sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  38 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  anne süslüler, bebeğim 15 aylık. 2 yaşına dek emzirmek istiyordum ama artık vücudum bunu kaldırmıyor. sürekli hasta oluyorum, ard arda uçuk?

  çıkarıyorum, en son ameliyat oldum. bu arada doktorlar emzirebilirsin dediği sürece hep emzirdim. fakat artık dayanamıyorum. bir damla vitamin kalmıyor bende çünkü kızım sadece keyfi olursa akşam yemek yiyor. onun dışında nerdeyse saat başı meme emiyor. gece en az 5-6 kez kalkıp meme istiyor. bazen içmiyor sadece ağzında tutuyor. çok yıprandım. siz memeden nasıl kestiniz? deneyimlerinizi anlatır mısınız? ben de bir yol çizmeye çalışıyorum.

  1. İlk bir yıl önemli sonrasında biraz daha keyif kahvesi gibi oluyor bebeklere. Yemek yemeyip emmek kolayına gelmiş muhtemelen. Pat diye kesmeyin, önce gündüz kesin, gece devam edin, sonra geceyi de kesersiniz. Çoğu çalışan anne de bu şekilde kademeli kesiyor. 

  16 ocak 13:47

  2. Doktorunuza danışın. 

  16 ocak 15:02

  3. Değerlerinize baktırmanızı öneririm. Belki basit bir vitamin takviyesi sorununuzu çözer. 15 ay emzirmeyi bitirmek için çok erken. Çocuk doktorunuz ne diyor? Emzirmeyi sonlandırırsanız devam sütü mü kullanacaksınız?

   Bir de biliyorsunuz bebekler streslerini de azaltmak için emerler. Belki emmek istediği zaman oyun ya da sevdiği bir atıştırmalığı önerirsiniz. Bu sayede emzirme aralıkları açılırsa rahatlarsınız. 

  16 ocak 15:18


  4. 15 ay emzirmeyi bırakmak için çok erken falan değil yapmayın allah aşkına. Ek gıdalarla max 24 ay emziriliyorken 15 ay nasıl çok erken olabilir. 

  16 ocak 15:24

  5. Gece 5-6 kez çok fazla ya. Neden bu kadsr sık emiyor? Ek gıda yemek yemek istemiyor mu o kısmı anlamadım. Çocuk doktorunuzdan tavsiye almalısınız bence.

  16 ocak 15:28

  6. Bence emzirme ile ilgili değil ama sıklığı ile ilgili sorun var. 15 aylık bebek gece beslenmek zorunda değil aslında. Doktorunuz ile görüşüp gece beslenmesini bırakın öncelikle. Bu sizin de uykunuzu düzene sokacağı için bu kadar yıpranmazsınız diye düşünüyorum.

  16 ocak 15:34

  7. önce doktorunuzla konuşun ve görüşlerini alın.

  bence sorun emzirme sıklığınız. üç öğün yese de yemese de ek gıdasını yedirmeye çalışın. hatta kendi yiyebileceği şekilde yemekler pişirerek onun da keyif almasını sağlayabilirsiniz. blw videoları ya da finger foods olarak aratırsanız bebeklere uygun bu tarz tarifler bulabilirsiniz. gün içinde emmek istediği zamanlarda ilgisini başka bir yöne kaydırın ve emzirmek için belli zamanlar belirleyin. bunun dışında emzirmemeye gayret edin. gece uyandığında meme yerine su verin ve mümkünse babası gitsin yanına. ağlayacak, ortalığı yıkacak ama böyle böyle bitecek özellikle gece emmeleri.

  ben 23 ay emzirdim. artık kendi açardı tişörtümü öyle emerdi, ve aynen sizin gibi sık sık. üstelik yemek de yerdi. benim şansım gece emzirmesi yoktu pek yani bir kere belki uyanırdı, onda da babası gitti yanına bırakma sürecinde. iki gün ananesinde kalma durumu olmuştu, o arada hazır ayrı kalmışken bıraktıralım diyip başladım. on gün kadar öğle ve akşam uykularını anane ya da babası uyuttu, çünkü emerek uyuyordu. bu süre içinde ben de genelde yakası kapalı giysiler falan giydim. bir de biberonla normal süt verdik, artık büyüdün vs dedik. yani gaza getirdik. :)

  umarım kolaylıkla halledersiniz.

  16 ocak 17:15

  8. Doktora son gittiğimizde multivitamin verdi ve dedi ki yemeyen çocuk ne yaparsan yap yemiyor. Yardoç doktorumuz. Hani başından savmak için değil açıklaya açıklaya söyledi. Akşam çok az yiyor onun dışında meyve yiyor sadece. Meme uçlarım ilk emzirmeye başladığım dönem gibi oldu, ağrıyor, acıyor, yara yara olmuş. Kendimi çok çaresiz hissediyorum. Emzirme aralığı diye bir şey yok. Odadan çıkıp odaya girsem emiyor. Beni görmese üç dört saat çok rahat duruyor ama görünce istiyor ki biz hep o şekilde duralım 

  16 ocak 18:40

  9. Üstelik düzgün bir yuvamız var. Sesimizi yükselmemiz bile nadirdir. Hep sevgi gösteriyoruz, hep yanındayız. Yani bir şeyden strese girse ve bunu yapsa desem aklıma bir şey de gelmiyor. Şımarık yetiştirdim galiba diyorum ama ben hep dedim ki bu bebek daha önce hiç görmediği bir dünyaya geldi, huzuru kokumda buluyor, ne zaman isterse koynumda dursun dedim. Kucağımdan indirmedim. Hep hata yaptım sanırım.

  16 ocak 18:43

  10. Kucak=meme diye kodladığı için kucağa gelir gelmez memeye saldırıyor. Ağzını şapırdatıyor. O kadar istekle atlıyor ki hayret ediyorum bir insan hiç mi bıkmaz diye. Vermemeyi de denedim. Çok ağlıyor, aşırı derece. Nefessiz kalana kadar ağlıyor. Sonra memeyi açtığım an tık diye susuyor.

  16 ocak 18:59