilirsiniz.özel yurda paranız yetiyorsa o paraya -istanbul dahil- yakın arkadaşlarınızla eve çıkabilirsiniz.çoğu özel yurt inanılmaz pahalı,3 yıldır kalıyorum zorunlu sebeplerden.bence biraz bekleyin, okul başlayınca kafanıza uyan bir ya da iki kişiyle eve çıkın.hem kendi eviniz olduğu için rahat edersiniz hem de sorumluluk da almış olursunuz.

  9 ağustos 2018 18:01

  3. bence ailenizle aynı șehirde olup yurtta kalmanın bir anlamı yok. çünkü en ufak bir zorlukla karșılaștığınızda, bașınız sıkıștığında hemen eve dönebileceğinizin farkında olacaksınız ya da aradığınız an onların gelme șansı olacak. yurtta kalmak yerine ailenizle konușun, bazı sorumluluklar almak istediğinizi söyleyin. anlayıșla karșılayacaklardır.

  9 ağustos 2018 18:22


  4. Ben ailemle ayni sehirdeyim ve yurtta kaliyorum bence alacagin en mantikli karar yurda cikmak olur hem ayni sehirde oldugunuz icin de her haftasonu gidip kiyafet yikama ailenle vakit gecirme vs halledebiliyorsun cok iyi oluyor ben memnunum

  9 ağustos 2018 18:25

  5. içinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda her türlü gereksiz harcama mantıksız karar bence. hele büyük bir şehirde yaşıyorsanız özel yurtlar gerçekten çok pahalı. evde de kendi işlerinizi yapmaya ve ev işlerine yardım etmeye başlayabilirsiniz

  9 ağustos 2018 18:47

  6. yurt için ücret ödemeyeceğim bursuma dahil. ondan ikilemdeyim süslüler.

  9 ağustos 2018 19:15

  7. Bursuna dahilse hakkın olanı al bence ;) Bilkent’te öyle yapan çok arkadaş vardı. Haftaiçi yolla filan uğraşmamak icin kalırlardı bazı günler yurtta. Tamamen yerleşme bence ama :)

  9 ağustos 2018 23:38

  8. sabancıyı düşünüyordum sevgili süslü ama ailem boğaziçi, itü diye tutturuyor. zengin çocukları arasında rahat edemezmişim. halbuki benim amacım insanların arasından daha kolay sivrilip parlak bir akademik kariyer yapmak. bilkent'i de isterdim aynı şekilde burs alabiliyorum ama ailem şehir dışına asla diyor, offf. biraz iç dökme oldu sanıyorum, mazur görün.

  10 ağustos 2018 00:58

  9. Sabancı zaten şehir dışı biraz hiç değilse dersleri için olduğu gün okulda kalırsınız rahatlık olur. Ama şimdi Boğaziçi varken de Sabancı bilemedim.

  10 ağustos 2018 01:15

  10. aslında olay şu şekilde süslüler boğaziçinde istediğim bölümün gelmemesi yüksek olasılık. bu yüzden altına yazacağım tercih için itü mü sabancı mı ya dönüyor aslında konu. ben de burs olanaklarından ötürü sabancı'yı daha mantıklı buluyorum, hem özel üniversitede kendimi gösterirsem hocalardan daha fazla destek göreceğimi düşünüyorum itü'ye kıyasla.

  10 ağustos 2018 01:22