sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
7 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

bir alttaki psikoloji sorusu ilham verdi, aylardır sınava yeniden girmeyi düşünüyordum?

28 yaşında mühendisim. sınava girdiğimde yıl 2008di. yeni sistemi hiç bilmiyorum. sayısal çıkışlı biri olarak psikoloji okumam mümkün mü ? alan seçimlerinde alan dışı bölüme izin veriliyor mu? ben psikoloji bölümünü merak ediyor ve okumalarımı akademik düzeyde yapmak istiyorum. işimden memnunum, psikoloji ilgi alanım oldu son yıllarda. çalışarak okumak istiyordum ama bölümün 2. öğretimi yok. sadece bülent ecevit üniversitesinde varmış, ben sınava ciddi bir hazırlık yaparak güzel bir ünide okumak istiyorum güzel bir puanla. 2. öğretim olmadığı için 1 yıl içinde tam zamanlı işimi freelance’e bile çeviririm bunun için. ne dersiniz? sizce çok mu imkansız bir şey düşlüyorum ? 

1. Süslü yanılmıyorsam yıldırım Beyazıt üniversitesinde olması lazım psikoloji ikinci öğretim

19 mart 21:44

2. Ben de yabancı dilden 2014 senesinde mezun oldum mütercim tercümanlık okudum mezun oldum şimdi sayısaldaki bir bölümü okumayı çok istiyorum. Benim de sınavdan sistemden hiç haberim yok. takipteyimmm

19 mart 21:45

3. Sevgili yvonne, sınav sistemini iyice kavrayıp çok ciddi bir hazırlık yapmak istiyorum. Mesleğim gereği matematikle haşır neşirim, lise düzeyindeki YAkınlarımı rica üzerine okul sınavlarına hazırlıyorum müsait oldukça Ve konuları unutmamışım. Biraz üstünden okuyunca hatırlıyorum Ve soruları hızlıca çözebiliyorum matematik, geometri. Edebiyat konusunda ezber yapmam gerekiyor sanırım bol bol. Dil bilgisi kurallarını yaparım biraz tekrar yapınca. Coğrafya zayıf, tarihi de yapabiliyorum. Sınav sistemi nasıl şu an hiç bilmiyorum. Muhtemelen 2020 sınavına gireceğim. Hedefim ilk 5000’e girmek olacak. 

19 mart 21:54


4. Nasıl korkmuyorsunuz final haftalarından derslerden falan kızlar ya.. ben de meslegimden memnun degilim 2016 da mezun oldum, hayalim baska biseydi. Kazansam bile tekrar 4 sene okul hayatı, vizeler finaller gözüm korkuyor. Kolay değilki dört yıllık fakülte bitirmek :(

20 mart 02:19

5. Süslüm ben psikoloji öğrencisi biri olarak cevaplamak istiyorum sorunu. Psikoloji anlama ve ezbere dayalı bir bölüm. Bu konuda iyiyim diyorsan sayısal çıkışlı olman bir şeyi değiştirmez. Bir de girmek istediğin okulların ders programlarına mutlaka bak. Örneğin benim okulum daha çok biyoloji üzerine dersler ekliyor. Her dönem bir zorunlu dersimiz "biyolojik psikoloji" , "bilişsel psikoloji", "neuropsikoloji" gibi derslerden oluşuyor. Bu senin için artı da sayılabilir. Ama olayın sosyal yönüyle daha çok ilgili bir okulda böyle bir avantaja sahip olamazsın. Alan seçmeli olarak ise kendi bölümüne yakın bölümlerin (veya aynı fakültedeki bölümlerin) seçmeli dersini alabiliyorsun uluslararası ilişkiler, halkla ilişkiler, hukuk, ingiliz dili edebiyatı gibi. 

 

Son olarak biraz bölümümün zorluklarından bahsetmiş olmak isterim ki hazırlıklı ol. Çünkü ben bu zorlukları girmeden önce bilsem 2. Kez düşünürdüm. Klinik psikolog olmak istiyorsan yüksek lisans yapman zorunlu. Yüksek lisans için aranan şartlar da ales+toefl/ielts+not ortalaması çoğu okulda. Yani hem not ortalamanı yüksek tutmalı hem alesten iyi bir puan almalısın. Ielts barajı genelde 7.0+. yüksek lisans programları az öğrenci aldığı için ortada kalan çok kişi oluyor. işin içinde mülakatta olduğu için torpili saymıyorum bile :) bu arada bazı yerler bilim sınavı adı altında psikoloji genel bilginizi de ölçüyorlar. Yüksek lisans sonrası ise sertifika almak en az yl kadar gerekli oldu. Sertifika programları bin tlden başlıyor. İnsana bir şey kattıklarını söyleyemem en fazla iki üç gün gidiyorsunuz. Ama maalesef danışanlar buna çok dikkat ettiği için %90 alıyor. 

20 mart 10:22

6. Sevgili anonim 4 değerli yanıtlarınız için çok teşekkür ederim emeğinize sağlık ne güzel üşenmeden uzun uzun yazmışsınız çok tatlısınız:) 

Okurken bir yandan mesleğimi de yapacağım freelance çünkü kendimi finanse ediyorum kendi kendimi okutmak Ve yaşamımı idame ettirmek zorundayım. Mesleğimi de çok seviyorum. Psikoloji benim meslek edinmekten öte merakım. 2 yıldır haşır neşirim okuyorum anlamaya çalışıyorum bana katkıları inanılmaz boyutta oldu. Ama ÖRNEĞİN makalelerde çok fazla mesleki terim geçiyor anlamıyorum. Okuduklarımı tartışabileceğim bir sınıfım, akıl danışıp bilgi edinebileceğim hocalarım olsun. Bildiklerimi insanlarla paylaşmak istiyorum bana olumlu yönde katkıda bulunan bilgileri özellikle. Ama bu konuda lisans eğitimi olmayan bir insan olarak haddim değil okuduğum 2 makale 1 kitapla bir konuda ahkam kesmek. Konuşacaklarımın altını doldurabilmek istiyorum siz sevgili meslek sahiplerine saygısızlık olmasın isterim. 2 sertifika aldı diye yaşam koçu, danışman gibi ortalarda cirit atan sahtekarlarla aynı konuma düşmek istemem. Çünkü psikoloji çok çok keskin bir konu. Sözler çok önemli. Bir kelime birine yıllar sürecek bir travma armağan edebilir. İyi niyetli kurulan bir cümle birinin tüm derinde yatan travmalarını açığa çıkarıp o kişiyi ne yapacağını bilemez halde çaresiz bi şekilde ortada bırakabilir. Ben mühendislikten çok memnunum. Mesleğimi çok seviyorum. Psikolojiyi derinlemesine anlamak, anladıklarımı içi ve altı dolu dolu sindirip tartışmak, insanlara bildiklerimi -danışman değil dost tavsiyesi gibi- dikkatli aktarabilmek adına bir eğitim almak istiyorum. Psikolog olmak istemiyorum. Umarım çok laf kalabalığı yapmadan anlatabilmişimdir:) 

20 mart 10:38

7. Sevgili anonim 3, 30 yaşına yaklaşmışken 18 yaşındaki insanlarla okuyacak olmak şimdiden beni yaşlılık bunalımına soktu onun dışında  üniversite gözümde hiç büyümüyor. Not ortalama kasmak istemiyorum sadece psikoloji bilimini anlamak Ve kavramak istiyorum lisans düzeyinde :)

20 mart 10:40