204 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

bütün dinlerin uydurma olduğunu düşünüyorum ?

biraz araştırınca insanların bir şeye bağlanma arzusu yüzünden her dönem o dönemin ihtiyaçlarına göre akıllı insanlar tarafından yazılmış anlatılmış bir takım olaylara inanılıyor olabilir.taa taş devrinde güneşe tanrı deniliyordu ve günümüzden bir insan onlara çıkıp " güneş tanrı değil sadece onu bilmediğiniz için ona tanrı diyorsunuz" deseydi muhtemelen o zamanın kafiri olabilirdi .dd islamda şimdi bir takım şeyleri açıklayamadığımız için uydurduğumuz bir şey olarak ortaya çıkmış olabilir.tam olarak emin değilim.tam olarak ateist değilim ama agnostik olabilirim.kuranda yazılan şeylerin bilimsel pekçok açıklaması olduğu gibi açıklanamayan kafamda soru işareti olan şeyler de var .ölümden sonra yok olacağımızı bir türlü kafamda oturtamıyorum mesela.bir de islamı reddedersem mevlanayı,şems'i, yunus emreyi de reddetmiş olacağım bu biraz kalbimi kırıyor ve koskoca alim insanlar yanılıyor da ben mi biliyorum sadece diye düşünüp işin içinden çıkamıyorum belki sizin bununlar ilgili fikirleriniz vardır dedim :)

1. İnsan , aciz egosunu biraz bastırırsa , kendisini evrende bu kadar değerli görmezse ölümden sonra yokolmak daha kolay hazmedilebiliyor. 

10 haziran 22:28

2. Kur'an Hz. Muhammed s.a.v in en büyük mucizesidir bir insan tarafından yazılamayacak mucizelerle doludur, ayettede yazar kuran a denk olacak bir cümle dahi yazamasınız, şu videoyu sonuna kadar izlemenizi şiddetle tavsiye ederim, ne demek istediğimi anlayacaksınız sadece tek kısa bir ayetin tefsiri bile şaşkınlık içerisinde bırakıyor (link: https://youtu.be/AqkcEbH-Y2o Link)

10 haziran 22:32

3. Uzayın genişlediğinin kuranda yazıyor olması bile uydurma olmadığının bir göstergesidir.

10 haziran 22:36


4. ya annecim o saydığınız alimlerin neden hepsi erkek?? :(( neden bütün peygamberler erkek... neden bütün kitaplar aynı şeyleri durmadan tekrar ediyor... yazık değil mi bize, azıcık aydınlanmaya başlamışız bi şeyleri sorguluyoruz, bi tanesi daha gelip kafanı kuma gömmeye devam et diye öğüt veriyor, bu başlığı okumayacağım çok üzülüyorum

10 haziran 22:36

5. Ne zaman çevremde bu konu açılsa illa bu tarz videolar atan biri oluyor ve komik oluyor. Aa çok etkilendim ve yıllardır düşündüğüm şeyleri bir iki allah olmasaydı olmazdık aaa ne mucize videoları hemen fikrimi değiştirdi ~~~~~

10 haziran 22:38

6. uydurma demeyelim de gücü bir yaratıcıya dayandırılmış toplum düzenini sağlamak amacıyla dönem şartlarına göre şekillenmiş hukuk kuralları diyelim. tanrısallaştırma adına çok eskiden gelen korkulu efsaneleri de içererek kutsallaşırlar.

10 haziran 22:40

7. her insan mı cidden? ben öyle doğmadım ya ailem bir türlü inandıramadı beni bir tanrı varlığına. ne kuran kurslarına gönderdiler bana mısın demedi. dua ezberleyemedim diye karneme tek 3 gelen ders hep din oldu. inanmayınca inanmıyor insan. boşluğunu da hiç hissetmiyorum valla. zora sıkışınca dua etmek yerine çmzüm arıyorum çözülüyor belki de çözülmüyor. kader kısmet diye hiç kabullenmiyorum hayatı ona şekil veriyorum. dogmalarım yok her şeye cevap arıyorum bulamazsam da ben bulamadım deyip bırakıyorum ille de tıkandığım yere bir yaratıcı koymuyorum. doğuştan sevgisi inancı falan geliyorsa ben olmamışım o zaman ya tanrı bana bi el atsın.

10 haziran 22:55


8. yukarıda biri de demiş din bilim değildir kanıtlayamazsınız.mantıksız gelen birçok yanı olabilir ki bu sadece islam için değil diğer dinler için de geçerli ancak bunları inançlı birine anlattığınızda kabul etmez.her şey açıklanamaz der geçer.yani bu durumda varabileceğiniz kesin sonuçlar değil de öznel fikirleriniz var olabilir yalnızca.fikirlerinizde sizin kesin sonucunuz haline gelebilir zamanla ancak kimseye bunları kabul ettiremezsiniz.

10 haziran 22:59

9. İnanmıyor olabilirainiz, dinde zorlama yoktur, fakat bu hakaret edebileceğiniz anlamına gelmez. Kaldı ki inanmıyorsanız bir tanrının olmadığını da kanıtlayamazsınız, ben müslümanım ve birçok kanıtım var inananlar için.

10 haziran 23:00

10. Ayrıca burada anonim kişisi bit soru sormuş ve dini kitapların uydurma olduğunu düşünüyormuş, buna cevap olarak bir video atmışız çünkü' soru sorulan bir platformda cevap yaz tuşuna basıp cevap yazıyoruz' ve bununla dalga geçen zekiler var, bravo.

10 haziran 23:02