sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
7 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

aranızda ms hatası olan süslüler var mı?

merhaba süslüler. kardeşim ms(multipl skleroz) hastası. teşhis konalı yaklaşık 2 sene oldu. ilk bulgular gözünde başladı. biz de bu şekilde öğrendik. zaten teşhis konması çok da zor olmamıştı. iğne tedavisine başladı. haftada 3 kez iğne vuruyor kendine. bu iki sene içinde hiç atak geçirmedi. fakat bu son iki haftadır kendinde bir tuhaflık sezdi. konuşmakta zorlanıyorum bazen dedi. o söylemeden ben fark etmemiştim açıkçası. dikkat etmeye başladığımda da öyle olduğunu gördüm. bazen dili dönmüyor sanki. hani dişçiden çıkarsınız ve ağzınız uyuşuk olur ya öyle gibi. artı olarak kolunda ve bacağında uyuşma olduğunu söylüyor. sağ taraf bu arada. yazım bozuldu demişti geçenlerde sebebini artık buna bağladık. çünkü bazen kolunda güç kaybı yaşıyormuş. benim de dikkat ettiğim şey bazen topallar gibi yürümesi oldu. hemşiresine sordu konuşma bozukluğu normal mi diye o da sıcaklardan olabilir demiş. zaten sıcak hiç iyi gelmiyor. aranızda bu tarz ataklar yaşayan var mı? sizce düzelecek mi? kontrolü var bu ay içinde doktoru görecek zaten ama çevremizde bu hastalığa sahip kimse yok. o yüzden fikir almak istedim.

1. Öncelikle geçmiş olsun süslüm benim annem de 10 yıllık ms hastası. Annemin de ilk atağı gözlerinde başladı gözlerim yarım yarım görüyor diyordu sonra dizlerine vurdu yürümekte zorlandı. O da ilk iğne vurundu haftada 3 gün 2 yıl önce hap kullanmaya başladı iğneyi bıraktı ama geçtiğimiz aylarda tekrar atak yaşadı gözlerinden ve belinden ilacı değişti. Ms hastalarının sıcaktan korunması lazım dışarı çıkarken yanına şemsiye falan alsın mümkünse ama mutlaka kontrolünüzde doktorunuza söyleyin şikayetlerinizi.

10 temmuz 2018 15:41

2. (yazar: scmlmaotcck) çok geçmiş olsun annenize süslüm. Peki bu 10 yıl içerisinde çok fazla atak geçirdi mi anneniz? Bir de kullandığınız iğne rebiff marka olan ilaç mıydı? Kardeşim onu kullanıyor şu an. Acaba bağışıklık mı kazandı diyorum ben. İlk kullanmaya başladığında iyi gelmişti ama şu an iyi gelmiyor mu acaba diye düşünüyorum.

10 temmuz 2018 15:59

3. Süslüm benim kardeşim de ms 5 yıl önce konuldu teşhisi, 4 yıla yakın süre haftada bir olacak şekilde iğne kullandı( interferon)  iğneyi kullandığı dönemde atak geçirmedi. İğnesi soğukta depolaması gereken bir iğneydi. Geçen sene erasmusa gidecekti iğneyi götürmesi ve muhafazası zor olacak diyerek doktoruyla bir süre ara vermeye karar verdiler ve ne yazık ki atak geçirdi. İlk atağı kol uyuşması şeklindeydi ikincisinde gözünde up down nystagmus denilen bir titreme oluştu. 1 haftalık hastane süreci kortizol tedavisi ile atlattık. 6 ay gibi bir süredir hap kullanıyor. Daha önceleri yoktu diye biliyoruz,hapta 2015 te türkiye ye gelmiş. Şu an gayet iyi durumda. Tekrar atak durumu da olmadı. 

10 temmuz 2018 22:50

4. Kusura bakmayın yanıtınızı yeni gördüm evet annem rebif kullandı bağışıklık kazanma durumu olacağını düşünmüyorum çünkü annem o ara hiç atak geçirmedi kıştan ananem bizde kalmak için gelmişti ananem çok yaşlı olduğu için annem çok yoruldu biz de yardımcı olamadık evde olamadığımız için o yüzden atak geçirdi sinir stres yorgunluktan siz de kardeşinizi isterseniz biraz sinirden stresten uzak tutun yorulmamasını sağlayın inan çok farkediyo annemin morali düzgünse annem de çok iyi oluyo baş ağrıları falan kalmıyor. Daha ayrıntılı konuşmak isterseniz mesaj atabilirsiniz sorularınız falan varsa.

11 temmuz 2018 13:40

5. (yazar: aylakmadam) kardeşinize çok geçmiş olsun öncelikle. İğneye ara vermek pek iyi bir fikir değil galiba. Zaten doktorlar da öyle söylüyor. Teşekkür ederim cevabınız için. 

11 temmuz 2018 15:01

6. Annem yaklaşık 6 senedir ms hastası, daha çok sağ tarafındaki kol ve bacak kaslarını etkiliyor. Doktor düzenli yüzmeyi önermişti, 3-4 ay kadar haftada iki gün 1,5 saat yüzdüğü sıralar çok daha iyi oluyordu, yaz gelip yüzme kursu havuzu halka açınca bıraktı şimdi denize gidiyor ama havuz kadar etkili olmadığını söylüyor, geçenlerde hafif bir atak geçirdi topallayarak yürüyordu ama düzeldi çok şükür. Eğer fırsatınız varsa düzenli olarak yüzme kursuna gidilebilir doktor onayıyla. Çok geçmiş olsun, umarım atakları geciktirebilecek bir yol bulursunuz.

11 temmuz 2018 15:12

7. Sevgili anonim haklısın yüzme konusunda. Geçen yaz yüzmek çok iyi gelmişti kardeşime. Yaşadığımız şehirde maalesef yüzme havuzu yok:(

11 temmuz 2018 15:39