74 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

anne olduktan sonra hayat bitmez mi?

çocuk sahibi olmayı istemeyen bir insanım en azından şu an için zaten yaşım çok küçük. ama düşünüyorumda çocuk hayatı bitirmez mi? sadece onun için yaşar oluruz gibi geliyor. bahsettiğim sadece çocuğa bakmak değil. hamile kalınca sigarayı, alkolü bırakmak ve doğumdan sonra iki sene emzirme süresi derken çok uzun bir süre. anne olan süslüler ne düşünüyor bu konuda?

1. Sigarayı alkolü bırakmak, sağlıklı beslenmeye başlamak zaten esas kendimiz için yapmamız gereken şeyler bebek için yapmaktan çok. Ayrıca fazladan sorumluluk geldiği doğru, hele ilk doğduğunda sana tamamen muhtaç, dünyasının farkında olmayan bi canlı var elinde. Biraz ona endeksleniyorsun. Ama biraz büyüdükten sonra o kadar da kölesi olunmak zorunda değil bence. Al onuda git gez toz. Ben hamileyim, şu an böyle düşünüyorum. Doğumdan sonra fikrim değişir mi bilmem :)

9 temmuz 21:58

2. Bu kişiden kişiye değişen bir şey sanırsam. Ben gece çıkmayı, içmeyi seven bir tipim. Beni çok zorlar. Zorunluluktan içimden gelmeden yaparım her şeyi bu da beni kötü bir anne yapardı.

9 temmuz 22:00

3. Sana katılıyorum soru sahibi kuzenim bu yıl doğum yaptı ben böyle bir değişim görmedim.

9 temmuz 22:05


4. 3. Anonim peki kuzeniniz nasıl bir anne? Merak ediyorum sadece benim gibi biri nasıl anne olur diye

4. Anonim bir çocuğu büyütmek, ilgilenmek, hayatına dokunmak başka onu içinde büyütüp hayata getirip en muhtaç olduğunda bakmak başka bir şey. Kesinlikle daha zor diye düşünüyorum.

9 temmuz 22:08

5. 4. Anonim tekrardan bu arada aynı yaştayız ve ben küçük kardeşime çok bakmışımdır ve sorunlu bir çocuktu. Buna rağmen böyle düşünüyorum 

9 temmuz 22:09

6. Tabi ki iyi bir anne elinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyor.bence bizim sorunumuz çocuğun hayatını etkilemek falan değil kendi hayatımızı etkileyecek ölçüde bir şey istemiyoruz çok sorumluluk istiyor bir kere.

9 temmuz 22:11

7. Anladım. Benim çocuğum olsa elbette boşvermem elimden geleni yaparım iyiliği için ama büyük bir şevkle yapmam, zorunda olduğum için yaparım. Söylediklerinizde haklısınız, teşekkürler.

9 temmuz 22:14


8. Kişiyle alakalı bir şey bu.bak 18 yaşında ama ne kadar anaç bense 28 yaşında olup çocuklardan uzak duran bir insanım herkesin düşüncesi aynı olamaz :)

9 temmuz 22:15

9. doğru. Zamanla değişeceğini sanmam.

9 temmuz 22:16

10. Hayır öyle olacak diye bir zorunluluk yok. Evet çoğu türk kadını öyle ama bir sürü istisna var. Mesela benim annem hamileyken bile izin almamış, babamla tatillere gitmiş üstüne cuma günü doğurup pazartesi geri iş başı yapmış (gizlinot: Normal doğum değilim sezaryenle doğdum bu arada. )sütünü de hep dolaba koyayarmış sabahtan sağıp. anneannem veya babam (gizlinot: Babam o sıralar evdeymiş doç sınavı için) verirmiş. Bu arada 2 yıl kimisi için uzun, ben 1 yıl emdim. Onun dışında sosyal hayatı da bitmedi yani ben hatırlıyorum beni kucaklar her yere giderdi. Biraz büyünce beni bir yere oturturdu,beklerdim onu. Hatta 2.5 yaşındayken birlikte almanya, fransa, hollanda turu yapmışız, hatırlamıyorum gerçi ama yapmışız yani :) hep beraber gezdik yani çocukluğum boyunca. Yemeği genelde babam yapardı nefret ederdi yemek yapmaktan.Sonradan babamla durumları iyi olunca yardımcı kız tutmuşlardı hatta. Ancak ben 10 yaşındayken agresif ilerleyen bir kanser türüne yakalandı o sürede hastanede veya evde yatalaktı, depresyona girmişti çünkü gezmeyi seven biriydi. 4 yıl sonra kaybettik maalesef. Küçükken annemin arkadaşlarımın annesi gibi genelde evde ve çocuk odaklı olmamasına çok üzülürdüm ancak şu an hatırladıkça hayranlık duyuyorum. Umarım biraz kırmışımdır ön yargınızı ^^ Şunu da ekleyeyim çocuk yapmak bir zorunluluk değil, herkes hayatının bir döneminde çocuk yapacak mutlaka diye bir kural yok.

9 temmuz 22:25