yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  17 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  altın takmak? kime ne takılır?

  her ailede değişiktir tabi, sizde nasıl? benim bildiğim evlilik, doğum, sünnet ve yeni eve altın takılıyo, bilmediğim var mı? yeğen, torun, kuzen, arkadaş vs. ne takılıyo? altın fiyatları uçtu gitti, altında küçülmeye gittiniz mi? eskiden olsa yarım takacağınız birine çeyrek takmak gibi? biz bilmemkime 5 tane yarım taktık, o bize getire getire bi çeyrek getirdi durumları var mı? varsa o kişiyle olan ilişkiniz nasıl etkilendi? bu gelenek bitse güzel olmaz mı?(gizlinot: swh)

  1. var tabi. halamın oğluna bilezik takmış babam. abim evlenirken 2 tane çeyrek getirdiler mesela. ben yakın arkadaşkarıma genelde çeyrek taktım. bugün evlenseler yine çeyrek takarım aşağısı biraz ayıp olur. bize de düğün, nişan, sünnet, yeni çocuk doğunca falan altın takılır. 1. derece arkabalar bilezik veya tam altın 2. 3. dereceler çeyrek veya para takar. arkadaşlar da ne isterse o yani. kuzenimin arkadaşları birleşip evine büyük bir hediye almışlardı mesela.

  21 mayıs 17:12

  2. Yeni ev alana altın takılmıyor benim bildiğim. Bir ev hediyesi alınır gidilir. Yakın biriyse bir ihtiyacı sorulup alınabilir. Arkadaş ve akrabalara düğün için çeyrek, doğumda yakın biri ise çeyrek ama değilse hediye. Mesela ben arkadaşımın bebeğine çeyrek almam yani ancak yeğenime alırım. Sünnet düğünü artık pek yapan yok. Ama yakın biri ise yapıldıysa yine çeyrek alınabilir.

  21 mayıs 17:13

  3. Ben kendi adıma konuştum tabii. Babam örneğin tüm kuzenlerine falan bilezik takmıştı yakın akrabalara. Ben zannetmiyorum kuzenime bilezik takayım. Bilezikten çeyreğe düştük jjbklbml

  21 mayıs 17:15

  4. Yeni ev alana biz çeyrek götürüyoruz çünkü aldığımız saçma biblolar genelde eve uymuyo. mutfak eşyası da almıyoruz çünkü genelde her şeyleri oluyo ya da gereksiz kaçıyo. E nevresim havlu da götüremeyeceğimize göre geriye sadece altın takmak kalıyo. Tabi bu bahsettiğim insanlar yaşını almış insanların evleri. Şuan arkadaşım ev alsa gidip ona altın almam, muhakkak istediği bi şey vardır diye düşünürüm. Ama 50 yaşındaki anneme kahve makinası gelse ayıplarız çünkü evde 3 tane var. 

  21 mayıs 17:24

  5. düğün, doğum, sünnet. biz bunlarda takıyoruz bir de doğumgünü ahfjfkgk bu biraz garip olabilir ama ailem doğumgünümde altın alıyor bana. biz de anneme altın alıyorduk ablalarımla küçüklükten beri. 

   ablamlar evlendiğinde kendilerine ve eşlerine yarın altın taktım bu sene ama annem vermişti tabi kendim almam imkansız öğrenciyim. yakın arkadaşlarım da evlense takabildiğimin en iyisini takmak isterim, takı alırım ama büyük ihtimalle. güzel altın bir bileklik falan. normalde de kullanabilecekleri şık zarif şeyler. 

  babam eskiden yaşadığımız kasabadaki çok fazla kişiyi evlendirip, düğünlerini yapıp bilezik taktı işleri iyiyken. biraz misyon edinmişti kendine insanlara yardım etmeyi, üniversite için gelenlere de aynı şekilde. ama aradan kaç sene geçti, babam vefat etti o bileziklerin hiçbiri dönmedi tabi ablamların düğününde. babaannem de üvey mesela, öz torunları değiliz. babam da öz çocuğu değildi haliyle. onun taktığı altınların mantıken bize dönmesi gerekiyor ama insanlar öyle düşünmüyor kendi çocuğu olmadığı için. kendim içinse böyle bir isteğim hiç yok, düğün yapmayı da düşünmüyorum.

  21 mayıs 17:25

  6. Bu arada halamın oğlunun sünnetine bilezik taktık onlar bize çeyrek getirdi...... 

  21 mayıs 17:25

  7. guclu hafiza gerektiren bir gelenek.yine hic sevmedigim geleneklerden biri.dugunleri de sevmem.

  21 mayıs 17:34

  8. yeni eve taşınana altın götürmek bizde var. bizim de çeşitli vesilelerle toplam 4 çeyrek taktığımız akrabamız bizim evimizi görmeye elinde salata tabağıyla geldi. onun getireceği altına muhtaç değiliz ama insan utanır biraz...

  bir de yarı çeyrek diye bi altın çıktı süslüler, bunun nedeni ise insanların artık çeyrek takacak durumu olmadığı içinmiş.

  bir de gram ve yarım gram altın var.

  peki hiçbi şeyiniz olmayan, nezaketen davet edildiğiniz düğüne ne takarsınız? para olur herhalde ama ne kadar? böyle bir düğüne davet edileceğim, onun için soruyorum.

  21 mayıs 17:57

  9. Hiçbir şeyim olmayan biriyse bir çiçek yaptırırım süslü ben olsam. İsterseniz de durumunuza göre 50-100 tl civarında.

  21 mayıs 18:01

  10. Altın olayı biraz da borç verme olayı. Düğün yapanın, çocuk doguranin vs. Paraya ihtiyacı olur. Insanlar da altın götürürler ihtiyaçları görülsün diye. Yardimlasmadir aslında. Durum böyle olunca da gelen altini zamanı gelince iade edersin. 10 gram geldiyse 10 gram, 5 gram geldiyse 5 gram. Buna hediye olarak değil borç alma verme olarak bakılmalı.

  21 mayıs 18:16