sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  67 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  bir çetenin eline düştüm avukat süslüler ne olur yardım edin?

  merhaba olay çok detaylı ama gizlilik sözleşmesi var bu yüzden silebilmek adına cevap olarak yazacağım.

  1. nasıl bi dedikodu, olay aşkı varsa daha yazılmadan 10 kişi takip etmiş. :D

  13 mart 17:17

  2. Bi iş başvurusunda bulundum 4 ile 7 haftalık eğitim sonunda 10 günlük ofis oryantasyon sürecini de tamamlayıp bizi kendi şehirlerimizde açılacak olan ofislere yönetici olarak atayacaklarını belirten detaylı bir mail aldık firmadan. Firmayı internetten araştırdım web sitesi şube adresleri vs her şey mevcut. Sizinle çalışmayı kabul ediyorum maili attım ertesi gün aradılar telefonda mülakat yapıldı. 2 saat sonra kabul edildiğime dair mail aldım. Bu olaylar cuma gerçekleşti pazar akşamına bilet aldım ve p.tesi sabah adresteki ofise gittim. Kendini müdür ilan etmiş 2 pislik farklı şehirlerden üni mezunu kadınları toplamış saha eğitimi adı altında kimyasal bir temizlik ürünü sattırıyor. Sokak sokak esnaf dolaşıyoruz. P.tesi sahaya çıkmadım dün başka bir çalışanla beraber saha tecrübesi edinmek için çıkınca gerçekler bir bir çıktı. Faturasız satış yapıyoruz, ürünler bidonlarla şişelere dolduruluyor, kolilerde ürünlere dair açıklama vs yok. Ofis depremden dolayı boşaltılmış bir binada. Amaç eğitim vermek falan değil bedava işçi çalıştırmak çünkü şube falan açılmıyor. Bugün hava kötü olduğu için sahaya çıkmadık. Bir arkadaş ihbar süremi başlatıp ayrılmak istiyorum dedi günlük kotanı doldurmak zorundasın yoksa ücret alamazsın demişler. Ücret almayayım zaten 8 saatlik sürenin 2 saati iş aramak için izinli olmam lazım demiş ona da itiraz etmişler. Konaklama ücretini vs ödemek zorundasın demişler arkadaş da beni dün akşam saat 9 a kadar çalıştırdınız sizi iş mahkemesine şikayet ederim deyince geri vites yapıp "iş başı yapmadım" yazılı kağıt imzalatmışlar. Sigortası da başlamamış sayılmış. Bugün hepimiz izinliydik hava durumundan dolayı ama bir arkadaş hariç. Onu ofiste çalıştırmışlar. Dün hiç satış yapamayınca gel ofiste çalış vs demişler. Müdürlerden biri kıza gelen başvuruları görüldü yap, hepsine mail at vs demiş. Bir seçme eleme söz konusu değilmiş yani. Kızın özel hayatı ile alakalı sorular sorup fiziksel temasta bulunmuşlar. İşe devam etmek istemediğini söyleyince maaraflarını ödemek zorundasın vs denmiş. Ödemezsem ne olur demiş mahkemeye veririm seni demiş müdür. Kız da ben de seni veririm demiş. Kız yurda gelip eşyalarını toplarken müdür mesaj attı 3 4 gün kafanı topla dinlen geri gel falan. Bu arada sözleşmede asgari ücret yazıyor ama müdürler bize sürekli kotayı dolduramazsanız para alamazsınız diyor. 3 gün satış yapamayanı işten çıkarıyorlarmış güya. Ne olur yardım edin. Maddi manevi zarar görmeden ben bu pislik yuvasından nasıl kurtulurum?

  13 mart 17:22

  3. Gizlilik sözleşmesi var, 20.000 tl tazminat var. Ne olur anlattığım tariflere uyan işlere başvurunuz varsa iptal edin kızlar.

  13 mart 17:24


  4. iş sözleşmenizde ya da mülakatta "sahada satış"tan bahsedilmiş miydi? Eğer hiç konusu geçmediyse iş tanımınıza uymadığını söyleyerek reddedebilirsiniz. Bunun adı "mobbing"dir. Hatta sizin durumunuzda dolandırıcılık gibi gözüküyor. Tabii bizim iş mahkemelerinde "mobbing"i ciddiye alıyorlar mı bilmiyorum. Hukuk eğitimim yok bu arada.

  13 mart 17:30

  5. Evet sahada satış eğitimi var hem mailde hem sözleşmede. Ama biz sanayi de firmalara endüstriyel kimya ürünleri satacağımızı zannederken kapı kapı ürün satmaya çalışıyoruz.

  13 mart 17:33

  6. Bu ben ya? E o çıkan iş mahkemesine başvururum diyen arkadaşınız gibi yapın çıkın sizde. Bırakın üç kuruşları da onların olsun çıkıyorum diyin işten? Bu sözleşme nasıl yani süresi ne kadar ? 

  13 mart 17:41

  7. Süresiz sözleşme. Kriz geçirmek üzereyim ne olur akıl verin.

  13 mart 17:48

  8. Ne olur soruyu yukarı taşıyın ne olur.

  13 mart 17:52

  9. öncelikle sakin olun alo 170 hattını arayın, canlı destekleride var. ne kadar sözleşme yapmış olsanızda 1 hafta (sanırım) sözleşme fesih hakkınız var. orada kalmaya devam ettikçe sizden konaklama ücreti talep edebilirler, yaptıkları yasal olmasada bu onların hakkı.

  13 mart 17:55

  10. Buradan söylediğiniz üç beş cümleyle nasıl bir çözüm bulmamızı bekliyorsunuz? Avukatım ve size tavsiyem gidin bir avukattan düzgünce yardım alın. Avukat istemiyorum diyorsanız da gidin suç duyurusunda bulunun faturasız ürün satışı yapmaya zorladıkları için ve diğer zorbalıkları için, iş akdinin feshi için de notere gidin, ihtar çekin.

  13 mart 17:56