11 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

altın hesabı birikim için nasıl sizce?

ziraatte vadesiz altın hesabı açmayı düşünüyorum. sizce mantıklı mı? 

1. ben çok yakın bir zamanda açtım. ama hevesim kursağımda kaldı. almak satmak çok kolay ama piyasa fiyatıyla alıp satmıyor. mesela bakıyorum piyasada altın 187 tl, oo düşmüş alayım diyorum, banka hesabına girince 192 tl gibi bi fiyattan alabiliyorsun. satarken de 182 gibi bir fiyat farkı bile gördüm. zaten azıcık miktarlarda alıyoruz, oluşacak değer farkının da yarısından çoğunu alıyor gibi. ben pratik olur diye düşünmüştüm ama bu fark fazla geldi bana. sanırım nine usulü yastık altı yapmak karlı, evde altın saklamak bana o kadar çağdışı geliyor ki. onu saklama derdi çok gereksiz. yıl bilmem kaç olmuş hala insanları yastık altına mecbur bırakıyorlar.

12 haziran 14:27

2. Uzun vadede çok mantıklı

12 haziran 14:27

3. Altın hesabı için en mantıklı olan şu an kuveyttürk senin bankan. Ziraati tam bilmiyorum ama garanti ile karşılaştırma yaparsam garantidenalım satım arasındaki fark (makas farkı denir) şu an 1.4 tl iken kuveytte 0.6-7 tl arası. Garantide akşam 6 dan sonra bu fark yaklaşık 10 liralara çıkarken kuveytte değişmiyor. 5-24 işlem yapabilirsin. 

Kuveytte önceden alım satım emri verebilirsin. Hesabınızda para varsa altın şu paraya düşerse al yada şuraya çıkarsa şu kadar gram boz gibi.

Kuvette şubeye gidip hesabınızdaki altını fiziki olarak alabilir yada elinizdeki atıyorum altın bir bileziği gram olacak şekilde altın hesabınıza yatırabilirsiniz.  Garantide altın toplama günleri dışında böyle bir imkan yok. O da ne zaman yaparlarsa.

Kuvette hesap işletim ücreti yok. Garanti maaş bankam olmasına rağmen altın hesabından alıyor ücreti.

Altın için çalışılacak en iyi banka bu sebeplerle bemce kuveyttürk. Ha bide belki forumlarda falan görürsünüz tfx target var ama ani yükselişler yada düşüşlerde sistemi kapatıyor insanları zarara sokuyor. Bence risk etmeye değmez

12 haziran 21:08


4. İmla için kusura bakmayın sevgiler

12 haziran 21:09

5. kuveytturk gayet iyi bu konuda

13 haziran 05:07

6. bu başlığı gördüğüm iyi oldu arkadaşlar. biraz önce kuveyt türk, işbankası ve enparayı aradım. aradığım bankalara sorduğum altın alış ve satış arasındaki farkları buraya yazayım görenler de bilgilensin:

iş bankası alış satış farkı: 1.34

kuveyt türk alış satış farkı: 1.72 enpara alış satış farkı: 1.22

enpara mantıklı görünüyor. ancak henüz ziraat, vakıf ve halk bankasına ulaşamadım, bu bankalarda hesabım olmadığı için bir türlü müş. hizmetlerine bağlanamadım.

13 haziran 15:25

7. garanti bankasını da aradım:

garanti bankası alış satış farkı: 0.66 tl

şu an da garanti daha uygun görünüyor. az önceki yorumumda yazdığım oranlara tl yazmayı unutmuşum.

13 haziran 15:28


8. son olarak ziraat, halkbank ve vakıfbankı aradım. oranlar da şöyle:

ziraatbank ve halkbank alış satış farkı: 1.34 tl

vakıfbank alış satış farkı: 1.5 tl

bu arada belirteyim benim normalde iş bankasında altın hesabım var ama makas farkı fazla geldiği için başka bir bankada hesap açmayı düşünüyordum. şu an garanti'ye geçmeyi düşünüyorum. karar vermedim henüz. aşağıdaki süslü kuveyt türk'ün oranlarını yazmış. uygun olduğunu da söylemiş ama bana telefonda yüksek geldi oranlar belki bankanın eski müşterisidir ve ona düşük oran verilmiştir bu konuda bilgim yok. yada atladığım bir konu vardır kimseyi yanıltmayayım. ben aradım tek tek ve oranları yazdım. kurları yazmadım çünkü saniyelik değişiyor.

13 haziran 15:57

9. flood yaptım özür dilerim ancak bu dediğim farklar mesai içi alım satım yapıldığında oluşan farklar. eklemeden geçmeyeyim.

13 haziran 16:00

10. Teşekkürler💕

13 haziran 16:29