yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  8 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  akıl sağlığınızı nasıl koruyorsunuz? nasıl devam etme ve mutlu olabilme gücü buluyorsunuz?

  sorum çok genel oldu ama sıkıntım da çok genel zaten. benim dertleşmek, sormak istediğim şey: bu ülkede, bu gündemde akıl sağlığınızı nasıl koruyorsunuz? özellikle twitter'da 10 dakika bulunsam dahi, uygulamadan çıktığımda başıma ağrılar giriyor.bir yerden yabancı medyada ülkemle ilgili yerin dibine girmek isteyeceğim haberler, kaybolan, tacize uğrayan çocuklar veya kadınlar vs. vs.  cevap çok basit girme diyeceksiniz, ama o da olmuyor. yani muhakkak azaltmam lazım ama bazen öylesine, bazen de bir girip saatlerce çıkamamam yüzünden hayat enerjim bitti. aslında olay gündemde olmak da değil, orada görmesem başka yerden haberdar olacağım, okuduğum bir yakın tarih edebiyat romanından bile ülke geçmişine dair üzücü bilgi kırıntıları girecek. sorum, tüm bunları bilip, farkında olup enerjinizi, umudunuzu hadi bunları da geçtim o günü nasıl iyi geçirebiliyorsunuz? iyiden kastım anksiyetik duygulara kapılmadan, standart bir mod aslında. 

  1. Koruyamiyorum. En son ne zaman mutlu oldum hatirlamiyorum. Midemde hep kramp var. Kussam mutsuzluk kusarım. Anlatacak cok seyim var ama anlatmaya mecalim yok.

  22 mart 13:20

  2. Koruyamıyorum +1

  22 mart 13:26

  3. Sosyal medya kullanmıyorum haber izlemiyorum

  22 mart 13:40

  4. koruyamıyorum +1

  hayvanları severek çocuklarla vakit geçirerek gün dolduruyorum işte.

  22 mart 13:44

  5. sosyal medya detoksu mantıklı, ama yılların alışkanlığı haber takip etmeden de biraz suçlu hissediyorum kendimi. sanki gözlerimi kapatıp, kulaklarımı tıkıyor ve kör taklidi yapıyormuşum gibi. böyle yapmayınca da dünyayı kurtaramıyorum elbette, ama işte kendime mi yediremiyorum ya da suçlu mu hissediyorum, orasını tam bilemiyorum. inanılmaz çelişkili bakıyorum olaya birincisi; kendine faydan olmazsa ne yapabilirsin ki, önce kendini koru diyorum. ikincisi de; gerçeklerden kaçamazsın, bilgili olman lazım. burdaki bilgi sadece medya kaynaklı da değil, işte birçok yerden akıp geliyor insanın kucağına. biraz dertleşmek, varsa sizin bakış açılarınızı öğrenmek idi isteğim, teşekkür ederim hepinize. ne diyebilirim ki; travmatize olmuş bir nesil olduk çıktık. 

  22 mart 14:41

  6. Sosyal medya kullanmıyorum haber izlemiyorum+1 

  Koruyamıyorum ama buna rağmen. Çünkü bu ülkede yaşıyorum sonuçta. Etraftaki binlerce Arap vatandaş bir eli yağda bir eli balda yaşarken ben elimi cebime atamadığımda, toplu taşımaya bindiğim zaman yüzüme daha bir vuran cehalet ve kalabalığı gördüğümde, etraftan olan biten tacizi tecavüzü cinayeti duyduğumda, kalabalıktan taşan sokaklarda yürümeye çalıştığımda, sonunda işsiz kalacağım belli olan bu okula her gün binbir zorlukla geldiğimde, kyk borcum aklıma her geldiğinde ............ aklımı koruyamıyorum. Çığrından çıkmış ve gittikçe geri giden üçüncü dünya ülkesi vatandaşı olduğum için koruyamıyorum. Cehaletin bu kadar yoğun olduğu bir dönemde genç olduğum için koruyamıyorum. Dış işlerle olan her siyasi sorunda bir kaç yıl sonra başka bir ülkede mülteci olabileceğimiz gerçeği aklımdan çıkmazken sürekli geleceğe dönük kaygı endişe korku yaşarken nasıl koruyabiliriz. Bir kadın olarak hepsi üç kat daha zorlaşırkrn nasıl aklımız sağlam kalabilir. Sıkışmış hissediyorum. 

  22 mart 15:22

  7. işte yeterli gelmediğine inandığından insanlar mutsuz bence. yeterli tamam benlik bu kadar denilebilseydi ne bu kadar insan mutsuz olurdu, ne de herkes politize olup, bir şeyler yapmaya çabalardı. kamuoyu gücüyle bazı olayların önlendiğini veya tekrar yargılandığını hatırlayalım. ama genel tabloda size de hak veriyorum, kendime de. böyle olmamalıydı, yani 20lerinde belki milyonlarca insan bu kadar politik hayatın içinde olmalı mıydı bilmiyorum, hem dünyayı türkiye'yi yakalamaya çalışıp, hem bir şeyler için mücadele edip hem de keyfine bakacaksın.. bu denge kurulur mu?böyle bir şey mevcut mudur? yoksa hem o hem bu olmaz, birini bırakmak mı lazım? soru(m) burada.

  bir de diğer dediğinize katılmıyorum; gitmek. gidince rahatlayan, birçok şeyden kurtulup hayatına dönen çok kişi vardır ama zaten belki de bu eşiğe gelmemişlerdir. çünkü ben lisansı yurt dışında okudum, yine kafam burada oluyordu takipteydim. 27 yaşıma geldim ve artık konuştuğum, düşündüğüm, nefes aldığım dilden ve kültürden bir anda kopabilmenin kolay- hatta zaman zaman imkansız - bir şey değil olduğunu düşünüyorum. 

  22 mart 19:42

  8. *kolay bir şey olmadığını düşünüyorum olacaktı son cümle :(

  22 mart 19:43