19 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

bulasigi nasil yikiyorsunuz? akan suda mi yoksa deterjanli su mu hazirliyorsunuz?

susluler gecen gun twitter'da bir tartisma gordum kafam karisti. anladigim kadariyla bircok kisi bulasigi akan su altinda degil onceden hazirladigi deterjanli su icinde yikiyormus. hatta bu yuzden siralama yapmislar, su kirlenmesin diye once en temizden baslanir (bardak vs gibi), en son en yagli olanlar yikanir falan diye. midem kalkti resmen, bir tek bana mi cok garip geliyor butun bulasigi ayni suda yikamak?

1. akan suda yıkayıp bulaşık makinesine yolluyorum. aynı suda bütün bulaşığı yıkamak kötü bence.

13 eylül 19:24

2. makinaya atiyorum ben genelde. elde yikamiyorum. belki iki uc bardak gerekirse. akan suyun altinda yikiyorum yikayacaksamda.

13 eylül 19:26

3. Akan su altında yıkamaktan kastınızı anlamadım.ben bir leğende deterjanlı sıcak su yapıp, soruda yazdığınız gibi temizden kirliye doğru leğenin içinde bulunan suyla süngerle silmek suretiyle temizliyorum.sonra çeşmeyi açıp suyla hepsini deterjandan arındırmak için ova ova yıkıyorum.ziyarete gittiğim evlerde de bu şekilde yıkıyor herkes.

13 eylül 19:29


4. Ben 3. Anonim önce sıcak su altında  kirlerden arındırıyorum bunu yazmamışım.makine kullanıyorum elde yıkayacaksam bu şekil yıkarım hep.

13 eylül 19:31

5. Süslücüm durulamayı değil köpükleme işini o suda yaptığımız için bahsettiğiniz gibi mide bulandırıcı bi durum olmuyor. Hatta akan suda yıkamak büyük su israfına sebep oluyor, bu şekilde yıkamak daha tasarruflu. Bu arada su çok kirlenirse de değiştirildiği için çok iğrenç, pis bi durum yok yani. Köpükleyip sonrasında duruluyoruz.

13 eylül 19:33

6. Ananemde bu tarz yıkardi, sanirim eskiden tasarruf etme amaçlı. Ama annem akan suda ya da makinede yıkar. O yuzden bende otle alıştım, pis kalmıyor bence leğende yıkayınca, o leğene koymadan hersey biraz oncesinde sudan gecirilir sonra leğene girerdi ananemin evinde. Bilmiyorum çok takmamistim, rahatsız etmiyor sonuçta leke yok ve misler gibi kokuyorsa bence sıkıntı yok. Ananemi ozledim yalniz, bir arayayim :)

13 eylül 19:34

7. Kendimizi değil de dünyayı düşünmeliyiz akan su alında yıkamak çok büyük bir israf. En mantıklısı çamaşır makinesi fakat o yoksa kirlerinden hızlıca arındırıp deterjanlı su olan leğende yıkamak da doğru bir seçenek. 

13 eylül 19:38


8. anladim, ben nasil olduysa cevremde hic denk gelmedigim icin herhalde baya garipsemisim. meger yaygin bir durummus. tesekkur ederim cevap veren herkese.

13 eylül 19:40

9. Önce bulaşıkların akan suda kaba kirlerini alıyorum. Sonra sıcak deterjanlı şu yapıyorum leğene. En temizden kirliye doğru yıkıyorum. Eğer şu kirlenirse çok bir daha hazırlarım sıcak deterjanlı su. Sonra soğuk suda duruluyorum hepsini.

13 eylül 19:43

10. Bir leğene sıcak su ve deterjan koyuyorum.O köpüklü su ile hepsini köpüklüyorum.Önce az kirli olanlardan başlıyorum.Sonra daha pis olanları(tencere,tava vs.) köpüklüyorum.

Sonra da hepsini duruluyorum.

Evet,aynı su ile yapıyorum hepsini ama  zaten bizim evde pek fazla bulaşık olmuyor.Bulaşık çıkmasın diye tencereden yediğimiz zamanlar bile oluyor.Bir tane çay kaşığıyla herkes çayını karıştırıyor :D

Midesi bulananlar olabilir ama öğrenci evinde kimse pek fazla iş yapmak istemiyor.İş çıkmasın diye herkes büyük bir çaba sarfediyor o yüzden.En titiz olanlar bile artık çaresizlikten kendini salıyor.

Fazla kasmamak lazım bence.Tamam pislik güzel bir şey değil ama her bulaşık için de ayrı su mu yapalım yani?

Üstünde kir kalmasın yeter xd

13 eylül 19:54