sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
12 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

bebegimi memeden kestim. gogsumde sur birikiyor ve aciyor, tavsiyesi olan var mi acaba?

1. çocuk sahibi değilim fakat yeni Doğum yapan ablamdan dolayı az çok fikir sahibiyim. Süt sağma makinaları/pompaları var , onları kullanarak göğsünüzü boşaltırsanız rahat edersiniz. Eğer şuan elinizde yoksa ve hemen Ulaşamayacak durumdaysanız manuel olarak yapmaktan başka yolu yok diye biliyorum. Sağdığınız sütleri de yoğurt vs haline getirip ziyan etmeyebilirsiniz. Kullanma konusunda internette farklı tarifler mutlaka vardır. Saklama koşulu olarak da buzdolabında üç gün, dondurucuda ise bir kaç ay saklanabiliyor diye biliyorum.

12 ağustos 2018 17:51

2. Sağdığınız sürece süt gelmeye devam eder, normalde süt bebek büyüdükçe azalır. Ek gıda nedeniyle bebek süte daha az ihtiyaç duyar. Sütünüz çok fazla ise doktora danışın derim.

12 ağustos 2018 17:53

3. 6 aydan sonra pek faydasi yok, 1 yasindan itibaren tamamen su gibi, memeyi zevkine emiyor bebek, kesmezsen de sonsuza kadar emiyor. yani zaten herkes zorla kesiyor, Cocuk kendi kendine “ben artik emmiycem” demiyor. Bir de Calisan bir anneyse, hormonlarini da toparlamak icin memeden kesmek istiyor olabilir bebegin ne kadar oldugunu bilmiyoruz. 

12 ağustos 2018 18:18

4. 6. Anonim bebek 1. Yıl kesin olarak 2 yaşa kadar emzirilmeli. Ben memeden kendim 1.5 yılda kesilmişim ayrıca. Etrafımda da kendi bırakan bebekler mevcut. Çok nadir örneklerdir memeyi 2-3 yaşından sonra bırakmayan çocuklar ki o da psikolojik olarak çocuğu etkiler.

12 ağustos 2018 18:31

5. Sizin de dediginiz dogru, Besleyicilik acisindan kati gidaya gecildigi icin ilk 6 aydan sonra onemi gittikce azaliyor, toplamda kati gidaya tam gecisle beraber 12 aydan sonra da sadece psikolojik bir baga donusuyor. sizin ozel durumunuz olmus, bu her bebek icin gecerli degil zaten ek gida aliyorlar. 

In the United States, the American Academy of Pediatrics (AAP) currently recommends:1

Infants should be fed breast milk exclusively for the first 6 months after birth. Exclusive breastfeeding means that the infant does not receive any additional foods (except vitamin D) or fluids unless medically recommended.

After the first 6 months and until the infant is 1 year old, the AAP recommends that the mother continue breastfeeding while gradually introducing solid foods into the infant's diet.

After 1 year, breastfeeding can be continued if mutually desired by the mother and her infant.

The World Health Organization currently promotes as a global public health recommendation that:2

Infants be exclusively breastfed for the first 6 months after birth to achieve optimal growth, development, and health.

After the first 6 months, to meet their evolving nutritional requirements, infants should receive nutritionally adequate and safe complementary foods while breastfeeding continues for up to 2 years of age or beyond

12 ağustos 2018 18:34

6. Fakat 10.anonimin paylaştığı yazıda destekleyici gıdalarla tanıştırılmalıdır diyor ancak önemi azalır falan demiyor gayet süte devam diyor makale. 

13 ağustos 2018 01:25

7. Arkadaşlar kız ne sormuş yine emiyor mu diye tartışmaya dönmüş bu olay. Şu an hamileyim ve böyle başkasının bebeği ve anneliği hakkında dıtdıt konuşanları gördükçe şimdiden sinirim bozuluyor ya.

Meme Masajı ve sıcak soğuk tamponlama diye aratın süslü youtube ve google da, hala geçmiyorsa bir doktora görünün. Oldukça yaygınmış bu durum. çözüme kavuşur

13 ağustos 2018 11:07

8. Arkadaslar bebegim 10 aylik. Gogus olcum 70 f lerde su an. Belim cok ince oldugu icin asiri buyuk duruyor. Meslek lisesinde calisiyorum ve cocuklarin bakislarini yakaliyorum. Gecen donemi yazin sicaginda bile koca koca sallarla gecirdim. Bu sebeple bu sene okula baslamadan birakmaya karar verdim ki eski olcusune donsun. Kimseye birsey ispatlamak zorunda degilim ama merakinizi gidermek icin yazdim. Bebegimi emzirmeyi ne kadar sevdigimi hayal bile edemezsiniz.

13 ağustos 2018 11:33

9. doktora danışabilirsiniz, bir ilaç olması lazım adını hatırlamıyorum. bir de adaçayı epey azaltıyor sütü. makineyle falan sağmayın çünkü sağdıkça / emzirdikçe süt gelir.

13 ağustos 2018 12:26

10. Ben 9. Anonim kesinlikle yanlış anlaşılmasın Ben anneye karşı bir şey söylemedim kesinlikle her kadının kendi tercihidir hiç bir şekilde başkasına laf düşmez. Ben sadece 6 anonimin yanlış yönlendirmesini düzeltmek istedim.

13 ağustos 2018 12:45