18 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

bir kayınvalide sorusu da benden?

süslüler madem her konuda birbirimizle dertleşip fikir alışverişinde bulunuyoruz ben de kafamı kurcalayan bir konuda sizin görüşlerinizi almak istedim. kısaca bir bilgi vereyim, dört yıllık evliyim, düğünümüzü ev eşyamızı eşimle kendimiz yaptık kimseden bir talebimiz olmadı. ama düğün zamanı da şuan da benim ailemin eli hep üzerimizde oldu desteklediler. kayınvalidem uzak bir şehirde yaşıyor. iş güç derken senede bir o gelir bir bayram da biz gideriz. genel olarak iyi bir insan, kendisini seviyorum. art niyeti fesatlığı laf sokması vs. yoktur. yalnız evlat ayrımı yapıyor ve maddi konularda bizi biraz suistimal etmeye çalışıyor ve bu durum beni irrite etmeye başladı, ne yapacağımı nasıl davranacağımı da bilmiyorum. kızgınlıkla bir hadsizlik terbiyesizlik etmekten de korkuyorum çünkü hem onu hem benim aileme karşı her zaman çok ince olan eşimi üzmek istemem.  girizgahtan sonra konuya gireyim. şuan eşimin ailesinin üzerinde memlekette bir mülk var oradan para kazanıyorlar, abisi de annesine daha yakın konum olarak o yüzden gidip işlerle de ilgileniyor arada. biz hisseli yer olmasına rağmen şuan oraya bir emek vermiyoruz bakan sizsiniz parayı da siz alın dedik dört yıldır da bir kuruş istemedik zor günler geçirmemize rağmen. kayınvalidem abiyi bayağı bayağı destekliyor, borca giriyor onun için, evine eşya alıyor, çocuklara alışveriş yapıyor oda mobilya kıyafet vs. abi ekonomik açıdan biraz sıkıntılı dikiş tutturamayan bir insan diyebilirim. bu yüzden dönem dönem eşi ile de sorunlar yaşıyor ve kayınvalidem oğlunun açığını kapatmak için daha çok destek oluyor onlara. biz bu süreçte bir lirasını görmedik diyebilirim. aksine, bizden beklenti içine girmeye başladı. üniversite okuyan ve hem kredi hem özel burs alan küçük erkek kardeşe bizim destek olmamızı istiyor. biz bu arada borç ödüyoruz eşimin üniversiteden kalan kredi borcu ve başka bir kredi borcumuz var. çok sıkışık bir dönemimizde kayınvalidem bizdeyken başka bir şehire akraba ziyaretine gitmeye karar verdi biz de eşimle heveslendik biz de gitsek mi diye ama hesap tutmadı, nasıl yapsak diye bayağı düşündük. kayınvalidemin üzerinde o an bilet parasından çok fazla para olmasına rağmen oğlum senin biletini ben alayım diye teklif dahi etmedi. hatta benim annem benim biletimi almak istedi biz kabul etmedik. kayınvalidemden de almazdık ama hiç teklif etmemesi kaba tabirle ölü taklidi yapması hoş olmadı. küçük oğlunun ve kendinin biletini aldı eşimin kredi kartından, onda bile eksik para verdi eşime. neyse biz denkleştirdik gidildi, orada bir akşam eşime benim memlekete dönüş biletimi sen internetten al ben sana yarın veririm dedi eşim aldı, sabah benim param kalmadı oğlum veremeyeceğim dedi. ben çok sinirlendim ama yine de hiçbirşey demedim. devamı aşağıda. 

1. Aşağıda bişey yok

16 mayıs 02:56

2. Ben hediye olarak küçük bir şey almıştım kayınvalideme, çok az kaldığını görünce gidip yenisini aldım. Hemen bundan ayşe’ye de alalım dedi büyük abinin karısı için. Gittiğimiz şehirde de dışarı çıktık o evin kızıyla, kız birşeyler almıştı akşam kayınvalidem onları görünce yine bunun birini alayım ayşe’ye Götüreyim ben dedi. Farklı bir şehire gittiği zaman mutlaka ona ve torunlara birşeyler alıyor ama ben böyle bir şey görmedim daha. Aksine hep biz verici olduk. Ben zaten onun bana alabileceği herşeyi kendim de alabilirim konu bu değil, insan sadece ayırılmadığını görmek istiyor. Hacca gitti geçen yıl,sadece büyük oğluna bir hediye getirmiş. Bunu eşimin yanında söyleyince eşim üzüldü mesela, maddi olarak denk olmasını da beklemiyoruz ama bir çöp de olsa diğer çocuklarına getirmeliydi. Senede bir kez memleketten kargo ile meyve gönderir, onu da karşı ödemeli olarak gönderiyor.Maddi olarak sıkışık değil bunu biliyoruz üç farklı geliri var, gider çok az ve bir masrafı yok. Eşim de onlar büyük şehirde yaşadığımız çalıştığımız için bizi çok zengin zannediyorlar gittiğimiz yerleri falan paylaşma sosyal medyada, sen de abimin karısı gibi biraz dert yan paramız yok borç ödüyoruz vs de diyor. Sorum şu, ben kendi yağımla kavrulurken sırf birileri bizi suistimal etmesin diye hayatımı gizlemek zorunda mıyım? Ki gayet sıradan şaşaalı olmayan bir hayatım var. Oraya gittiğimde nasıl davranmalıyım, kayınvalidem yine yukarıdaki gibi bir talepte bulunduğunda rahatsızlığımı açıkça belirtmeli miyim yoksa idare mi etmeliyim? Bir iki bilekliğim falan var mesela, eşim memleketlerine giderken onları takmamı bile istemiyor. Satsan para bile etmez şeyler aslında. Nasıl davranmalı kararsızım. Böyle kalsa yine çok sorun değil ama biz sessiz kaldıkça daha talepkar olacağını da görüyorum. Sizce büyütüyor muyum yani bunlar sorun değil mi? Okuduysanız teşekkür ederim. 

16 mayıs 03:06

3. 1. Anonim telefondan yazdığım için uzun sürdü biraz şimdi okuyabilirsin :)

16 mayıs 03:07


4. bariz bir şekilde evlat ayrımı yapıyor fakat bu meselenin sizi ilgilendirmediği kısımlar var; kadının kime ne aldığı, eşinizi ayırıp ayırmadığı. bu ailecek onları ilgilendirir. sizi ilgilendiren kısmı sizden talep ettiği ekonomik destek. bence buna izin vermeyin, bu meseleyi çözeceğiniz insan da eşiniz. çok sıkı bir bütçe planlaması yapıp bunun dışına çıkmayın, eşinize de anlatın bu durumu. ailesine destek olmasına ihtiyaç var mı gerçekten, kendisi bu konuda ne düşünüyor ve ne şekilde davranmak istiyor, bunu aranızda netleştirin. ve destek olma konusunda ısrarcıysa bu konuda siz ne hissediyorsunuz sizin de fikrinize danışmalı, bir orta yol bulunmalı, gerekirse bir bütçe belirlenip bunun dışına çıkılmamalı. ne o öyle, yol parası, hadi bir daha yol parası, ce-ee bir de okuyan çocuğa destek falan. planlama mı kalır bu şekilde? harcamaların netleşmesi gerek, bu devirde kimse beklenmedik harcamalar yapmak zorunda bırakılmamalı.

16 mayıs 03:23

5. 4. Anonim cevabınız için teşekkür ederim öncelikle. Eşim ile aynı fikirdeyiz, kendisi ben durumun farkındayım diyor. Acil bir durumda ya da acil olmasa bile eğer gerçekten bizden gelecek bir yardıma ihtiyaç varsa esirgemeyecek bir insandır. Beni ilgilendirmeyen kısımları söylemişsiniz, haklı olabilirsiniz evet, bunun üzerinde tekrar düşüneceğim. Benim onları yazma sebebim daha çok şuydu ; ben bir yerde elim ama kendi evladına bile tavrı bu. Sadece kendim ile ilgili olan konulardan örnek verirsem hediye bekleyen, elti kıskanan gelin gibi algılanmak istemedim açıkçası bu yüzden açtım. Benim korumak istediğim şey bizim aile ekonomimiz. Bunun gibi irili ufaklı daha bir çok olay oldu ama ben hem mizacım gereği hem eşimi ezip geçmemek adına sessiz kaldım omların aralarında halletmelerini daha doğru buldum. Artık benim de belirgin bir tabur almam gerekir mi bunun cevabını arıyorum.

Ayrıma uğramak beni üzse de ona alıştım diyebilirim. Tekrar çok teşekkür ederim vakit ayırdığınız için. 

16 mayıs 03:43

6. Bunun aynısı bizim ailede var, babam yıllar sonra fark edebildi maalesef. İki amcam dedemden kalan işi devam ettirdi, ama yıllarca o işten kazandıkları haricinde babaannem hep onlara destek oldu. Benim annem de çalısıyordu sanıyorlar ki biz zenginiz. Aslında durumumuz onlardan kötüydü sadece onlar gibi garibanız biz diye ağlamıyorduk. Babam yıllar sonra bu ayrımı gördü itiraz etti ama nafile.. hala aynı acımdırma devam ediyor. Yani bunun elti kıskanmayla falan hiç alakası yok siz ailenin dışından bir göz olarak bunu daha net görüyosunuz. Bence de hayatınızdaki güzellikleri o insanlarla paylaşmayın en azından, sizi zengin gösteren detayları saklayın :p ama değişen bir şey olacağını sanmam, ağlamayana meme vermiyorlar çünkü :/

16 mayıs 08:07

7. Halamların durumu bizim on katımızdan iyidir. Eniştem ara iflas eder gibi olmuş. Tüm evlerini yazdığını kaçırmış. Halami da şirketine ortak ettiği için dedemden kalma evler icra yoluyla çok ucuza gitti. Ağzımızı açmadık. Babaannemin bir tane daha evi vardı onu da kefil yapmışlar o ev de gitti.

Babaannem onlarla görüşmeye devam ediyor. Adam işlerini düzeltti Bodrum'da yazlikta keyif sürüyor.

Babam ablama araba aldı. Sen kızına araba alıyorsan ben de kızıma alırım diye halama araba almış.

Ben üniversitede okurken 1 lirasını görmedim. Kuzenimi ise o okuttu.

Yukarıda yazılanların hepsinde karşı tarafın durumu kötü diye yardım ediliyormuş. Bizde onların durumu daha iyi olmasına rağmen yine onlara yardım ediyor. Aman diyim mesafeli durun. Böyle insanlara da kuruş koklatmayın.

16 mayıs 09:00


8. 6. Ve 7. Anonim çok teşekkürler cevaplarınız için. Farkındayım aslında her ailede böyle bir kişi oluyor benim tanıdıklarım da var. Sizin verdiğiniz örneklerde de olduğu gibi asla anlayamadığım şekilde bizim maddi durumumuzu çok iyi zannediyorlar. Ya da belki o da biliyor çok iyi olmadığını ama 6. Anonimin de dediği gibi nasılsa bunlar ağlamıyor sesleri çıkmıyor diye düşünüyor. Ben yapım gereği ne çok param olduğu zaman insanların gözüke sokarım me de çok sıkıntıda olduğum zaman da bunu dışarı belli ederim çünkü ailemden böyle gördüm. Benim annem çok sıkıntılı zamanlarımızda kendi ailesine dahi belli etmedi yani öyle aman sırf benden para istemesinler baskın basanındır diye gidip kayınvalideme ağlayıp dert yanamam. Ama ben terbiyeli davranmaya çalıştıkça ufak ufak suistimaller başladı. Belki haksız bulursunuz ama kargonun bile karşı ödenmeli gönderilmesi bana çok ayıp geliyor. İçindeki meyveyi ben burada da alsam aynı hatta belki daha fazla para verirdim hakikaten konu para değil, zaten çok büyük bir para da değil. Ama bu düşüncesizlik bu yaslamacılık beni soğutuyor karşı taraftan. 

16 mayıs 12:11

9. her ailede olan bir şey sanırım bu. genellikle faydasız, bir türlü iki yakasını bir araya getiremeyen ama buna rağmen çok kıymetli evlatlar.

eşinizin dediğiklerini es geçmeyin. sürekli dert yanıp, durumuzu kötü gösterin. en azından sizden beklentileri olmaz.

annenin kafasında yanındaki gelini/oğlunu memnun etme fikri şu yüzden olabilir hani kendisine bir şey olursa onlar bakacak bu yüzden şimdi onlara iyi olursa vakti gelince muhtaç olduğunda geline/oğluna nazı geçsin. tabi her zaman evdeki hesap çarşıya da uymaz.

16 mayıs 12:18

10. Yukarıda giriş çok uzun olmasın Okuyanı sıkmasın diye herşeyi yazamadım aklıma gelen bir olayı daha paylaşayım mesela. Düğün zamanı büyük geline yaptıkları altınlar daha sonra oğulları tarafından harcanmış. Kayınvalidem benim Yanımda bir gün ağzından kaçırdı o kızın bileziklerini tekrar yapıp vermek istiyorum bu sene diye. Yoksa oğluna çok laf söylermiş ezilirmiş karısına karşı. Sadece onlara yapacağını yapsa bizden birşey beklemese ona da razıyım tamam ama mesela küçük kardeşin seneye bursu kesilecek ve üç yılı daha var, ona bizim destek olmamızı bekliyor. Birkaç kez mevzusunu etti şimdiden çok zorda kalıcaz çok sıkışıcaz sen desteklersin oğlum kardeşine burs verirsin diye. Bazen şeytan diyor ki giderken al iki üç sahte takı, tak takıştır git, nasılsa öyle de böyle de adımız çıkmış. Bari bunlarda gerçekten para varmış diye onlar kıvransın :)) Buna ne diyorsunuz süslülerim biraz içimi soğutayım mı yoksa bunun bana geri dönüşü daha mı kötü olur?

16 mayıs 12:26