yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  10 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  aranızda ölmekten ve ölüm anından korkan var mı?

  süslüler merhaba bir süredir durumum tam olarak bu. aniden aklıma ölürken nasıl olacak ve acaba şu an ölür müyüm düşünceleri gelmeye başladı. benzer durumu yaşayan var mı? özellikle ölüm konusunun tamamen belirsizlik olması bende anksiyete yarattı bir süredir sürekli bu konulara takılıyor kafam ve düşündükçe kötü oluyorum, aynı durumu yaşayan ya da atlatan var mı? 

  1. Herkesin en temel korkusu ölümdür der çok sevdiğim bir psikolog :)

  6 aralık 2018 10:56

  2. Evet ben de bir ara buna takmıştım kafayi ölüm anindan ve sonrasindan gömülmekten vs korku duyuyordum sürekli. Zamanla kendimi telkin ettim. Doğarken hatırlamadığımız gibi ölürken de hatirlamayacagimiza, uykuya dalmak gibi olduguna kanaat getirdim - kendimi inandirdim diyelim. Artik düşünmüyorum cok bu konu üzerine. Yasiniz kac bilmiyorum ama 20 civarıysa bu bir faz ve geçiyor. Baska arkadaşlarımda da duydum çünkü.

  6 aralık 2018 11:00

  3. Ölmekten gerçekten korkmuyorum hatta anneanneme beni ninemin yanına gömün sen başka yere git annenin yanı benim dedim ama asıl korktuğum ailemden birinin benden önce ölmesi.. annemsiz bi dünya düşünemiyorum. Bende bir ara annemle ilgili rüya bile görmeye başlamıştım bilinçaltı garip şey. Şuan kendimi telkin ettim yaşım 21 dedim annem daha 40 yasında daha önümüzde uzun bir hayat var annecimle ❤️

  6 aralık 2018 11:05

  4. Aman ne korkacam ya doğmak kadar doğal bise ve öleceğimizi bile bile doğuyoruz iste.asıl bu dünya cok korkunc.allah su an canını alacam dese cok da umrumda olmaz acısız alınsın derim yasadıkca günah isliyorum cünkü :p kıyamet gelse de kopsak be üfffff.

  6 aralık 2018 11:07

  5. 24 yasındayım bu arada

  6 aralık 2018 11:07

  6. Ya yazılana göre basın acık gezmekten tut, sevgilinle elele tutusmak , dekolte giymek falan filan ne detayla günah diye geciyor.valla eğer durım öyleyse cayırrr cayır yanacaz ya enistenizi öptüm de geldim Oyyy oyyyyy 

  6 aralık 2018 11:09

  7. Ben böyle böyle panik atak oldum. Dedemi kaybettikten sonra önünü alamadım ve uzunca bir süre tedavi gördüm. İlaç kullanınca geçti. Çok düşünmemeye çalışıyorum artık. Doğduğumu hatırlamıyorum, ölüm anı da çok sorun olmaz. Sadece yatağımda huzurla ölmek isterim, başka ihtimaller beni çok korkutuyor.

  6 aralık 2018 12:03

  8. Ben bunu kafama çok takmadım ama ölmekten korkuyorum. Aslında çok korkmak gibi değil de ölmek istemiyorum. Bu dünyayı çok seviyorum ve burdan gitmek istemiyorum. Bu dünyadan gidecek olmaktan korkuyorum. Ya da sevdiklerimin gidecek olmasından.

  6 aralık 2018 22:34

  9. Ben korkuyordum. Mezara girmek falan aşırı korkunç geliyordu. Dinsizim bu arada. Belirsizlik de korkutuyordu açıkçası. Korktuğum dönemler şiddetli panik ataklar geçirdim ilaç kullandım. En basit hasta olsam doktora koşardım kafayı yemiştim. Korkumun altındaki sebeplerden biri de yapacak çok şeyim var gibi hissediyordum. Bazı duyguları yaşamadan da ölmek istemiyordum hayatı seviyordum. 2 yıl geçti, ciddi depresyon geçirdim ve intihar etmek aklımın bir köşesine takıldı. Ölmekten korkmuyorum açıkçası çünkü yaşamak anlamsız geliyor. Ölsem hiçbir şey içimde kalmaz gibi geliyor. Hevesim yok. Arada kalbim sıkışıyor çarpıntım oluyor ama korkmuyorum eskisi gibi. Olacağı varsa olur diyorum. Kaybedecek bi şeyim yok nasılsa.

  7 aralık 2018 00:05

  10. En nihai kaygı ölümdür ve ölümden korkmak çok normaldir.

  Ancak yukarıda panik atak Vs denmiş ben ilaçtan ziyade iyi bir terapi öneririm. Ölüm en iyi terapi ile anlaşılıyor çünkü hatta ekol de veriyorum varoluş. Yalom, kierkegaard, sartre, heidegger vs okuyabilirsiniz ölümü anlamak için.

  Bunun dışında bende korkuyorum. Benim de korkum kabir azabı cehennemden ziyade. Bir de ben günah işliyorum bunun farkındayım cezamı da çekeceğim ama benim en büyük düşüncem kendimi yaratıcı karşısında suçlu hissetmek hani hayal kırıklığına uğratmak gibi bir utanç gibi. Yoksa cezaya razıyım.

  7 aralık 2018 01:39