sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
6 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

anksiyete ve k i t a p t a v s i y e s i ????

süslüler, şu sıra fena korku ve anksiyete atakları geçiriyorum. bilinçaltı ve bilişsel terapi kitapları okumak istiyorum, okuyan ve faydalanan var mı? sizce bu tarz kitaplar bakış açısını değiştirecek güce sahip midir? durduk yere kötü birşey olacakmış hissi beni çok yoruyor ve uykuya dalmamı güçleştiriyor. farklı tavsiyeleriniz varsa onlara da açığım.

1. Mrb Bana doktorum evinizdeki terapist kitabını önerdi , değişik duygu hâllerini not edip derecelendirme yapıyorsunuz biraz değişik bir kitap ama içinde açıklıyor zaten bide David burns - iyi hissetmek var onu da alabilirsiniz

12 ocak 2018 18:33

2. Evinizdeki terapist i almıştım 20 sayfa falan okudum ama pek sarmadı. Yine de okumaya devam edeceğim teşekkür ederim:)

12 ocak 2018 18:41

3. size önerilecek kitapları kendinizle işbirliği yapacak durumda hissediyorsanız okuyun. önerilerin size fazla geleceğini, yapamayacağınızı düşünürseniz kendinize yeni bir anksiyete konusu daha yaratmış olursunuz.

mümkün olduğunca kağıda dökün kaygılarınızı, düşünce silsilelerinizi, bol bol yazın, maddeleyin. çünkü düşüncelerinizi yazıp kendinize tekrar okuduğunuzda mantıksız/saçma olan kısımları biraz görebilmeye başlıyorsunuz.

o düşüncenin vücudunuzda yarattığı etkiye bakın ve bunun farkında olun. sizi endişelendiren düşünce zihninizden geçerken vücudunuzda buna tepki veren bir yer mutlaka var; dişinizi sıkıyor olabilirsiniz, parmaklarınızı yumruk yapmış olabilirsiniz, kalp atışlarınız hızlanmış olabilir, midenizde gerginlik, bacaklarınızda kasılma olabilir. dikkatinizi bedeninize döndürüp orayı gevşetin. siz orayla ilgilenirken zihin aynı düşünceyi tekrar edemez.

bu sonu gelmez düşüncelerinizin zihninizin sizi dışardaki tehlikelerden korumak için ürettiği kalkanlar olduğunu bilin. ancak zihnin konuşmasına izin verdiğiniz sürece o susmayacak ve kademe arttıracaktır. nefes çalışmaları, spor ve yoga etkinlikleri, hobilerinize mutlaka ama mutlaka zaman ayırın. söylemesi son derece kolay, uygulaması zor şeyler.

12 ocak 2018 18:49

4. Teşekkür ederim (yazar: nevidem), ne güzel açıklamışsınız. Cidden kulağa harika geliyor ama uygulaması da ciddiyet istiyor, kendim için birşeyler yapmak istiyorum buna hazır da sayılırım. Ama ya başarılı olamazsam kurtulamazsam korkusu var biraz. Yeniden ilaca başvurmak istemiyorum, karşı olduğumdan değil 1 yıl kullandım ama zamanında telkin yöntemi ile panik atak sendromlarını atlatabilmiştim yine atlatabilirim diye düşündüğümden. Hani akut bir tedavi değil de uzun vadede hayatımı bilinçaltımı değiştirmek istediğimden :) bu akşam da yazmaya başlayacağım, yeniden teşekkürler.

12 ocak 2018 19:17

5. daha yazacaktım ama germemek için kestim.

"başarılı olamazsam" korkusu tabi ki olacak, olmasa "yalan söylüyorsunuz, sizde anksiyete filan yok" derdim:)) ilaç yoğun panik ataklar için şart sanırım, ancak uzun vadede kalıcı değişiklikler çaba istiyor.

başarılı olamama sebepleri için şu türkçe ve kısa videoyu önerebilirim: (link: https://www.youtube.com/watch?v=wCES1aig3HY küçük adımlar büyük sonuçlar) bu kanalda sadece 4 video var, keşke devam gelse ama linki olanı ve diğerlerini izleyebilirsiniz.

küçük denemeleri asla hafife almayın. herhangi bir konuda her adımınız, her denemeniz sizin için anlamlı ve değerlidir. bir sebeple denemelerinizi devam ettiremediğinizde dünya başınıza yıkılmış gibi hissediyor ve genelleme yapıp kendinizi yine suçlarken buluyor olabilirsiniz. her başarısızlıkta kendinize okları çevirme huyunuz varsa vazgeçmeye çalışın.

denemelerinize vermek zorunda kaldığınız aradan sonra -kaldığınız yerden- devam edin, çabalarınızı sıfırlamayın.

başka sorularda da konuşulmuştu, şükür günlüğü gibi bir şey tutun. çünkü zihninize hayatınızda bir şeylerin olumlu gittiğini/gidebildiğini göstermek zorundasınız; küçük ya da büyük, önemli ya da önemsiz.

12 ocak 2018 19:50

6. (yazar: nevidem) ben de araya girmiş olayım. sizce fiziksel sağlığımla ilgili her şeyin normalken sivilcelerimin olması anksiyetenin bir tepkisi olabilir mi?

13 ocak 2018 01:30