sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
12 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

avukat arkadaşlar nerede çalışıyorsunuz, büro açmayı düşünüyor musunuz?

merhaba, sorum avukat süslülere özellikle de daha yenş yeni işlerini oturtmaya çalışanlara. işçi avukat olarak mı çalışıyorsunuz, büro açmayı düşünüyor musunuz? bir de eğer söylemekten tahatsız olmayacaksanız aylık kazancınızı da sorabilir miyim?

1. takipteyim özellikle maaşları çok merak ediyorum son sınıfım

14 nisan 23:35

2. ya ben sözlükte çok fazla hukukçu gördüm. ben de 3.sınıfım. kendime nasıl bir yol çizicem bilmiyorum. takipteyim. hakimlik-savcılığa hazırlanmak mantıklı mı ?

14 nisan 23:45

3. Hakimlik/savcılık istiyorsanız hazırlanmak mantıklı. En azından deneyin adliye stajı devam ederken ders çalışırsınız, ama geciktirmeyin derim ben stajı sınava hazırlanmak için.

Meslekte iki yılı doldurdum, 25. Ayım hatta tam olarak. 2.000 tl ile başladım, şu an 3.000 tl maaşım. İstanbul hariç, genel olarak bu şekilde. Bilmiyorum belki çok iyi dil bilirseniz ve kurumsal bir şirketle falan çalışırsanız daha yüksek olabilir.

Bunun dışında benim şu an ofis açma düşüncem yok. Genelde ofis açın, illaki iş gelir diyorlar. Ama ben cesaret edemiyorum daha. Bunun dışında bir iki sebep daha var. Zaten her yer özel üniversite oldu, burslu arkadaşları tenzih ederim, ama barajı geçen ve parası olan hukuk okuyor artık. Bir prestiji kalmadı. Çalıştığım ofisteki icra katibi, benim oda arkadaşıma, sizden bir sürü var, elini sallasan avukat demişti. Stajyerken görüşmeye gittiğim bir avukat, ‘benim icra katibim var, onla rekabete girme herhangi bir konuda, o benim elim ayağım’ diyerek icra katibinin daha kıymetli olduğunu göstermişti. Yine çalıştığım ofiste, icra çalışanları yüzünden işinden edilen avukatlar olduğunu biliyorum. Sıcak parayı onlar getirdiği için onlar daha kıymetli. Maalesef çalışan avukat olmak az biraz bu şekilde. 

15 nisan 00:51


4. ankarada ilk altı ayında olan stajyerim. burada büro açmak tek başına olacak iş değil mesela. yanına kesinlikle bir kaç avukat daha gerekiyor büro masrafları için. bürodaki danışman avukatımız yanındaki 10 senelik avukatına 3000 tl verdiğini söylemişti, ki bence çok çok az. ikinci altı ayımda memleketim adanaya dönmeyi düşünüyorum ve orada yanıma birini bulup büro açacağım. ailemin yanında olduğum için en azından biraz daha rahat olurum maddi olarak. işçi olduğun zaman ne uzarsın ne kısalırsın, patronun sana verdiği davalar işler içinde kendi cmk işlerinle bile doğru dürüst ilgilenemezsin. büro açan üç beş sene sonra durumunu düzeltir, işçi biraz çalışayım öyle büro açayım derse hep direkt büro açanın gerisinde olur. bir başka danışman avukat bu büro mevzusu açıldığında hiç durumunuz yoksa evinizin bir odasını boşaltın büroya çevirin bir kaç sene sonra büro açabilecek hale gelirsiniz demişti ki bu da mantıklı gelmişti. açıkçası bu biraz da hangi şehirde çalışacağınla ilgili. avukatı çok çok fazla şehirlerde tutunmak biraz daha zor olabilir ya da nüfusu çok az şehirlerde.

15 nisan 01:17

5. ben de sürekli iç karartıcı hikayeler duyuyorum pek umutlu değilim açıkçası. İşçi avukat olarak çalışan kesim halinden hiç memnun değil ama büroyu yürütmek de çok zor geliyor gözüme, çevresi olan bir insan değilim ne yazık ki. henüz okuyorum ben de ama bir de buradakilere sormak istedim, hepinize teşekkür ederim cevapladınız için:) umarım işler istediğiniz gibi olur :)

15 nisan 02:26

6. ne yaparsanız yapın, mafya gibi milletin tanıdıklarını arayıp tehdit eden hukuk bürolarında çalışmayın. çünkü her gün bela okuyorum.

10 senedir görüşmediğim insanın fatura borcu için kan bağım var diye her gün rahatsız ediliyorum. bıktım. ne yapabilirim? bana da borç takıp gitti. 90 lira fatura borcundan dolayı "dolandırıcılık"tan hapse girecekse girsin. bana duyar kasıyorlar ama o sizin akrabanız diye. beni aramasınlar artık ya.

15 nisan 21:25

7. 7. ayımdayım ve hala ailemin desteğiyle ofisi çeviriyorum. malesef biraz esnaflık gibi çünkü 2-3 ay hiç telefon çalmadan oturduğum da oldu bir haftada 3-5 iş bağladığım da. bir de her bağladığınız işin ücretini peşin alamazsınız, davalar uzun sürer vs vs. dahası giderimiz de çok fazla. kendimi sorgulamaya başladım yavastan hata mı ettim diye. söyle derim, ilk 6 aylık kira, fatura, stopaj, muhasebesi vs gibi masrafları hesaplayın.ve bu parayı hiç kazanamıcakmışsınız gibi varsayın. ailenizden bu miktar destek alabilecekseniz tamam, yok ailemin durumu musait değil diyorsanız bir miktar biriktirene kadar bir yerde çalışın derim

15 nisan 22:29


8. ailemin maddi durumu pek müsait değil, çok küçük bir miktarda destek alabilirim sadece. Ben de dediğiniz gibi bir avukatın yanında çalışıp biriktirip o para ile açmayı düşünüyorum ama benim korkum o paranın da bitmesi ve benim örneğin bir yıldan sonra bile kazanamıyor olmam

15 nisan 23:15

9. bir de benim hiç çevrem yoktur, ailemin de öyle. nasıl dava gelir bilmiyorum açıkçası. Sizin baktığınız davalar hangi kaynaktan geldi eş dost vasıtası ile mi?

15 nisan 23:17

10. Hakimdik savcılık olayında o kadar çok torpil dönüyor ki inanamazsınız. İşin içinde olan biri olarak sağlam bir torpil, referans bulma ihtimaliniz yoksa hazırlanmakla vakit kaybetmeyin derim.

16 nisan 16:39