sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  26 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  arkadaşım hamile ne yapacağım?

  en yakın arkadaşım bugün hamile olduğunu öğrendi. sevgilisinden yeni ayrıldı ve bir daha barışabilme ihtimalleri neredeyse yok. kendisine ne önermeliyim, nasıl yol göstermeliyim? çok arada kaldım süslüler. yeni doğum yaptım ve tam bunun üzerine böyle bir şey öğreniyorum. bundan bir sene öncesi olsa her türlü koştururdum ama anne olduktan kürtaj olmasına destek olmak da istemiyorum. doğurmak istemiyor ama 29 yaşında bir kadın olarak bebeği de istiyor. bana bir akıl verin çok hassas şu anda nasıl doğru destek verilir bilmiyorum böyle bir konuda.

  1. Babası olacak kişinin bunu bilmeye hakkı var. Bence iletişim kurmaya çalışsın ve birlikte karar versinler. Evlenmek zorunda değiller, ama cocugu tek ebeveynli büyütmek zor. Babasını tanısın hiç değilse.

  Kürtaja karşı değilim lakin yaşı da 29 olmuş, evlilik dışı çocuk doğurduğunda büyük bir zorluk yaşamayacaksa doğursun. Gelecek planları vs vs iyi düşünsün.

  11 şubat 00:47

  2. Burda sizin hislerinizden çok arkadaşınızın hissi ve o bebeğin gelecekteki yaşamı çok önemli.

  Eğer arkadaşınız hazır değilse ve bu travmatik bir durum yaratacaksa fikrini değiştirmek yerine nasıl daha sağlıklı bir ortamda iyi bir doktor bulabilirsiniz onu araştırıp yardım etseniz daha iyi olabilir. Malesef bazen duygularımızdan arınmamız gerekiyor. 

  11 şubat 00:48

  3. süslücüm bence yönlendirici bir yorumda bulunmamanız en mantıklısı. ileride yaşayacağı herhangi bir pişmanlıkta vicdan azabı çekmemeniz için. ne olursa olsun yanında olduğunuzu ona hissettirin ve gerçekten yanında olun yeter. ben olsam sadece eski sevgilisi ile durumu paylaşması konusunda destekte bulunurdum. ayrı da olsalar böyle bir haberi paylaşmak isteyebilir diye düşünüyorum. eminim habere alıştıkça kendini toplayacaktır arkadaşınız:)

  11 şubat 00:49


  4. Pişman olacağından neredeyse eminim sorun da orada. Doğumdan beri sürekli bebeğimi görmeye geliyor sürekli seviyor hediyeler alıyor. Kendisi de korkunç bir ikilem yaşıyor. Sadece o adamla aramda bağ olmamalı derdinde şu anda.

  Nasıl sakince düşünmesini sağlayabilirim bilmiyorum.

  11 şubat 00:51

  5. Doğurmak istemiyor ama bebeği de istiyor? :( kürtaj haftası dolmadan hemen bir karar vermeli. Bu tür durumlarda duygusallığı kenara atmak ve mantıklı hareket etmek gerekiyor. :/ siz de hala lohusalık dönemindeyseniz bence biraz hassas davranabilirsiniz, bu yüzden kararı kendisine bırakın desteklemekten başka bir şey yapmayın derim. Ayrıca ayrılsalar bile o adamın çocuğunu taşıyor, kürtaj olmaya karar verirse masrafı o karşılamalı, destek olmalı... 

  11 şubat 00:52

  6. Çok zor bir durum. Bence siz yönlendirme yapmayın, sadece vereceği tüm kararlarda onu destekleyeceğinize gösterin yeter. Kalbinden geçen neyse onu yapabilir umarım.

  11 şubat 01:02

  7. Kendinizden çıkın. Sizin anne olmanız bu durumu ilgilendirmiyor. Sakın yanlış anlamayın fakat eğer kafasını daha fazla bulandıracaksanız hiçbir şey yapmayın. Bu kararı o vermeli, durmalı düşünmeli tartmalı ve en sonunda şunu düşünmeli evet ben anne olmak istiyorum ama o bebek büyüdüğünde bana ne yaptın diye sorma durumuna gelir mi? İyi bakamayacaksa, babasız bir çocuk büyütürken çocuğa bilerek ya da bilmeyerek zarar verecekse onun anne olmak istemesi sadece bencillik olur. Maddi durumu ne, bu sorumluluğu tek başına alabilir mi, adama söylememenin pişmanlığını Yaşar mı, çocuk babasını sorduğunda ne diyecek hepsini tarttıktan sonra karar vermeli. Bana sorarsanız eğer şiddet, bağımlılık ya da daha büyük bir şey yoksa hiç düşünmeden erkeğe de sorulmalı. O bir bağı olmasın istiyor fakat bir bebek doğduğunda anne kadar baba da gelişiminde önemli. Aldırması gerekiyorsa aldırmalı buna duygusal bakıp daha büyük yaralar almaya daha büyük yaralar açmaya gerek yok. Evet hayat duygusuz geçmiyor ama bazen duygusallığı bir kenara bırakıp mantıklı düşünmek gerekiyor. Yapabilirim diyorsa sadece hamilelik ve ilk doğduğu zamanlar değil bunun büyüme dönemi var, okul dönemi var, babalar günü var, ergenliği var bilinmez bir babayı eninde sonunda o çocuk araştırır, sorgular sonunda annesine düşman bir çocuk çıkabilir ortaya. O zaman geri dönüşü de olmaz. Umarım arkadaşınız en doğru kararı verir, umarım ilerde dönüp geriye baktığında doğru kararı vermişim diyebilmenin huzurunu ve rahatlığını Yaşar.

  11 şubat 01:03

  8. sırf 29 yaşına geldim diye babasının haberi dahi olmadığı bebeği doğurmak istemezdim sanırım. ayrılmışlar diyorsunuz, babasız çocuk büyütmek çok zor hem anne hem de bebek için. babası bilse ve bunun için bir araya gelseler o ilişki uzun vadeli olmayacak, babası çocuğu istemese çok daha kötü. böyle konularda duygularla değil mantıkla hareket etmek gerekiyor.

  11 şubat 01:26

  9. Her şeyi bir kenara bırakıp sadece şunu sormak istiyorum,(gizlinot: Arkadaşınızın Sevgilisiyle barışmayacağını ve adamın bebektem haberinin olmayacağı senaryo üzerinden konuşarak) bir bebeğe bunu yapmak doğru mu? Yani bir sürü başka bir senaryo var da acaba o bebek büyüdüğü zaman bu şekilde var olmaktan, babasının ondan haberinin olmamasından hoşnut olacak mı? Bu onun psikolojisini nasıl etkileyecek? Bence en önemli sorulardan biri bu

  11 şubat 01:33

  10. babam vefat ettiği için, babasız büyüdüm. annem çok fedakarlık yaptı ama üzgünüm ki çocuk yetiştirmekten çok uzaktı. sosyal bir çocuk olamadım.. her zaman çok çekingen ve ürkektim. doğum günleri, parklar, mezuniyetler benim için hep kabus gibiydi. babasız büyüceksin deseler doğmadan, bu dünyaya gelmeyi gerçekten istemezdim. çocukluğum boyunca çok eksikliğini çektim diyebilirim . babamı kaybetmek annemi çok agresif ve takıntılı yapmış, beni kötü büyüttü maalesef. kendisi de söyler, senin psikolojini ben böyle yaptım diye. o yüzden ben hayır diyorum ki adam çocuğu hayatı boyunca belki kabul etmeyecek. 

  ha herkes aynı değil. burda biri gelip ben babasız büyüdüm çok güçlüyüm, annem de çok güçlüydü diyebilir. ben değilim. 

  11 şubat 01:34