16 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

beslenme ve spor konusunda bilgisi olanlara bir soru?

merhaba, ben et yiyemiyorum. vej/vegan değilim sadece et tadını sevmediğim için nadiren yiyorum. özellikle kırmızı et. balık da sevmediğim için somon yiyorum sadece ara ara. o yüzden protein alımım çok kısıtlı bence. sorum şu, yakın zamanda spora başlayacağım. öncelikli hedefim kas kütlemi arttırmak olduğu için buna uygun çalışmalar yapacağız. bu durumda ben nasıl beslenmeliyim? protein takviyesi mi alsam acaba, whey falan hiç anladığım konular değil :/

1. kaç kilosunuz? kilo x 1.5 gram protein yeterli kabul edilir. kilo başı 2 gram biraz abartı oluyor daha tarafsız güncel kaynaklara göre. tabii protein ağırlıklı beslenmenin yağ yakımına etkisi konu dışı şu an. bir de kilo fazlanız var mı yani kaslanmayla eş zamanlı kalori kısıtlaması olacak mı?

17 ocak 14:45

2. (yazar: agent) kilomu bilmiyorum. henüz salona kayıt yaptırmadığım için herhangi bir ölçüm yaptırmadım ama 65-70 arası olabilir gibi hissediyorum :D minimum 10 kilo vermeyi de hedefliyorum aslında ama kas oranımı da arttırmak istiyorum.

bu beslenme işi de şu yüzden kafamı kurcalıyor, birkaç sene önce yağ-kas ölçümü yapıldığında kas oranım çok düşük çıkmıştı, o ölçümler ne kadar sağlıklı sonuç veriyor bilmiyorum tabi, şimdi de bazı vitamin değerlerim düşük. o yüzden protein açısından yeterisiz besleniyorum gibi geliyor. detaylı olarak hocayla ya da bir doktorla konuşmadım henüz. şimdilik sadece farazi yani.

17 ocak 15:05

3. proteinler konusunda gereksiz bir bilgiye sahibim ama shakeler konusunda :D tavsiyem labdoordan bakıp en safını ve porsiyon başına uygun miktarı almanız. ayrıca düz whey protein almak yerine izoleleri tercih edebilirsiniz daha saf ve tehlikeli (civa vs.) konusunda arındırılmış oluyor. myproteini kullandığımda güzel verim almıştım ama sık kullanıma uygun değil her protein gibi. eğer spor ypmayıp kullanırsanız karaciğerde sıkıntı yaşarsınız. ayrıca agentcığımın dediği gibi verilecek yağ kütleniz var mıdır? varsa ilk olarak onu eritmeniz daha mantıklı. yoksa yağlı bir vücuda sahip olursunuz. vs vs. ayrıca glutamin ve bcaa ürünlerine de bakmanızı öneririm.

17 ocak 15:08


4. anladım. yani protein ağırlıklı beslenme zaten kilo verme hedefi varsa gerekli ama macro saymaya başlamanın çok acelesi yok bence. zaten yavaş yavaş başlayacaksınız direnç çalışmalarına. ben bu konularda tecrübeli, hedefler de büyük olmadıkça gram gram sayım yapmayı mantıklı bulmuyorum açıkçası.

o tartılar yalan dolan sonuç çıkarıyor kesin bilgi:)

yediklerinize gelirsek, somon zaten çok yararlı bir balık. omega 3 çok yüksek ama kolestrol durumu da var. haftada 2 kez yemeniz iyi olur hem seviyorsanız da. tabii porsiyon önemli,3 de yiyebilirsiniz. sabahları 2 yumurta, tavuk/hindi ızgara ve süt ürünleriyle yeterli proteini almakta çok sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. biraz ilerledikten sonra antreman günleri whey düşünebilirsiniz belki.

17 ocak 15:09

5. Ben de eskiden midemi bulandırdığı için et yiyemiyordum, süt ürünleri çok fazla tüketiyordum peynir yoğurt gibi. Baklagillerden de sağlayabilirsiniz ihtiyacınız olan proteini ayrıca.

17 ocak 15:13

6. sevgili blondie, protein takviyelerinde gidip çin'den merdiven altı şeyler almıyorsanız cıva vs. bulunmaz ki zaten? izole kavramı proteinin daha saf hale getirilmesiyle ilgili. karbonhidrat biraz daha düşük oluyor ama arada dramatik bir fark yok pek. bir de moleküller daha küçük parçalara ayrılıyor olay o. zaten yeni başlayan birisi için bunların çok bir önemi yok. piyasada en çok satılan bir iki ürün ihtiyacı fazlasıyla karşılayacaktır.

17 ocak 15:14

7. agent'cım labdoorun yalancısıyım ben iz miktarda mevcut olabiliyor civa vs dediğim ağır metaller yani. ayrıca izolelerde servis başına mevcut protein daha fazla diye araştırmıştım. 

17 ocak 15:18


8. zaten molekül bazında konuşursak en etkilisi aminoasit kullanımı, ama onu içmek için sağlam bir mide gerekli. bundan dolayı tozu önermiştim 

17 ocak 15:19

9. (yazar: blondiecurlyfries) yazdıklarınız bir kısmına çince bir şeyler okuyormuş gibi baktığım için takviye konusunu araştırmam gerektiğini bir kere daha anladım :d kilomu, yağ oranımı falan bilmediğim için tamamen varsayım üzerinden düşünüyorum aslında. onları öğrendikten sonra bir yol çizmem daha mantıklı sanırıö teşekkür ederim :>

(yazar: agent) haklısınız muhtemelen, çok teşekkür ederim :>

(yazar: felice) baklagil vs tüketiyorum da baklagil proteini daha kalitesiz bir protein, işte ne bileyim etin yerini tutmuyor söylentileri kafamı karıştırıyor. çünkü beslenme konusunda bilgisiz olmak :/ teşekkürler cevabınız için.

17 ocak 15:24

10. bence kafa bulandırmayalım dgsgsg kadıncağız ne sordu neler okuyor:P aminoasit takviyesi daha çok düzgün beslenemeyen vücutçular için geçerli. sürekli tavuk ve pirinç diyeti gibi sebeplerle. düzgün meyve, sebze, makul miktarda protein ürünü tüketen bir insanın aminoasit takviyesine pek ihtiyacı olmaz. bu supplement endüstrisinde her şeye aşırı şüpheli yaklaşmak gerek. ha zararlı değil ama elzem de değil o açıdan. servis başına proteinin fazla olması iyi de işte 3-5 gram proteinin bir olayı da yok. işte pazarlama bunlar hep, proteinli fıstık ezmeleri falan... ben doluyum bu konularda valla çok konuşurum:P

17 ocak 15:25